Lammerts een rookie in het kitesurfen Goes is klaar voor bekerduel met Hoek Zon schijnt weer voor renners van Rabobank Wereldtoppers naar Kitegatta w TERNEUZEN - Zondag-hoofdklasser Goes boekte dinsdagavond een rui- me 4-1-overwinning op het twee klassen lager spelende Axel. VC Vlissingen boekte in aanloop naar de bekerontmoeting met Kloetin- ge een monsterscore tegen Allian ce. De Walcherse zondag-eerste klasser won met 9-0 van de Bra bantse zondag-tweedeklasser. Zondag-tweedeklasser Terneuzen leed op eigen veld een gevoelige nederlaag tegen buurman Temeu- zense Boys. Na een 0-1-ruststand eindigde het duel in een 0-3-zege voor de zaterdag-eersteklasser. Za terdag-hoofdklasser Hoek was met 3-0 te sterk voor het Belgische Lo- vendegem. Axel-Goes 1-4: De bezoekers wa ren duidelijk een maatje te groot voor de thuisploeg. Goes schiep zichzelf met name voor de rust tal van kansen. Die leverden treffers op van Dangelo Marden, Robin de Pagter en Ray Kroon. In de tweede helft, waarin het spel peil van het duel van een aanzien lijk magerder gehalte was. liet Kroon zijn tweede treffer van de avond aantekenen. Danny Aarn- outse redde de spreekwoordelijke eer namens Axel. Goes-trainer Gérard de Nooijer sprak van een goede generale repe- tie voor de bekerwedstrijd van za terdag tegen Hoek. „Vooral voor de rust heb ik goede dingen gezien van mijn ploeg. Met veel beweging en positiewisselingen. En we creërden volop kansen. Weliswaar tegen een ploeg waartegen we dit ook wel verplicht zijn, maar je moet het toch maar doen", was zijn commentaar. VC Vlissingen-Alliance 9-0: De thuisploeg was veel te sterk voor de bezoekers uit Roosendaal. Bij de rust was de stand 3-0. De Vlis- singse doelpunten werden achter eenvolgens gescoord door Silvion Uranie, Saïd Bouzambou, Lionel Lord, Sinan Coban, Arjan Human, Coban, Ferry Alfons, Uranie en Thomas Ragut. VC Vlissingen zag Tim van Hasselt uitvallen met het naar zich laat aanzien een verve lende blessure. Terneuzen-Terneuzense Boys 0-3: De thuisploeg was qua veldspel niet eens veel minder, maar slaagde er nauwelijks in kan sen te creëren. Dit ging de bezoe kers beter af. Eerstejaars A-junior Bart van Frae- yenhove bracht Terneuzense Boys na zo'n twintig minuten spelen op 0-1. In de slotfase van het duel voerden Ruud Hoogegesteger en wederom Van Fraeyenhove de sco re op tot 0-3. Hoek-Lovendegem 3-0: De thuis ploeg stond al na acht minuten met 2-0 voor via treffers van Jorrit D'Haeseleer en Kyle Doesburg. Vlak voor de rust maakte Guiilau- me Clinckemaillie er 3-0 van. Me de doordat er volop werd gewis seld slaagde de zaterdag-hoofdklas ser er niet meer in een bres te slaan in de defensie van de Bel gische eerste-provincialer. door Jan Martens SAN SEBASTIAN - Adri van Houwe- lingen wilde gisteren, meteen na de overwinning van Luis-Léon Sanchez in de Clasica San Sebasti an, zijn criticasters voor zijn. „Er zal nu wel weer geroepen worden dat we een maand te laat in vorm zijn. Maar in juli waren onze jon gens ook goed. Tot die zwarte vrij dag in de Tour de France", zei de ploegleider van Rabobank. Na de donkere periode die op de massale val van de kopstukken van Rabobank in Frankrijk volgde, schijnt de zon nu volop voor de bankiersploeg. Zondag werd Lars Boom eindwinnaar van de Eneco Tour, twee dagen later zette Sanchez de WorldTour-wedstrijd in Spanje naar zijn hand. Van Houwelingen wilde er giste ren niet van weten dat Rabobank nu scoort in een 'tussenfase' na de Tour en de Olympische Spelen en voor de Vuelta. „Dit zijn wedstrij den die iedereen wil winnen." Voor Sanchez was het de tweede keer in drie jaar tijd dat hij zege vierde in de Baskische klassieker. De Spaanse Raborenner liet giste ren andermaal zien een neus voor het juiste moment te hebben. Toen het in de finale op negen ki lometer na een hergroepering even stil viel, muisde hij er van door. Topfavoriet Joaquim Rodri guez zette samen met Richie Porte de achtervolging in, maar perfect geschaduwd door Baulce Mollema kwamen ze geen meter dichter bij Sanchez. Uiteindelijk vielen de drie terug in de groep. „Dit is een overwinning van de he le ploeg", vond Van Houwelingen. „Het is goed dat Luis-Léon wint, maar Mollema en Gesink hebben in de finale ook bergen werk ver zet." Mollema werd uiteindelijk vijfde en ook Gesink had een plaats in de eerste groep van dertig achtervolgers achter Sanchez. De twee Nederlanders lijken klaar voor de Ronde van Spanje die za terdag begint en waarin zij de Ra- boploeg aanvoeren. Sanchez start niet in de Vuelta. Hij wordt door Rabobank de komende weken in gezet in de WorldTour-wedstrij- den in Hamburg, Plouay en Cana da. „Maar het is wel lekker dat hij hier wint. Want omdat de Vuelta pas zaterdag begint en wij vanaf nu in Spanje blijven, hebben we van avond de kans aan de champagne te gaan", lachte Van Houwelingen. Sanchez zelf was bijzonder opgeto gen met zijn winst. „Dit is de eni ge eendagsklassieker in Spanje." De Spanjaard zorgde in de Tour ook al voor de enige ritzege van Rabobank. Daarna viel hij bij de Olympische Spelen vooral op door dat bij de start van de tijdrit zijn ketting eraf liep en hij op slag kans loos werd. „Maar daar heb ik maar niet meer teveel aan gedacht", zei Sanchez gisteren. Zeven seconden na hem sprintte de Australiër Simon Gerrans giste ren naar de tweede plaats. De Belg Gianni Meersman werd derde. Freestylers in het kitesurfen hebben minstens windkracht vijf nodig om hun kunsten te kunnen vertonen. Anouk Lammerts doet nog maar sinds 2009 aan kitesurfen. Zij komt uit op het onderdeel freestyle. Daarin is de inwoon ster van Schuddebeurs zeer suc cesvol. Op het Duitse Waddenei land Sylt schrijft ze een wed strijd om het EK op haar naam. door Koen de Vries MIDDELBURG - Het kitesurfen is doorspekt met engelse termen en dus is het niet raar om Annelous Lammerts een rookie te noemen. De achttienjarige inwoonster van Schuddebeurs doet dit jaar voor het eerst mee aan freestyle-wed- strijden en doet dat zo goed dat ze vanaf donderdag op de Brouwers- dam in de derde wedstrijd om het EK kans maakt op een podium plaats. Tot vorig jaar hadden nog maar weinig kitesurfers van Annelous Lammerts gehoord. De Schouwse was met haar kite regelmatig bij de Brouwersdam in de weer om aller lei sprongen, salto's en andere kunstjes te leren, maar aan wed strijden deed ze nooit mee. Dat is ook niet zo gek voor iemand die pas in 2009 in aanraking kwam met de sport. Nadat ze in 2011 haar vwo-diplo- ma haalde, besloot ze haar studie uit te stellen en een jaar te gaan ki tesurfen. Want dat was inmiddels haar passie geworden. Lammerts overwinterde in Brazilië en toen ze terugkeerde op eigen bodem, schreef ze zich in voor het NK. Vier windstille weekeinden volg den. Haar debuut ging niet door. Dat kwam pas deze lente in Oos tenrijk, in de eerste wedstrijd van vijf uit de EK-serie. Ze werd er voor de leeuwen ge- De Brouwersdam staat van donder dag tot zondag in het teken van een groot kitesurfspektakel, de Ki tegatta. Op de courseraces en de freestylewedstrïjden komen vele wereldtoppers af. De freestyle staat het meest in de belangstelling, om dat deze wedstrijd de derde is in een reeks van vijf om het Europees kampioenschap. In de race-wed strijden zijn punten voor de we reldranglijst te verdienen. Prominentste aanwezige is racer Katja Roose (31). De voormalige Vlissingse is een wereldtopper die alles opzij om bij de eerste olympi sche kitewedstrijden, over vier jaar in Rio de Janeiro, te kunnen pie ken. Bij de ffeestylers is Annelous Lammerts uit Schuddebeurs een opvallende deelnemer. Een programma is er niet. Dat wordt bepaald door de wind. Bij weinig wind kunnen de racers het water op, de freestylers hebben minstens windkracht vijf nodig. Naast de wedstrijden zijn er vele andere strandactiviteiten. Hoogte punt is de Beach Boom op zater dag, een enorm strandfeest met veel muziek en allerlei andere acti viteiten. gooid en het was geen succes. Lam merts kende de regels niet en ver scheen daardoor te laat op het wa ter. Bovendien kreeg ze materiaal- pech. Dankzij een goede tweede ronde werd ze toch nog zevende. Haar doorbraak kwam een maand later op het Duitse Waddeneiland Sylt. Het stormde er en er stonden hoge golven. Precies het weertje waar de Schouwse van houdt. Wat niemand verwachtte, gebeurde: de volkomen onbekende Anouk Lam merts uit het Schouwse dorpje Schuddebeurs won! Haar naam was een beetje gevestigd. Het betekent niet dat nu de rode loper voor haar wordt uitgelegd. Lammerts heeft een materiaal sponsor en daarmee houdt het wel op. Nog steeds trapt ze op haar fietsje dagelijks zeventien kilo meters weg van huis naar de Brou wersdam en het is ook weer zeven tien kilometers terug. Soms heeft ze achter haar fiets een karretje hangen met haar kite-spullen er op. En als ze op reis moet voor een wedstrijd, is schraalhans keu kenmeester. „Naar Sylt gingen we met drie man in een busje. Ik sliep in een tentje op het parkeerter rein", vertelt Lammerts. „Geld verdienen lukt nooit in deze tak van sport", weet ze nu al. Dat heeft ook te maken met haar keu ze. Terwijl het course-racen olym pisch wordt en daarvoor veel geld vrijkomt, blijft het freestylen in de luwte. „Maar voor racen zal ik nooit kiezen. M'n hart ligt bij de freestyle. Als ik niet aan het surfen ben, moet ik werken om te kun nen surfen of te reizen. Er komt een moment dat ik voor een stu die moet kiezen." Joop en Maartje Hanse gingen meteen na de olympische kür op de foto met goudenmedaille-winnares Charlotte Dujardin, de berijdster van het door hun gefokte paard Valegro. foto Dirk Caremans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24