WESPEN? Honderd haaien worden gemerkt op visevenement land 119 Start bouw van woningen Moggestraat woensdag 15 augustus 2012 Amyotrofische Lateraal Sclerose sloopt de spieren langzaam maar zeker Amyotrofische Lateraal Sclerose (ALS) is een ziekte van de zenuw cellen die de spieren aansturen. Dat leidt na verloop van tijd tot on voldoende functioneren van de spieren. DREISCHOR - Donderdag begint de bouw van vijf levensloopbestendi- ge woningen aan de Mr. P. Mogge straat in Dreischor. Die middag wordt het bouwbord, en daarmee gelijk de naam van dit nieuwbouw project, onthuld. Dat wordt gedaan door mevrouw Vermaas-Lokker. Zij was de aller eerste huurster van de woningen die zijn afgebroken en worden ver vangen door nieuwbouw. De hei palen zitten al in de grond. De bouw kan dus gauw verder. De vijf woningen hebben allemaal een compleet woonprogramma op de begane grond: een woonkamer, een open keuken, een badkamer, een apart toilet en een slaapkamer. Op de verdieping, bereikbaar met vaste trap, is een grote bergzolder. Tegen meerprijs kan daar een tweede slaapkamer worden ge maakt. Omdat zenuwcellen in ruggenmerg en hersenstam afsterven komen signalen vanuit hersenen niet meer bij de spieren. De hersenen brengen dan geen spierbewegingen meer op gang. door Joeri Wisse NEELTJE JANS - Zeesportvissers trek ken volgende week vanuit Neeltje Jans drie dagen lang de Noordzee op om haaien te vangen. Behalve dat het hengelen naar de grote vis sen momenteel bijzonder populair is, dienen de sportvissers ook een hoger doel. De gevangen dieren worden namelijk gemerkt voordat ze teruggaan in het water. Daarmee willen de initiatiefne mers van het haaivisevenement het verspreidingspatroon van de dieren beter in kaart brengen. „Vo rig jaar zijn we voor het eerst be gonnen met het merken van de gladde haai", zegt Emiel Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland. Zijn organisatie is samen met Sportvisserij Nederland en onder De ziekte veroorzaakt meestal geen pijn en tast het verstand niet aan. Ook blijven de zintuigen doorgaans intact. Geleidelijk aan worden steeds meer spieren aangedaan. meer Stichting de Noordzee en on derzoeksinstituut Imares de motor achter het project. De grote vissen komen alleen in de zomer voor in de Nederlandse wateren. „In 2011 zijn er zo'n 250 haaien gemerkt. Nu staat de teller op 200. Tijdens het evenement gaan we met 250 hengels vissen, dus dan moeten er minstens 100 bijkomen", verwacht Derks. Volgens hem is het van belang om veel haaien te 'taggen'. Van de in 2011 gemerkte dieren zijn er maar twee teruggevonden. Eén beland de in de netten van een Stellen- damse garnalenvisser; een ander exemplaar werd opgevist in de Golf van Biskaje. „Daaraan kun je merken dat ze flink migreren." Deze zomer wordt het merken van haaien voor het eerst in een Uitvallen van de ademhalingsspie ren is meestal de oorzaak van het overlijden van iemand met ALS. Hoe snel dat gaat is verschillend. De gemiddelde levensverwachting van een ALS-patiënt is 3-5 jaar. evenement verpakt. „Daarmee wil len we ook de aandacht vestigen op de haaivisserij", zegt Derks. Hij verwacht dat deze relatief nieuwe tak een 'boost' geeft aan de zee- sportvisserij in Zeeland. Dat is ook nodig, stelt hij. „De vissers op de Oosterschelde en de Voordelta heb ben het moeilijk. De kans om een flinke kabeljauw of zeebaars te van gen is erg klein geworden." Het evenement 'Shark a tag' wordt vanaf Neeltje Jans gehouden om de eigenaren van charterboten te steunen en omdat ze op diverse plekken in de buurt van de Ooster- scheldekering veelvuldig voorko men. Van de 240 beschikbare plek ken zijn er nog zes vrij. Mits het goed weer is, wordt er gevist van woensdag 22 tot en met vrijdag 24 augustus. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113 - 21 66 77 WESTENSCHOUWEN Hangmat-yoga nu ook op het strand Ellen Bentlage begint deze week met hangmat-yogalessen op het strand. De hangmatten worden opgehan gen onder strandpaviljoen De Buur man bij strandovergang De Roton de bij Westenschouwen. Deelnemers dienen zelf een grote badhanddoek en soepele - op de buitentemperatuur afgestemde - kleding mee te nemen. Aanmelden kan via 06-23863388. Meer info: www.deyogabakkerij.nl OUDDORP Optreden Earwax in de Dorpstienden De Ouddorpse band Earwax geeft vanavond een concert in multifunc tioneel gebouw De Dorpstienden in Ouddorp. De band afficheert zichzelf als de beste band uit Ouddorp en omlig gende weilanden. De band voert de luisteraar mee op een muzikale reis langs Beatles, Kings of Leon en Anita Meijer. Het optreden in De Dorpstienden be gint om 20.00 uur en de toegang is gratis. BRUINISSE Mosselen koken en bolussen bakken Bij de Brusea in Bruinisse wordt vanmiddag een demonstratie bo lussen bakken verzorgd. Tegen een kleine vergoeding kunnen de bak sels ook geproefd worden. Woensdag 22 augustus wordt be zoekers van de Bruse musea ge toond hoe ze het beste mosselen kunnen koken. Ook deze lekkernij is te proeven. De Brusea - Visserijmuseum en Oudheidkamer - zijn in augustus open van 14.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE Dubbelconcert van orgel en panfluit Panfluitiste Liselotte Rokyta geeft vanavond samen met de Canadese organist André Knevel een dubbel concert in de christelijk gerefor meerde kerk aan de Zevengetij- straat in Zïerikzee. Rokyta studeerde onder anderen bij panfluitist Pirvu en vormt sa men met haar man Jan Rokyta een cymbaal 8c panfluitduo. André Knevel staat bekend om zijn improvisatietalent. Het concert be gint om 20.00 uur. Mo oiER-feet'1; I»UD:N6 1^ 0113-639760 T Arie Pinxteren en ALS-Zeeland woordvoerder Jorien Sinke Pinxteren fietst de tocht, Sinke volgt in de bezemwagen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43