Overslag Walcheren haalbaar 21 In Zeeland bestaat behoefte aan drie inloophuizen voor veteranen Georgiër voert actie op stoep familie Roelofs Politie stopt illegale trektochten met husky's Spooknota stichtingen Vlissingen HOUTWORM? jÊÉI Zeeuwse Witte woensdag 15 augustus 2012 Zeeuwse Witte is een oud tarweras. De broodtarwe werd vorig najaar gezaaid op de grond van de familie De Jonge in Veere. De Stichting Op Goede Gronden pacht die van de familie. De tarwe is bij de Raad voor plantenrassen in Wage- ningen aangemeld als zogenoemde conservation variety. Inmiddels zijn Veerse vrijwilligers bezig het tarwe te 'stuken'. De bundels die uit de zelfbinder ko men, worden tegen elkaar gezet en die schoven drogen verder op het land. Dat duurt, al naar gelang het weer, een dag of veertien. Het oogsten verloopt de rest van de middag voorspoedig. Geen mankementen meer en de paar den blijven gewillig hun rondes lo pen. Kees Mol: „We hebben het Het aloude tarweras Zeeuwse Witte wordt op traditionele wijze van de Veerse akker gehaald. foto Ruben Oreel richting de randen een beetje la ten staan. Daar zat te veel groen tussen." De paarden worden uitge spannen en de machine wordt met zeil overdekt. De werkers? Die gaan lekker aan het bier. SLUIS - De dierenpolitie maakt pro ces-verbaal op tegen een honden bezitter uit de gemeente Sluis die trektochten met husky-honden houdt. De man zou artikel 36 van de Ge- zondheids- en welzijnswet voor dieren hebben overtreden, waarin staat dat het verboden is om 'een hond als trekkracht te gebruiken'. Over de activiteiten van de inwo ner van de gemeente Sluis kwa men maandagmiddag veel klach ten binnen via het landelijke tele foonnummer 144 ('Red een dier'). De honden zouden onmenselijk worden behandeld, aldus de kla gers. De dierenpolitie heeft daarop een controle uitgevoerd. Uit de controle bleek dat artikel 36 van de gezondheids- en welzijns wet werd overtreden, meldde de politie dinsdagavond in een pers bericht. De dierenpolitie stelt niet alleen daarom een proces-verbaal op, maar ook vanwege de combinatie van het trekken met de hoge tem peratuur op maandagmiddag: 23 graden Celsius. Hondenbezitters van specifieke hondenrassen kunnen overigens ontheffing krijgen van het wetsar tikel. De Sluise organisator van hus ky-tochten had een dergelijke ont heffing niet in zijn bezit. Het is nog niet bekend of hij een boete krijgt opgelegd en hoe hoog die zal zijn. Dat is aan de officier van justitie. De dierenpolitie speelt haar bevin dingen door aan de landelijke in- pectiedienst. De dierenpolitie houdt regelmatig controles in Zeeland om te achter halen of er goed wordt gehandeld met het oog op het dierenwelzijn. door Rob Paardekam KRUININGEN - De stichting MDKL, begonnen in het Limburgse Nuth, wil in heel Nederland inloophui zen voor veteranen openen. In Kruiningen zag zo'n voorziening onlangs het levenslicht. Het is de bedoeling dat Tholen snel volgt. Eric den Hertog is de initiatiefne mer van de stichting Maatschappe lijke Dienstverlening en Kameraad schap Legereenheden (MDKL). Ja ren geleden kwam hij erachter dat niet alleen hij, maar ook veel ande re oud-militairen er behoefte aan hebben om af en toe samen te ko men met andere veteranen. In 2010 was de opening van het eerste inloophuis in zijn woon plaats Nuth een feit. Met ruim driehonderd bezoekers per maand is het een succes te noemen. Veel van die bezoekers zijn veteranen die na hun uitzending psychische problemen hebben gekregen en daar graag over willen praten. An deren komen simpelweg om zich nog eens in de legersfeer te bege ven. René de Vos uit Kruiningen kwam met de MDKL in aanraking, om dat hij nog altijd problemen onder vindt als gevolg van zijn uitzen ding naar Libanon, begin jaren '80. Bij de MDKL vond hij een luis terend oor. Na een paar keer in Limburg te zijn geweest, vroeg Eric den Hertog de Kruininger of hij misschien interesse had om in Zeeland ook een inloophuis te ope nen. Dat zag De Vos wel zitten. Hij verbouwde de garage achter zijn huis. Daar kunnen veteranen sinds anderhalve week terecht om in een huiskamer-aehtige sfeer te praten met andere oud-militairen en te ontspannen. „Het is al best druk", stelt de inwoner van Krui ningen. „En dat zonder dat we er bekendheid aan hebben gegeven." De MDKL denkt dat er in Zeeland twee tot drie dependances nodig zijn om voor alle veteranen een in loopcentrum op acceptabele af stand te hebben. Het tweede vete- ranencentrum wordt waarschijn lijk volgend jaar geopend in Tho len. Daar is Libanon-veteraan Al- bert Lugtenburg de initiatiefne mer. Hij is druk bezig om een ge schikte ruimte te vinden voor een inloophuis. Een andere veteraan uit Tholen heeft nog een stukje grond beschikbaar op het bedrij venterrein aan de Slabbecoorn- weg. „We kunnen daar misschien een bouwkeet van Defensie plaat sen en opknappen", stelt Lugten burg. Hij hoopt het inloophuis in. de loop van volgend jaar te kun nen openen. aama&KmHMmMm door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Wat in Zierikzee niet lukt, komt op Walcheren waarschijnlijk wel van de grond: een distributiecentrum, waar goe deren voor winkeliers worden overgeslagen. Oude en kwetsbare binnensteden worden op deze ma nier ontzien. Op Walcheren is het afgelopen halfjaar onderzoek gedaan naar een stadsdistributiecentrum voor Middelburg, Vlissingen en Veere. De resultaten daarvan worden vol gende week dinsdag gepresenteerd aan de drie betrokken gemeenten. Het onderzoek naar een Walchers centrum, waar goederen verza meld worden en van waaruit deze efficiënter, met minder vrachtau to's en met schonere auto's naar de winkels worden gebracht, is uit gevoerd door logistiek onderzoeks bureau Argusl uit Capelle aan den IJssel. De NV Economische Impuls Zeeland in Middelburg heeft de studie laten doen. Rutger van der Male van Economi sche Impuls Zeeland weet de uit komsten van het onderzoek nog niet precies, maar zegt dat er wel uit blijkt dat een distributiecen trum op Walcheren haalbaar is. „Er is gekeken naar wat er op straatniveau Walcheren op- en in gaat en welke producten via een overslagplatform verspreid zouden kunnen worden." De resultaten van de studie van Ar gusl worden dinsdag op het kan toor van NV Economische Impuls Zeeland gepresenteerd aan verte genwoordigers van de drie Wal- cherse gemeenten. Daarna gaan de betrokkenen meteen in een work shop aan de slag om het onder zoek verder uit te werken. Argusl heeft eerder ook onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van een distributiecentrum in Zierik zee, zegt Van der Male. „Daaruit kwam naar voren dat het voor Zie rikzee moeilijk zou zijn." WSBOStMiBSSOSSSBSSa. door Raymond de FreB Otar Kapanadze stap te maandagavond uit de bus bij de hal te Scheldorado in Temeuzen. Vlakbij het adres van de ouders van San dra Roelofs, de vrouw van de Geor gische president Michail Saakasjvi- li. Hij plakte de Georgische vlag aan een hek, zette een tentje op en bel de vervolgens aan bij de familie. Kapanadze (59) vond geen gehoor. „Ik was alleen thuis. Ik weet hele maal niet wat die man wil. Ja, hij zal wel iets van mijn dochter wil len", reageerde Magda Roelofs dinsdagochtend. „Maar wij kun nen echt niets voor hem beteke nen. Zoiets heb ik nog niet eerder meegemaakt. Ik vind dit een beet je beangstigend." Kapanadze, die geen woord Engels spreekt, reisde naar Terneuzen in de hoop via de Roelofsen zijn zaak onder de aandacht te krijgen van de Georgische en Nederlandse re gering. „In 2002 woonde hij in Tsjechië. Hij ging op bezoek bij zijn zus in Georgië, maar viel toen in handen van corrupte poli tie-agenten", vertelt Kapanadzes vriend Wlad Jakoushew vanuit Ge orgië. „Zij zetten hem vast, mis handelden hem en namen al zijn bezittingen af" Kapanadze spande een rechtszaak aan, weigerde een schikking en ving vervolgens keer op keer bot bij de Georgische autoriteiten. Voor alle duidelijkheid, hij heeft het beste voor met Saakashvili. „Hij kan niets doen, omdat alle do cumenten van Otars zaak zijn ver dwenen. Dat geeft wel aan dat er nog steeds corruptie en chaos is bij de overheid en justitie." En dus maakt Kapanadze een state ment. Met zijn tentje en zijn vlag. Op een vel papier staan alle na men van agenten en rechters die volgens hem moeten worden aan gepakt. De familie Roelofs krijgt hij niet te spreken. Zijn actie is namelijk geen lang leven beschoren. Om 9.45 uur wordt Kapanadze door de politie meegenomen om te be kijken of hij wel de benodigde pa pieren heeft om in Nederland te verblijven. De politie is de gemeen te een slag voor, want ook zij wil de ingrijpen. Wildkamperen is na melijk verboden. VLISSINGEN - Behalve bedrijven worden nu ook stichtingen be stookt met spooknota's van het zo genaamd Centraal Bedrijven Regis ter. In Vlissingen sloegen de afgelo pen dagen twee stichtingen alarm: Belvos en de Lucre Stichting. Stichtingen krijgen van dat 'Cen traal Bedrijven Register' een reke ning van 279,65 euro voor 'onli- ne-registratie en -publicatie van be drijfsgegevens'. De nota wekt de indruk dat daar opdracht voor is gegeven. De stichting Belvos heeft aangifte gedaan bij de politie, maar die kan alleen doorverwij zen naar een meldpunt. Ook op Schouwen-Du iveland duiken met regelmaat spooknota's op van het 'Centraal Bedrijven Register'. rBtBa/SSUBmsea3B!tmiXBSmt&BSeeaSaX6&SaBB& 0113-639760

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45