Nieuw weeltje is in de maak WOOrd is soms genoeg 181 zeeland Noord-Beveland sluit boek over zorgliotel FZC Iedere dag om 19.00 uur Vrijdag4auiustus as- HEINKENSZAND Straten afgesloten PLflMECO' Dieseltapper op heterdaad woensdag 15 augustus 2012 Natuurgebiedje bij schaap Lewedorp Albert Lugtenburg 'Het is ontzettend fijn om te praten met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt. Het maakt niet uit of dat nou veteranen zijn die in Libanon, Bosnië of Afgha nistan hebben gezeten. Eén woord is vaak genoeg om elkaar te begrijpen.' door Frank van Cooten LEWEDORP - Kunstwerk het 'Schaap' in Lewedorp komt straks een stuk beter tot zijn recht. Het herstel van de weel bij dit kunst werk bij de kruising Postweg/Lewedijk begint op woensdag 22 augustus. De huidige waterpartij is niet echt fraai te noemen. Rondom de brak ke put staan bomen en struiken die nodig gesnoeid moeten wor den. Wim van de Sluis uit Lewe dorp besloot er een fraai stukje na tuur van te maken. „Ik krijg veel enthousiaste reacties op mijn eigen weeltje. De mensen genieten ervan. Ik krijg zelfs kerst kaarten met mijn weel in kerst sfeer erop. Ik ben vervolgens met de dorpsraad gaan overleggen om een tweede weel aan de andere kant van het dorp bij het 'Schaap' te realiseren. De dorpsraad reageer de enthousiast." Van de Sluis bereikte overeenstem ming met waterschap Scheldestro- men, de eigenaar van de waterpar tij. „Ik werk in opdracht van het waterschap. Ik bagger de waterpar tij uit en snoei de bomen. Waar nodig haal ik bomen weg om het zicht op de weel te verbeteren." Het blijft echter niet bij uitbagge ren en snoeien alleen. „Ik heb be sloten er direct een fraai stukje na tuur van te maken. Zo komt er een schelpenpad en een eilandje met een picknickplaats. De volgen de stap is wellicht het uitzetten van vissen in het weeltje. Dan kan - onze jeugd een hengeltje uitwer pen." Om het zicht op het nieuwe na tuurgebiedje vanaf de Postweg te verbeteren, maakt Van de Sluis aan die kant een flauw aflopend ta lud. Van der Sluis verwacht anderhalf tot twee maanden bezig te zijn. De gemeente Borsele plaatst een fietsenrek, een prullenbak en een bankje op de picknickplaats op het eilandje. Van de Sluis wilde dinsdag niets kwijt over het conflict tussen hem en de broers Van Stee over het eer ste weeltje. Er zit nog pacht op de grond. Van de Sluis wil dat de pacht eraf gaat, de broers willen dat niet. Het wachten is nog steeds op een uitspraak van de rechter. „Daarom ga ik daar niet verder op in." Dijkgraaf Toine Poppelaars en wethouder Ad Schenk verrichten woensdag 22 augustus om 15.00 uur de starthandeling voor het her stel van de weel. door Claudia Sondervan WISSENKERKE/GOES - De gemeente Noord-Beveland beschouwt hét zorghotel dat de Goese onderne mer Gé Guoshang sinds 2003 ont wikkelt voor de Eerste Deltaweg bij Kats als een gesloten boek. „We gaan daar geen actie meer voor on dernemen", stelt wethouder Adrie van der Maas. De gemeente, die ook dit jaar diverse gesprekken met Gé voerde, stelde de onderne mer een limiet tot 31 juli. Als er voor die datum geen concrete voortgang was, zou de gemeente geen energie meer steken in onder zoek en planologische voorberei ding van het project. Gé Guosheng van restaurant Nian Hao - ontkent dat hij stopt met de ontwikkeling van het congres- an nex zorghotel waar hij de afgelo pen negen jaar met verschillende partijen aan werkte: het hotel komt er, stelt hij. „Ik kan daar nu niets over zeggen. Over twee, drie weken vertel ik meer." De stichting MDKL, begonnen in het Limburgse Nuth, wil in heel Nederland inloophuizen voor ve teranen openen. In Kruiningen zag zo'n voorziening onlangs het levenslicht. Het is de bedoeling dat Tholen snel volgt. door Rob Paardekam Eric den Hertog is de initia tiefnemer van de stichting Maatschappelijke Dienst verlening en Kameraad schap Legereenheden (MDKL). Ja ren geleden kwam hij erachter dat niet alleen hij, maar ook veel ande re oud-militairen er behoefte aan hebben om af en toe samen te ko men met andere veteranen. In 2010 was de opening van het eerste inloophuis in zijn woon plaats Nuth een feit. Met ruim driehonderd bezoekers per maand is het een succes te noemen. Veel van die bezoekers zijn veteranen die na hun uitzending psychische problemen hebben gekregen en daar graag over willen praten. An deren hebben die problemen niet, maar komen simpelweg om zich nog eens in de sfeer van het leger te begeven. Om die reden wordt elk inloophuis opgetuigd met aller lei legerattributen. René de Vos uit Kruiningen kwam met de MDKL in aanraking, om dat hij nog altijd problemen onder vindt als gevolg van zijn uitzen ding naar Libanon, begin jaren '80. Bij de MDKL vond hij een luis terend oor. Na een paar keer in Limburg te zijn geweest, vroeg Eric den Hertog de Kruininger of hij misschien interesse had om in Zeeland ook een inloophuis te ope nen. Dat zag De Vos wel zitten. Hij verbouwde de garage achter zijn huis. Daar kunnen veteranen sinds anderhalve week terecht om in een huiskamer-achtige sfeer te praten met andere oud-militairen en te ontspannen. „Het is al best druk", stelt de inwoner van Krui ningen. „En dat zonder dat we er bekendheid aan hebben gegeven. Daarom durf ik nu al vast te stel len dat er behoefte is aan deze voorziening." De MDKL denkt dat er in Zeeland twee tot drie de pendances nodig zijn om voor alle veteranen een inloopcen trum op acceptabele afstand të hebben. Het tweede veteranencen- trum wordt waarschijnlijk volgend jaar geopend in Tholen. Daar is Al- bert Lugtenburg de initiatiefne mer. Ook hij werd begin jaren '80 uitgezonden naar de oorlog in Li banon, waar hij gruwelijke dingen zag. Hij kreeg daar vele jaren later, in 2007, pas echt last van. Hij had ineens angstaanvallen, moest veel huilen en kon niet slapen. „Ik slik te slaappillen waar je een olifant mee kunt platleggen, maar ik rea geerde er niet op." Lugtenburg zocht professionele hulp en de diagnose volgde al snel: posttraumatische stress stoornis (ptss). Ook de Tholenaar kwam op een gegeven moment in het in loophuis van de MDKL in Nuth te recht en net als René de Vos uit Kruiningen voelde hij zich daar meteen op zijn gemak. „Het voel de als thuiskomen", zegt Lugten burg. „Het is ontzettend fijn om te het PZC videojournaal www.pzc.nl ®/35ÖKSS5ESSS5SS8S >ÏSS«5SS Super gezellig Veel kramen Van 21.00 tot 23.00 uur kans op mega kortingen Voor meer info zie ook: www.winkelcentrumheinkenszand.ni Muziek m Terrassen Demonstraties Wl N KELCENTRUM 6.00. 23°0uur ifiKéM&'zsndr ...daar koop je meer voor KAPELLE - In verband met de Kapel- se dag zijn volgende week een aan tal straten afgesloten. Op woens dag gaan de Weststraat, het Kerk plein en de parkeerplaats bij de Golf dicht, op vrijdagmiddag wor den de Van der Biltlaan, de West straat en het Kerkplein gedeeltelijk afgesloten, net als de Ooststraat, de Biezelingsestraat, de Alexander- straat, de Bruëlistraat, de Maurits- straat, de Langegracht en de Gistel- listraat. Op vrijdagavond zijn de Biezelingsestraat, de Ooststraat en de Weststraat aan de beurt. Ver keer wordt omgeleid via de Dijk- welsestraat, Goessestraatweg en de Vroonlandseweg. praten met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt. Het maakt niet uit of dat nou veteranen zijn die in Libanon, Bosnië of Afghanis tan hebben gezeten. Eén woord is vaak genoeg om elkaar te begrij pen." De Tholenaar is druk bezig om een geschikte ruimte te vinden voor een MDKL-inloophuis in Tholen. Hij heeft daarbij de hulp van de gemeente gevraagd, maar inmiddels heeft hij nog een ijzer in het vuur. Een andere veteraan uit Tholen heeft nog een stukje RILLAND - Een 6i-jarige man uit Deurne (B) is maandagavond te- hen 23.30 uur op heterdaad be trapt toen hij brandstof uit een vrachtwagen tapte op parkeer plaats Het Rak bij Rilland. De politie vond de man liggend onder een vrachtwagencombina tie, met enkele jerrycans. De poli tie gebruikte pepperspray bij de aanhouding. In zijn auto had de Belg nog meer gevulde jerrycans. PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Eert nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 cp:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50