2 O 2 Huu Juultje vort, vort Haven Antwerpen eert bron Schelde brieven Op Goede gronden woensdag 15 augustus 2012 i®e«®s®ee®se«ee®®e Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Parkeerplaats )m de verkeersveiligheid re verbe- eren sluiten ze langs de A58 het >arkeerterrein bij Arnemuiden. Jou als ze echt verkeersveilig 130 villen razen, mogen ze eerst de veg zelf wel eens voorzien van een letere laag asfalt en de spoorvor- ning proberen weg te halen, ds het wegdek daar flink nat is, lurf ik er geen 130 te rijden. Het is wensgevaarlijk! John Volk Van Heemskerckstraat 32, Middelburg l rouwenleed 'aterdag (11 augustus) werd het ioek Vrouwenleed van mevrouw Blokland besproken. Heel goed, lat er eindelijk wat meer bekend- leid wordt gegeven aan alle ellen- Ie, honger en vernederingen die Jederlandse vrouwen met hun inderen hebben moeten onder aan in de Jappenkampen, dleen schrijft verslaggever Jan van )amme, dat er geen dagboeken an kampslachtoffers zijn. Ik heb iet een boek gelezen wat samenge teld is uit de dagboeken van 7 rouwen, die in het amp Tjideng in Batavia hebben ezeten. )ok deze dames vertellen over alle ruwelen die ze meegemaakt heb- ien en hoe ze het overleefd heb- ien. Iet boek sprak me erg aan omdat k: één van de schrijfsters goed ge- end heb, maar nooit heb geweten vat ze werkelijk meegemaakt heeft mdat daar niet over gesproken verd! Iet boek heet: De Japanse bezet ing in dagboeken Tjideng, samen- ;esteld door Jeroen Kemperman. Ria Cusee Nieuwvlietseweg 29, Nieuwvliet Je Kort/Robesin Jatuurlijk is het een goede zaak lat de heer De Kort 'Den Haag' op- oept (13 augustus) om zich druk e maken over zaken zoals onder- vijs- en zorgvoorzieningen in Zee and. daar het gaat De Kort niet aan om le brieven die de heer Robesin chreef aan de fractievoorzitters an onze Tweede Kamer te 'laken, ieide heren zijn Zeeuwse volksver- egenwoordigers en hebben dus al- e recht om onze nationale over- leid te wijzen op Zeeuwse zorgen. Iet is nu eenmaal niet te ontken- ïen dat velen zich in en buiten 'eeland zorgen maken over de ve- e ontpolderplannen langs de Wes- erSchelde. )m te weten te komen met z'n loevelen die velen zijn, zou een re- èrendum welkom zijn. Enals nen niet zou gaan ontpolderen en lus ten halve zou keren om niet en hele te dwalen, houden we mil- oenen over om de zaken waar de ïeer De Kort aandacht voor vraagt e realiseren. /elen zullen dan zeer tevreden :ijn. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg S y? door Harmen van der Werf GOUY - Antwerpen heeft veel te danken aan de Schelde, zo niet al les. Zonder de rivier was de stad niet veel meer dan een gehucht ge weest, als het al ooit was ontstaan. Bij de Haven van Antwerpen zijn ze zich daar ten volle van bewust. Een flinke delegatie van het haven bedrijf trok dinsdag naar het Noordfranse Gouy bij Saint-Quen- tin waar de Schelde ontspringt. Ha venschepen Marc van Peel onthul de er met burgemeester Moïse De- nizon van Gouy nieuwe herinne ringsborden en een kervers infor matiepaneel over de loop van de Schelde en de betekenis van de ri vier voor 't Stad. Van Peel, havenschepen van Ant werpen sinds 2006, was twee keer eerder bij de Scheldebron. In 2007 was hij er voor het eerst, op de fiets vanuit Antwerpen. Al een jaar later keerde hij er terug voor een plechtige bijeenkomst. De Bel gische vereniging van maritieme journalisten Espa had ooit een aan deel genomen in de Scheldebron, om haar met de gemeente Gouy netjes te onderhouden. De Espa wilde daar vanaf en klopte bij het Antwerps havenbedrijf aan. Dat was niet tevergeefs. De Haven van Antwerpen nam het aandeel in de Frans-Belgische Vereniging van de Scheldebron over. „We voelen ons verplicht het do mein van de Scheldebron in ere te houden", liet woordvoerster An- nik Dirkx dinsdag vanuit Gouy we ten. „De informatieborden waren oud en beschadigd door vandalen. Het was hoog tijd ze te vervangen. We hebben dat gedaan in samen spraak met Gouy, de andere aan deelhouder." De bron van de Schelde ligt op 97 meter boven zeeniveau. Zo'n twee honderd kilometer verderop kust de rivier Antwerpen. Het kan ook haast niet anders; een oud tarweras moet je maaien met trekpaarden en een zelfbinder uit 1910. Het is dinsdag zwoegen voor man en paard in de klamme warmte om de Zeeuwse Witte van het land te krijgen. Nostal gie ten top op een Veerse akker. door Annemarie Zevenbergen Er zit wel veel vuulte tus sen, constateert Kees Mol. De voorzitter van de Stich ting Op Goede Gronden - bekijkt de akker met Zeeuwse Wit te aan het Veerse Smidspad. Het oude tarweras wordt dinsdag van het land gehaald. „Maar het staat er toch wel mooi bij. Alleen een beetje veel bloeme tjes. Dat krijg je als je niet spuit Bovendien hebben we compost ge bruikt. We hebben de tarwe vrij dun gezaaid. Voordeel daarvan is dat het niet legert (gaat liggen) als het regent. Nadeel is het vele groen dat er tussen groeit." Met bezwete kop haalt Mol 's och tends met een zeis de ergste vuul te weg aan de akkerranden. An ders kan de bijna antieke zelfbin der er niet door. Het is de eerste grote oogst Zeeuwse Witte van de Stichting. De hectare zal naar ver wachting tussen de 3000 en 4000 kilo broodtarwe opleveren schat Mol in. „Ik denk, en hoop, dat we de 4000 wel halen. Het is niet al leen geschikt voor brood, we wil len er ook witbier van maken," zegt Mol verlekkerd. Hij kijkt even naar opzij, waar in de schaduw al wat kratjes bier lonken naar de har de werkers. Het is weliswaar nu nog een pilsje, maar wel welkom. Inmiddels is de zelfbinder gereed om aan het werk te gaan. De drie trekpaarden worden ingespannen. 'Huuu vort Juultje, vort' spoort Ab Paauwe de paarden aan. Juultje is blijkbaar het 'aanspreekpunt', want de menner roept alleen haar naam. 'Voorrrruit Juul, doorlopën. Vort', klinkt het herhaaldelijk als het span even hort. Het is dan ook erg verleidelijk wat er allemaal groeit en bloeit voor de paarden - monden. Een hapje hier en een hapje daar moet toch kunnen. Wij werken ook hard, lijken de dieren af en toe te denken. Dan staat het hele stel stil. Defini tief. Het knoopapparaat van de zelfbinder houdt het voor gezien. „Verkeerd ingespannen", consta teert Paauwe. „Het touwtje is ge broken en we krijgen het niet goed terug." Na verloop van tijd komt een mobieltje tevoorschijn. Nostalgie of niet, het moderne hulpmiddel moet uitkomst bie den. Lein Brasser uit Sint Laurens wordt gebeld en die komt even la ter opdraven om het euvel te her stellen. Brasser: „Ach, ik weet er wat van omdat ik op m'n twaalf de of dertiende al op de zelf binder van m'n vader reed. Daar zat altijd een oud mannetje op, maar die ouwe wilde tussen de middag bij zijn vrouw eten. Dan ging ik erop. Zo heb ik het werk af gekeken." Machiel Kloosterman zit bovenop de 'reparatie'. „Dan heb ik het maar gezien voor straks. Ik ben vrijwilliger bij de Stichting Het Werkend Trekpaard. Ze noemen mij wel de joker van de Stichting omdat ik overal voor te vinden ben. Ik ben ook een beetje de mon teur. Nu weet ik straks ook hoe dit moet", zegt hij tevreden. Piet Han- newijk, secretaris van Het Wer kend Trekpaard bekijkt een en an der grinnikend. „Ach ja, het is een wonder hoor, maar Machiel en ik wonen in dezelfde straat in Wolphaartsdijk. We zijn al vrien den vanaf de kleuterschool. En nu doen we dit ook nog samen." De beide Stichtingen wer ken sinds vorig jaar samen vertelt Kees Mol. „We doen dat nu officieel. Dat ligt ook wel voor de hand. Het is te klein hier en we willen elkaar ook niet beconcurreren." Stichting Op Goede gronden werd in december 2009 opgericht. De stichting wil de traditionele Zeeuwse landbouw met de oorspronkelijke werkmethodes behouden. Ze wil ook oude plantenrassen, zoals de Zeeuwse Witte, weer terug op de akkers brengen. Marc van Peel bij het nieuwe informatiebord aan de bron van de Schelde. foto Adri van de Wege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44