Boete lang studeren van tafel T@©S Mutatie vlinders na kernramp 41 binnen j"- IS i Onderzoek omstreden afkickmiddel Walvis verdwaalt bij Rotterdam woensdag 15 augustus 2012 Lijsttrekkers willen wetswijziging Vijf lijsttrekkers debatteren over onderwijs in Utrecht. CDA zegt in het debat terug te willen komen op de omstreden langstudeerboete. Andere partijen willen direct na installatie nieuwe Tweede Kamer wetswijziging. UTRECHT - De boete voor studen ten die te lang studeren, lijkt van de baan. Tijdens een lijsttrekkers debat in Utrecht over het hoger on derwijs tekende zich gisteren een Kamermeerderheid af om de van af september geldende boete weer af te schaffen. Welke onder- wijsbezuiniging ervoor in de plaats komt, is echter onzeker. CDA-lijsttrekker Sybrand van Haersma Buma verraste zijn colle ga's van PvdA, Christenunie, Groenlinks en D66 door aan te kondigen dat het CDA zijn steun voor de boete intrekt. Samen met de PvdA, SP, D66 en Groenlinks is dat waarschijnlijk ook na de ver kiezingen van 12 september ge noeg om de boete tegen te hou den. De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) meent dat als de langstu deerboete wordt afgeschaft, dat met terugwerkende kracht moet gebeuren. De LSVb vindt dat stu denten niet de dupe mogen wor den van een wet die al voordat hij in werking treedt, is achterhaald. Juist dezer dagen kregen tal van studenten die meer dan een jaar studievertraging hebben opgelo pen, van hun studie-instelling een rekening van ruim 4800 euro: 1800 euro collegegeld en 3036 euro boete. De boete zou gelden vanaf 1 september. Veel studenten probe ren daarom nog voor die datum de vertraging in te lopen. De omslag van Buma werd door PAUL KUSTERS toosenhenk.nl HES IKEA MAAKT STVbENTENWONINSEN JE MOET HEM WEL ZELF AFHALEN... mumszammmammssmsmm de andere lijsttrekkers, op Arie Slob van de CU na, begroet met het voorstel de boete op 19 septem ber, direct na de installatie van de nieuwe Tweede Kamer, van tafel te halen. Buma wees dat niet af, maar waarschuwde dat het CDA niet wil dat er een sociaal leenstel sel komt als alternatief, omdat dat studenten met een zeer hoge schuld opzadelt en studeren ont moedigt. Hij wil de basisbeurs in stand houden. Ook Slob is perti nent tegen een sociaal leenstelsel. De invoering van de langstudeer boete ging moeizaam. Pas vorige maand werd definitief duidelijk dat hij voor dit studiejaar zou gel den. Daarna werden er volgens de LSVb tal van fouten gemaakt bij het opleggen van de sancties. Zo kregen studenten die om medi sche redenen vertraging opliepen, tegen de afspraken in toch de sanc tie opgelegd. Staatssecretaris Halbe Zijlstra zei gisteren dat dat op een misver stand berustte. Budgettips van staatssecretaris „Ik had zelf een studieschuld van 7000 gulden/maar kon die meteen aflossen toen ik ging werken." Staatssecretaris Halbe Zijlstra van Onderwijs gaf gisteren in Utrecht tips aan 2000 eerstejaars studenten bij de lancering van de budgettrai ningen 'Slim Studeren Geld Behe ren'. Zijlstra feliciteerde de eerste jaars met hun besluit om te gaan studeren. „De slimste investering die je kunt doen." Toch waarschuw de hij ook: „Bekijk al je uitgaven kritisch: heb ik het wel nodig?" Zijlstra financierde zijn studies van zijn lening en bijbaan als post bode. Ook zijn ouders droegen bij. gg m 1 mwm 'WSaffi&k WMwMÊ^Ê ROTTERDAM - Een patrouillevaartuig van het Havenbedrijf Rotterdam en een douanevaartuig hebben giste ren met veel getoeter en het laten draaien van de schroeven een acht a negen meter lange walvis uit de vaargeul naar open zee getoeterd. Dat liet een woordvoerder gisteren weten. De buitrug zwom via de kust van de Tweede Maasvlakte naar zee, nadat hij eerder enkele uren voor de in gang van de Rotterdamse haven dreef. Het is de tweede keer dit jaar dat door Wilko Voordouw den haag - Japanse onderzoekers hebben vastgesteld dat een vlinder soort die veel voorkomt rond de zwaarbeschadigde kerncentrale van Fukushima muteert als gevolg van de straling die bij de kern ramp van vorig jaar vrijkwam. Voor de Nederlandse stralingsdes kundige Folkert Draaisma is dat geen verrassing. „Ook bij andere kernrampen zie je dat soorten mu teren. En er zullen nog meer van dit soort berichten volgen." Toch wil hij niet direct de nood klok luiden. „De Japanners zijn di rect na de ramp begonnen de hele omgeving van Fukushima uitge breid te monitoren. Dat zal veel 99m9ffiflmsebs9$ y. es88hs grondiger gebeuren dan bijvoor beeld na Tsjernobyl." Bij die ramp in Oekraïne in 1986 kwam overi gens wel veel meer straling vrij. „Bij Fukushima kwam ongeveer 10 tot 15 procent van de straling van Tsjernobyl vrij. En de evacuatie van de bevolking in Japan verliep vele malen beter." Dat er nu al - anderhalf jaar na de aardbeving en de tsunami die de kerncentrale in een ravage veranderde - resultaten van onderzoek naar vlinders naar buiten worden gebracht is een ge volg van de snelle actie. „Zeker bij insecten krijg je snel re sultaten omdat de generaties el kaar snel opvolgen." De Japanse onderzoekers hebben vastgesteld dat veel exemplaren van de vlin dersoort Zizeeria maha (bleek gras blauwtje) als gevolg van de stra ling zijn gemuteerd. Het onder zoek is gepubliceerd in de Scienti fic Reports. Rupsen uit het gebied waar de straling vrijkwam werden als vlinder gekruist met dieren uit streken waar geen straling was. Van die vlinders uit het besmette gebied had overigens al 12 procent een ander uiterlijk dan normaal. De rupsen van die generatie wer den in een schoon gebied grootge bracht. Het percentage 'abnorma- len' met kleine vleugels en oogpro blemen liep op tot 18. De genera tie erna - weer gekruist met 'scho ne' vlinders - telde een derde die ren met een afwijking. Een half jaar later werd het onderzoek her- door Lennart Hofman den haag - Verslavingszorginstel- ling IrisZorg heeft contact gezocht met het Radboud-ziekenhuis om samen met het wetenschappelijke instituut NISPA onderzoek te doen naar de effecten van het omstreden middel ibogaïne, wat mogelijk zou helpen om af te kicken. Het zou voor het eerst zijn dat de effecten van de hallucinerende plant weten schappelijk op mensen wordt ge test. Ibogaïne is een stof afkomstig uit de wortel van de West-Afrikaanse Tabernanthe iboga plant. Stammen in de regio gebruiken het om tij dens ceremonies met de geesten van hun voorouders in contact te komen. Maar de plant zou ook een wonderlijk effectief afkickmiddel te gen zware verslaving zijn, zo roe pen bewonderaars al decennia. Sinds de jaren zestig is er onder zoek op dieren voorhanden dat dit lijkt te onderschrijven, en in het al ternatieve behandelcircuit claimen behandelaars en ex-verslaafden goe de resultaten. Maar klinisch onder zoek op mensen is nog nooit ge daan. Verslavingsarts Maarten Belgers en psychiater Toon van Oosteren van IrisZorg willen nu binnen twee jaar tien tot vijftien zware drugsver slaafden zes maanden lang onder strikte medische begeleiding een ibogaïnebehandeling laten onder gaan. Ze hopen dat de hunkering naar harddrugs na inname van ibogaïne afneemt, om zo de be staande verslavingsbehandeling be ter effect te laten hebben. „Met de bestaande behandelingen gaat afkicken vaak goed, maar daar na valt een groep die zeer ernstig verslaafd is weer in herhaling", licht Belgers toe. „We willen onder zoeken of ibogaïne bij hen kan hel pen om dit te voorkomen." Ibogaïne is omstreden door de zwa re bijwerkingen, zoals sterke halluci naties en hartproblemen. In 1993 stierf een patiënte van psychiater Jan Bastiaans kort na een experi mentele behandeling met ibogaïne, waarna de psychiater uit zijn func tie werd gezet. De onderzoekers kennen het verhaal en benadruk ken dat medisch toezicht van groot belang is wanneer patiënten met ibogaïne worden behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4