Spooknota ook naar stichting Huu Juultje vort, vort iS I zeeland 'Stadsdistributiecentrum op Walcheren is haalbaar' PZC Iedere dag om 19.00 uur PlflMECO De Nooij stopt Diefstal van koper in Kapelle en Kruiningen Op Goede gronden §IËS S I woensdag 15 augustus 2012 msmstseesiss&ssti PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113-27 00 00 VLISSINGEN - Ton de Nooij legt met onmiddellijke ingang zijn frac tievoorzitterschap van Groenlinks Vlissingen neer. Hij is daar om ge zondheidsredenen toe gedwon gen. In de gemeenteraad wordt De Nooij vervangen door commissie lid Els Verhage. Het fractievoorzit terschap wordt overgedragen aan raadslid Alex Soplantüa. Vlissingese organisaties slaan alarm door Henk Postma VLISSINGEN - Behalve bedrijven worden nu ook stichtingen be stookt met spooknota's van het zo genaamd Centraal Bedrijven Regis ter. In Vlissingen sloegen de afgelo pen dagen twee stichtingen alarm: Belvos en de Lucre Stichting. Stichtingen krijgen van dat 'Cen traal Bedrijven Register' een reke ning van 279,65 euro voor 'onli- ne-registratie en -publicatie van be drijfsgegevens'. De nota wekt de indruk dat daar opdracht voor is gegeven. Pas bij nauwkeurige le zing blijkt dat slechts sprake is van een offerte. Wie dat niet door heeft en de nota betaalt, is zijn geld kwijt, zo leert de praktijk. De stichting Belvos heeft aangifte gedaan bij de politie. Maar die staat vooralsnog machteloos. Al in februari van dit jaar waarschuwde het Fraudemeldpunt voor spook nota's van het Centraal Bedrijven Register. Dergelijke schimmige bedrijven of instellingen gebruiken mazen in de wet om te proberen onderne mers, en nu dus ook stichtingen, geld afhandig te maken. De jurist van Belvos, Ron Roelse, zocht uit dat het Centraal Bedrijven Regis ter ooit was ingeschtreven bij de Kamer van Koophandel, maar offi-' cieel niet eens meer bestaat het PZC videojournaal www.pzc.nl KAPELLE/KRUININGEN - Een 34"jari" ge Rotterdammer is in de nacht van maandag op dinsdag in Ka pelle door de politie betrapt bij koperdiefstal. Een getuige zag de man rond 03.00 uur steeds met kabels over de bouwhekken klimmen rond het bouwterrein aan de Oude Veiling. De politie vond de auto van de man vol met elektriciteitskabels. Uit een afgesloten container bij een bedrijf aan de Weihoek in Kruiningen is afgelopen week einde enkele honderden meters 50-kwadraats koperen kabel ter waarde van meer dan vijftien euro per meter, gestolen. Stichting Op Goede gronden werd in december 2009 opgericht. De stichting wil de traditionele Zeeuwse landbouw met de oorspronkelijke werkmethodes behouden. Ze wil ook oude plantenrassen, zoals de Zeeuwse Witte, weer terug op de akkers brengen. In de strijd tegen dit soort dubieu ze nota's heeft de overheid twee websites in het leven geroepen: fraudemeldpunt.nl en fraudehelp- desk.nl. Daar is een overzicht te vinden van bijna 120 verschillende spooknota's die momenteel circu leren, afkomstig van zogenaamde bedrijven als De-gemeentegids, Biz Telefoongids, reclame- en regis- tratiebureau's. De politie Zeeland onderneemt doorgaans niet zelf actie, maar ver wijst door naar helpdesk en meld punt. Daar wordt geprobeerd vol doende informatie te verzamelen om tot opsporing en vervolging te kunnen overgaan. Doorgaans ech ter biedt de wet daar niet of nau welijks mogelijkheden toe. In de Tweede Kamer zijn bij CDA en SP voorstellen in voorbereiding om wet- en regelgeving te verscher pen. Zoals in België. Daar moet met grote letters op de factuur staan: 'Let op, dit is een offerte'. Overigens versturen ook 'bonafi de' organisaties 'schijnfacturen', is de ervaring van Luc Markies van de Lucre Stichting. Als voorbeeld noemt hij Buma/Stemra. „Die gaat er van uit dat je als stichting sowie so muziek ten gehore brengt, en probeert daar dan auteursrechten voor te innen. Ze sturen zelfs de deurwaarder op je af. Pas toen ik juridische stappen aankondigde, lieten ze me met rust." Het kan ook haast niet anders; een oud tarweras moet je maaien met trekpaarden en een zelfbinder uit 1910. Het is dinsdag zwoegen voor man en paard in de klamme warmte om de Zeeuwse Witte van het land te krijgen. Nostal gie ten top op een Veerse akker. door Amnemarie Zevenbergen Er zit wel veel vuulte tus sen, constateert Kees Mol. De voorzitter van de Stich ting Op Goede Gronden bekijkt de akker met Zeeuwse Wit te aan het Veerse Smidspad. Het oude tarweras wordt dinsdag van het land gehaald. „Maar het staat er toch wel mooi bij. Alleen een beetje veel bloeme tjes. Dat krijg je als je niet spuit. Bovendien hebben we compost ge bruikt. We hebben de tarwe vrij dun gezaaid. Voordeel daarvan is dat het niet legert (gaat liggen) als het regent. Nadeel is het vele groen dat er tussen groeit." Met bezwete kop haalt Mol 's och tends met een zeis de ergste vuul te weg aan de akkerranden. An ders kan de bijna antieke zelfbin der er niet door. Het is de eerste grote oogst Zeeuwse Witte van de Stichting. De hectare zal naar ver wachting tussen de 3000 en 4000 kilo broodtarwe opleveren schat Mol in. „Ik denk, en hoop, dat we de 4000 wel halen. Het is niet al leen geschikt voor brood, we wil len er ook witbier van maken," zegt Mol verlekkerd. Hij kijkt even naar opzij, waar in de schaduw al wat kratjes bier lonken naar de har de werkers. Het is weliswaar nu nog een pilsje, maar wel welkom. Inmiddels is de zelfbinder gereed om aan het werk te gaan. De drie trekpaarden worden ingespannen. 'Huuu vort Juultje, vort' spoort Ab Paauwe de paarden aan. Juultje is blijkbaar het 'aanspreekpunt', want de menner roept alleen haar naam. 'Voorrrruit Juul, doorlopen. Vort', klinkt het herhaaldelijk als het span even hort. Het is dan ook erg verleidelijk wat er allemaal groeit en bloeit voor de paarden- monden. Een hapje hier en een hapje daar moet toch kunnen. Wij werken ook hard, lijken de dieren af en toe te denken. Dan staat het hele stel stil. Definitief Het knoop- apparaat van de zelfbinder houdt het voor gezien. „Verkeerd inge spannen", constateert Paauwe. „Het touwtje is gebroken en we krijgen het niet goed terug." Na verloop van tijd komt een mobiel tje tevoorschijn. Nostalgie of niet, het moderne hulpmiddel moet uit komst bieden. Lein Brasser uit Sint Laurens wordt gebeld en die komt even later opdraven om het euvel te herstellen. Brasser: „Ach, ik weet er wat van omdat ik op m'n twaalf de of dertiende al op de zelf binder van m'n vader reed. Daar zat altijd een oud mannetje op, maar die ouwe wilde tussen de middag bij zijn vrouw eten. Dan ging ik erop. Zo heb ik het werk af gekeken." Machiel Kloosterman zit bovenop de 'reparatie'. „Dan heb ik het maar gezien voor straks. Ik ben vrijwilliger bij de Stichting Het Werkend Trekpaard. Ze noe men mij wel de joker van de Stich ting omdat ik overal voor te vin den ben. Ik ben ook een beetje de monteur. Nu weet ik straks ook hoe dit moet", zegt hij tevreden. Piet Hannewijk, secretaris van Het Werkend Trekpaard bekijkt een en ander grinnikend. „Ach ja, het is een wonder hoor, maar Machiel door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Het Stadsdistributie- centrum Zeeland in Zierikzee is ter ziele. Het bedrijf van Jan en Sandra Olree heeft niet genoeg Zie- rikzeese winkeliers kunnen trek ken om het verzamel- en verdeel- centrum rendabel te maken. Op Walcheren is het afgelopen half jaar onderzoek gedaan naar een stadsdistributiecentrum voor Mid delburg, Vlissingen en Veere. De resultaten daarvan worden volgen de week dinsdag gepresenteerd aan de drie betrokken gemeenten. Het onderzoek naar een Walchers centrum, waar goederen verza meld worden en van waaruit deze efficiënter, met minder vrachtau to's en met schonere auto's naar de winkels worden gebracht, is uit gevoerd door logistiek onderzoeks bureau Argusl uit Capelle aan den IJssel. De NV Economische Impuls Zeeland in Middelburg heeft de studie laten doen. Rutger van der Male van Economische Impuls Zeeland weet de uitkomsten van het onderzoek nog niet precies, maar zegt dat er wel uit blijkt dat een distributiecentrum op Walche ren haalbaar is. „Er is gekeken naar wat er op straatniveau Walcheren op en in gaat en welke producten via een overslagplatform verspreid zouden kunnen worden." De resultaten van de studie van Ar gusl worden dinsdag op het kan toor van NV Economische Impuls Zeeland gepresenteerd aan verte genwoordigers van de drie Wal- cherse gemeenten. Daarna gaan de betrokkenen meteen in een work shop aan de slag om het onder zoek verder uit te werken. Argusl heeft eerder ook onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van een distributiecentrum in Zierik zee, zegt Van der Male. „Daaruit kwam naar voren dat het voor Zie rikzee moeilijk zou zijn." Sandra Olree bevestigt de beëindi ging van het Stadsdistributiecen trum Zeeland. Ze zegt dat er geen sprake is van een faillissement, maar wil geen toelichting geven. „Het ligt allemaal nog te gevoelig." Onder Zierikzeese winkeliers was niet veel animo om middels het distributiecentrum grote vrachtwa gens uit het centrum te weren. De gemeente gaf vervolgens ook nog veel ontheffingen uit op het ver bod voor vrachtwagens langer dan acht meter in de binnenstad. 0g RIJWIELZAAK 0|EU NIET LAAT LOPt Geheel vernleuwdï. www.rijwielshopvllsslngen.siD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18