zeeland 119 'Veteranen onder elkaar, het voelt als thuiskomen' Zeeuwse Witte Aannemersbedrijf Zeeuwse Witte is een oud tarweras. De broodtarwe werd vorig najaar gezaaid op de grond van de familie De Jonge in Veere. De Stichting Op Goede Gronden pacht die van de familie. De tarwe is bij de Raad voor Plantenrassen in Wage- ningen aangemeld als zogenoemde conservation variety. woensdag 15 augustus 2012 Het aloude tarweras Zeeuwse Witte wordt op traditionele wijze van de Veerse akker gehaald. foto Ruben Oreel en ik wonen in dezelfde straat in Wolphaartsdijk. We zijn al vrien den vanaf de kleuterschool. En nu doen we dit ook nog samen." De beide stichtingen wer ken sinds vorig jaar sa men, vertelt Kees Mol. „We doen dat nu officieel. Dat ligt ook wel voor de hand. Het is te klein hier en we willen elkaar ook niet beconcurreren." Inmiddels zijn Veerse vrijwilligers bezig de tarwe te 'stuken'. De bundels die uit de zelfbinder komen, worden tegen elkaar gezet en die schoven drogen verder op het land. Dat duurt, al naar gelang het weer, een dag of veertien. Het oogsten ver loopt de rest van de middag voor spoedig. Geen mankementen meer en de paarden blijven gewil lig hun rondes lopen. Kees Mol: „We hebben het richting de ran den een beetje laten staan. Daar zat te veel groen tussen." De paar den worden uitgespannen en de machine wordt met zeil overdekt. De werkers? Die gaan lekker aan het bier. VEERE Boerenlanddagen bij De Blauwe Reiger Op het terrein van theeschenkerij De Blauwe Reiger en loonwerkbe- drijf Brasser aan de Zanddijkseweg 12a in Veere worden komende vrij dag (11-18 uur) en zaterdag (10-17 uur) de Blauwereiger Boerenland- dagen gehouden. Beide dagen zijn er presentaties van ambachten en streekproducten en tal van andere activiteiten, ook voor kinderen. Zo zijn er onder meer workshops en optredens. Toegang is gratis. OOST-SOUBURG Souburger in elkaar geslagen op pleintje In de nacht van maandag op dins dag rond 01.00 uur is een man (21) uit Oost-Souburg gewond geraakt bij een schermutseling op het pleintje bij buurthuis Razzmatazz in zijn woonplaats. Een onbekende vroeg om een sigaret. Toen de Sou burger niet inging op het verzoek, werd hij in elkaar geslagen. Het slachtoffer wist zijn huis te berei ken en de politie te waarschuwen. BAARLAND Nieuwe bestemming oud pand Panta Rhei Nog een paar weken en dan heeft Baarland een eigen dijkpaviljoen. Het asfalt voor de ondergrond is af gelopen vrijdag gestort en deze week is begonnen met de opbouw van het voormalige pand van pavil joen Panta Rhei uit Vlissingen. Initiatiefnemers Robbert Northolt en Kimmo Pankow streven ernaar het dijkpaviljoen begin september te openen. VLISSINGEN Laatste marktconcert van dit zomerseizoen VLISSINGEN - Organist Ad van de Wege geeft vrijdag het laatste marktconcert van dit zomersei zoen op het orgel van de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Van de We ge, afkomstig uit Zeeuws-Vlaande- ren, is organist in het Belgische Maldegem. Hij speelt vrijdag wer ken van Sweelinck, Jimenez, Bach en Buxtehude. Aanvang 12.00 uur. D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 WESTKAPELLE/VLISSINGEN Vrolijke Tippelaars houden wandelingen Wandelsportvereniging De Vrolij ke Tippelaars uit Vlissingen houdt deze week twee wandeltochten. Morgen is er een avondwandeling vanaf museum Polderhuis in West- kapelle. Gekozen kan worden uit 15 kilometer (start 18.00 uur), 5 en 10 kilometer (start 18.30 uur). Zaterdag wordt in Vlissingen de laatste van de duin- en strandtoch- ten van dit jaar gehouden. Afstan den zijn 20 en 30 kilometer (start tussen 8.30 en 10.30 uur) en 5,10 of 15 kilometer (start tussen 9.00 en 12.00 uur). Startplaats is de Kanovij ver aan de Van Woelderenlaan. DOMBURG Veerse jeugdraad organiseert stranddag De Jeugdraad Veere organiseert voor zaterdag 8 september een stranddag bij strandpaviljoen Noordduine, tussen Domburg en Westkapelle. De activiteit duurt van 13.00 tot 17.00 uur en is be doeld voor jongeren vanaf 12 jaar, die op het voortgezet onderwijs zit ten. Tijdens de stranddag is er bran ding surfen, body boarden, skim- boarden, branding raften, branding kano en beach volley. Eigen bijdrage: 4 euro. Opgeven via www.veerejeugd.nl. door Rob Paardekam KRUININGEN - De stichting MDKL, begonnen in het Limburgse Nuth, wil in heel Nederland inloophui zen voor veteranen openen. In Kruiningen zag zo'n voorziening onlangs het levenslicht. Het is de bedoeling dat Tholen snel volgt. Eric den Hertog is de initiatiefne mer van de stichting Maatschappe lijke Dienstverlening en Kameraad schap Legereenheden (MDKL). Ja ren geleden kwam hij erachter dat niet alleen hij, maar ook veel ande re oud-militairen er behoefte aan hebben om af en toe samen te ko men met andere veteranen. In 2010 was de opening van het eerste inloophuis in zijn woon plaats Nuth een feit. Met ruim driehonderd bezoekers per maand is het een succes te noemen. Veel van die bezoekers zijn veteranen die na hun uitzending psychische problemen hebben gekregen en daar graag over willen praten. An deren hebben die problemen niet, maar komen simpelweg om zich nog eens in de sfeer van het leger te begeven. René de Vos uit Kruiningen kwam met de MDKL in aanraking, om dat hij nog altijd problemen onder vindt als gevolg van zijn uitzen ding naar Libanon, begin jaren '8o. Bij de MDKL vond hij een luis terend oor. Na een paar keer in Limburg te zijn geweest, vroeg Eric den Her tog de Kruininger of hij misschien interesse had om in Zeeland ook een inloophuis te openen. Dat zag De Vos wel zitten. Hij verbouwde de garage achter zijn huis. Daar kunnen veteranen sinds anderhal ve week terecht om in een huiska- mer-achtige sfeer te praten met an dere oud-militairen en te ontspan nen. „Het is al best druk", stelt de inwoner van Kruiningen. „En dat zonder dat we er bekendheid aan hebben gegeven. Daarom durf ik nu al vast te stellen dat er behoefte is aan deze voorziening." De MDKL denkt dat er in Zeeland twee tot drie dependances nodig zijn om voor alle veteranen een in loopcentrum op acceptabele af stand te hebben. Het tweede vete- ranencentrum wordt waarschijn lijk volgend jaar geopend in Tho len. Daar is Albert Lugtenburg de initiatiefnemer. Ook hij werd be gin jaren '80 uitgezonden naar de oorlog in Libanon, waar hij gruwe lijke dingen zag. Hij kreeg daar ve le jaren later, in 2007, pas echt last van. Hij had ineens angstaanval len, moest veel huilen en kon niet slapen. „Ik slikte slaappillen waar je een olifant mee kunt platleggen, maar ik reageerde er niet op." Ook de Tholenaar kwam op een gegeven moment in het inloop huis van de MDKL in Nuth te recht en net als René de Vos uit Kruiningen voelde hij zich daar meteen op zijn gemak. „Het voel de als thuiskomen." Meer informatie op www.mdkl.nl Albert Lugtenburg (I) en René de Vos in het onlangs geopende inloophuis in Kruiningen. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19