Op de pedalen voor patiënten met ALS 181 zeeland Windpark op Roggenplaat levert nu al beetje stroom Krol praat over zorg tijdens campagnedag PLflMECO* Waterpolitie onderzoekt aanvaring Bru Politie betrapt brandstofdief woensdag 15 augustus 2012 üBsssaasBggaPBKmw im 11 iii 1111 wxh waMiowat .rw. 'yi'^affiassKc door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Ik ben op tournee om een mening te vormen." Dat zei Henk Krol, lijsttrekker van de par tij 50Plus gisteren na afloop van een gesprek over de zorg op Schou- wen-Duiveland. „Ik wil met de mensen zelf praten. En dan natuur lijk vooral over onderwerpen die de ouderen aangaan." Krol toonde zich oprecht geïnteres seerd in het verhaal van Marja Krans, regiodirecteur AllerZorg. Zij vertelde Krol dat de zorg voor de mensen gebaat zou zijn bij een duidige regels en transparantie. Daar ontbreekt het nu wel aan. De regels voor de AWBZ worden in Groningen bijvoorbeeld een beetje anders uitgelegd dan in Zeeland, legt Krans uit. „Dat komt doordat PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 BRUINISSE - De Waterpolitie onder zoekt een aanvaring die op zondag 12 augustus ontstond tussen twee snelle motorboten op de Grevelin- gen bij Bruinisse. Bij het ongeval raakte een n-jarig meisje uit Herkingen gewond. De aanvaring deed zich voor op de snelvaarbaan aan de Grevelingen- dam. Achter een van de motorbo ten hing een n-jarig meisje in een band. Zij slingerde tegen de bak boordboeg van de boot van een 52-jarige man uit Duisburg (D) en raakte daarbij gewond. Het meisje liep daarbij een dubbele been breuk op en is overgebracht naar het ziekenhuis. de uitvoering bij verschillende kan toren ligt." Daarnaast is een deel van de zorg overgeheveld naar de gemeenten en ook dat levert weer specifieke problemen op. Krol wil de vooral weten waar de overheid de zorg kan verbeteren. Volgens Krans zijn mensen vooral gebaat bij duidelijkheid. Mensen hebben nu vaak geen idee hoe ze hun zorg vraag aan moeten pakken. Daar naast is volgens haar het leveren van persoonlijke zorg belangrijk. Niet te veel verschillende gezich ten in huis. „En vroege vogels niet pas om ïi.oo uur wassen." Krol had Norbert Klein, de nummer twee, ook bij zich. Klein is geen on bekende op Schouwen-Duiveland. Hij was voor ondernemerskring Schouwen-Duiveland betrokken bij de innovatiesubsidies. RILLAND - Een 6i-jarige man uit Deurne (B) is maandag rond 23.30 uur op heterdaad betrapt toen hij brandstof uit een vrachtwagen tap te op parkeerplaats Het Rak bij Ril land. De politie vond de man lig gend onder een vrachtwagen met enkele jerrycans. De politie ge bruikte pepperspray bij de aanhou ding. In zijn auto had de Belg enke le met diesel gevulde jerrycans. MEEST GELEZEN 1Topdrukte bij CZAV (foto) 2. Opdracht KLM voor YourSurprise 3. Meer huurwoningen verkocht KIEK NOE! Schouwse schoolfoto's vertellen een verhaal. Lees het op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Piet Kleemans Ze fietsen van A tot Z, de deelnemers aan de sponsortocht ten bate van mensen met de ziekte ALS. De A staat voor Alsace (Frans voor Elzas) en de Z voor Zierikzee. Een kleine 800 kilometer. De tocht staat ge pland voor de week van 8 tot 15 september. Doel: fondsen werven voor Stichting ALS-Nederland en aandacht vragen voor de tot op he den ongeneeslijke ziekte. Hard nodig volgens ALS-Zeeland woordvoerder Jorien Sinke uit Vlis- singen. „Er is geen medicatie, er be staan geen behandelingen en het is een mensonwaardige ziekte. Een genadeloze ziekte." Toen bij haar de diagnose gesteld werd stortte haar wereld in. „Ik was verpleegkundige en ik wist echt geen bal van die ziekte. Het gedonder begon bij mij in mijn handen. Ik werkte toen in de thuiszorg en ik merkte op gegeven moment dat het me gewoon niet meer lukte een infuus aan te leg gen. Ik dacht eerst dat het een her nia was, maar het bleek dus iets heel anders. Maar ik wilde abso luut blijven werken en daarom heb ik me om laten scholen tot dia betes-verpleegkundige." Naarmate de ziekte verder in haar kroop moest ze ook dat werk opge ven. „En dan komt het moment waarop je afgekeurd wordt. Een drakenwoord is dat. Je hebt geen bestaansrecht meer. Nou, dan heb je het echt wel even moeilijk hoor. Ik was altijd de zorgende geweest en nu moest ik ineens verzorgd worden." Sinke liet zich niet verleiden tot zwelgen in zelfmedelijden of uit barsten in machteloze woede. „Ik heb mezelf verboden om boos te zijn. Met negativiteit schiet je niets op. Je moet niet stil blijven staan bij wat je niet meer kan, maar kij ken wat je nog wel kan. Ik hoop dat mijn zoons later als ik er niet meer ben kunnen zeggen dat ik door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De vier nieuwe wind turbines op het voormalig werkei- land Roggenplaat in de Ooster- scheldekering bevinden zich in de testfase. Als ze de komende weken ook het 'proefbedrijf goed door staan, worden de windmolens 7 september overgedragen aan eige naar Windpark Roggeplaat BV. De bouw van de vier reuzen met een masthoogte van 78 meter is in april van dit jaar begonnen. Daar voor zijn al diverse andere werk zaamheden verricht. Zo zijn twaalf kleinere windmolens ge sloopt en zijn schiereilandjes aan gelegd die als ondergrond funge ren voor de nieuwe turbines. De windturbines staan alle vier aan de Oosterscheldezijde van het een vrouw was die ondanks haar ziekte lol in het leven had. Ik ben wel ziek, maar ik voel me niet ziek. Je hebt een dynamo, een snoertje en een koplamp. Zo'n snoertje bestaat uit veel vezels. Zo lang er maar een vezeltje is dat dy namo en lamp met elkaar ver bindt blijft de koplamp gewoon branden," Zolang haar gezondheid het toe laat wil Sinke zich inzetten voor ALS-Zeeland. In de hoop dat er ooit een doorbraak komt in het on derzoek naar de oorzaak van de ziekte en medicijnen kunnen wor den ontwikkeld die de ziekte kun nen vertragen of misschien tot stil stand kunnen brengen. En in de hoop dat ambtelijke molens wat soepeler gaan draaien ten gunste van ALS-patiënten. „Want het kost nu vaak heel veel moeite om hulpmiddelen te krijgen die je ziekte draaglijk maken." Tijdens een spinning-marathon ontmoette Sinke Arie Pinxteren, directeur van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. „En zo ben ik bij ALS-Zeeland betrokken ge raakt", aldus Pinxteren. Niet zo lang daarna werd het idee geboren om meer bekendheid aan de nog relatief onbekende ziekte te geven én te proberen geld in te zamelen voor verder onderzoek. Pinxteren: „Het is zo'n bijzondere ziekte. Er is echt nog heel weinig over bekend. In Nederland zijn gemiddeld 1500 mensen die aan ALS lijden. Elk jaar sterven zo'n 500 mensen aan de ziekte en elk jaar komen er zo'n 500 nieuwe ALS-patiënten. Al denkend over manieren om meer aandacht voor de ziekte te genereren borrelde het idee voor een sponsorfietstocht op. Maar dan geen doorsnee-tocht je, maar een échte tocht, ,,'t Is een 'Ik heb mezelf verboden om boos te zijn. Met negativiteit schiet je niets op' eiland. Eind juli werd de laatste turbine opgebouwd. Nadat eerder deze zomer (26 juni) ook de de drie nieuwe windturbi nes (twee bij de Roompotsluis en één bij de Vluchthaven) op Neel- tje Jans werden opgeleverd aan ontwikkelaar E-Connection, is het zogenoemde Blokkenplan van landschapsarchitect Bosch Slab bers voltooid. Dit plan houdt in dat er op de werkeilanden in de ke ring aan weerszijden van de N57 drie blokken van vier windmolens komen; twee op Neeltje Jans en één blok op de Roggenplaat. Volgens Muriel van der Hulst van E-Connection is de bouw van de vier laatste turbines op de Roggen plaat voorspoedig verlopen. De laatste twee weken is de Duitse windmolenfabrikant en tevens aardig eindje", beaamt Pinxteren. De totaalafstand is een dikke 800 kilometer en die dient in zeven da gen afgelegd te worden. „Dan kom je op gemiddeld 100 a 110 kilome ter per dag en dat is best pittig", al dus Pinxteren die - fietsenthou- siast als hij is - zegt uit te zien naar de sponsortocht. Momenteel hebben zich 15 men sen gemeld voor de fietstocht en het is de bedoeling dat die alle maal 1000 euro aan sponsorgeld binnenbrengen. „Voorzover ik weet lukt dat prima, dus uitgaande van vijftien deelnemers heb je al minimaal 15.000 euro. Maar we ho pen natuurlijk op meer deelne mers en dus meer opbrengst." Zowel bij particulieren in bij het bedrijfsleven blijkt de animo groot om in wat voor vorm dan ook een steentje bij te dragen. Sinke: „Dat varieert van een paar tientjes tot 100 euro. En we mogen bijvoor beeld ook een bus gebruiken om fietsen en fietsers naar het start punt te brengen." Dat startpunt is het dorpje Moosch in de Elzas in Frankrijk. Vanuit de Elzas gaat het steeds in dagetappes richting Nederland. De laatste etappe is die van Bergen op zoom naar Zierikzee en die wordt vrijdag 15 september afgelegd. In Zierikzee worden de fietsers bij De Wieken rond 14.30 uur ontvan gen door burgemeester Gerard Ra- belink van Schouwen-Duiveland. Die dag zijn er ook lokale activitei ten ten bate van ALS-Zeeland. Om 09.30 uur starten vanaf De Wie ken fietstochten van 20 en 50 kilo meter. Vanaf 11.00 uur kan men in het zorgcentrum terecht om mos selen te eten. Ondertussen wordt onder de Beuze een spinningmara- thon gehouden. Hier wordt uitge gaan van een sponsorbedrag van 75 euro per fiets. Om 15.00 uur volgt een optreden van Ons Boere- goed en om 16.00 uur volgt een veiling van amateurschilderijen. Inschrijven voor de grote sponsor tocht kan via: www.alsvanatotz.nl aannemer Enercon bezig met het testen van de windturbines. De energie die daarbij vrijkomt, wordt al aan het elektriciteitsnet geleverd. Van der Hulst: „Dat is zeer beperkt, maar ook dit maakt onderdeel uit van de testfase." De bouw van het windpark op de Roggenplaat kost grofweg tien mil joen euro. Negentig procent daar van is opgebracht door de beleg gers en spaarders van de Triodos Bank. Deze bank zit samen met E-Connection in de joint-venture Windpark Roggeplaat BV. Als het project af is, leveren de windturbines gemiddeld 32 mil joen kilowattuur per jaar. Genoeg stroom voor zo'n 9500 huishou dens. Dat is drie keer meer dan de twaalf oude windmolens op de Roggenplaat opleverden. Lijsttrekker Henk Krol (links) in gesprek met Marja Krans. Rechts Norbert Klein en naast hem penningmeester Anke Nollen. foto Dirk-Jan Gjeltema issssö

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42