Oorlog over voedsel of niet? 'Er is nog nooit een oorlog begonnen om voedsel. En het is niet woensdag 15 augustus 2012 waarschijnlijk dat dat in de toekomst wel gaat gebeuren' 11 Marjolein de Ridder, strategisch analist van The Hague Centre for Strategie Studies Top 3 productielanden infographic CRWI bron FAO Landen die de meeste mais, graan en sojabonen produceerden in 2010. Verenigde Staten Brazilië Graan Argentinië Brazilië China China Sojabonen Verenigde Staten Verenigde Staten Landbouwer Randy Pettinghill bekijkt een onvolgroeide maïskolf op zijn ak ker bij Plumerville, Arkansas. De graanboer koopt water bij de stad Morril- ton voor zijn bedrijf in de Arkansas River Valley. Maar vanwege de enorme droogte die delen van de Verenigde Staten momenteel teistert, is voor hem het water op de bon. foto Danny Johnston/AP Ontwikkeling voedselprijs De prijsindex voor voedselprijzen van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties FAO is in juli met 6% gestegen nadat deze in de voorgaande drie maanden was gedaald. De index steeg van 201 naar 213. Dat is nog ruim beneden het niveau van februari 2011Toen bereikte de index een waarde van 238. Index: 2002-2004 100 250 2011 2012 infographic CRW I bron FAO De Amerikaanse zaken bank Goldman Sachs waarschuwde vorige week voor een dreigen de internationale voedseloorlog als gevolg van de snel groeiende te korten aan tarwe en maïs. Hoe waarschijnlijk is een gewa pend conflict om eten? Volgens Marjolein de Ridder, analist bij The Hague Centre for Strategie Studies, overdrijft Goldman Sachs. „Je hoort dit soort geluiden vaker als de voedselprijzen stijgen. Maar uit onderzoek is gebleken dat er nog nooit een oorlog is begonnen om voedsel. En volgens experts is het niet waarschijnlijk dat dat in de toekomst wel gaat gebeuren", zegt De Ridder. Toch kunnen er spanningen ont staan doordat landen exportrestric ties doorvoeren. Volgens sommige internationale regelgeving mag dat niet. Maar een uitzonderingssitua tie ontstaat, als een land kan aanto nen dat het het exportvoedsel echt nodig heeft. „Als daarbij politieke conflicten ontstaan, zuilen deze eerder worden aangekaart bij de Wereldhandelsorganisatie, dan dat er militaire middelen worden inge zet", aldus De Ridder. Niettemin kunnen voedselcrises wel tot binnenlandse onrust leid den en zelfs tot revoluties binnen de eigen landsgrenzen (zoals de Arabische Lente' van vorig jaar). De Ridder zegt dat er zich in de pe riode van 2007 - 2009 zo'n zestig grootschalige rellen hebben voorge daan. Daarna heeft zich begin 2011 opnieuw een piek voorgedaan in de wereldwijde voedselprijzen. „Niet toevallig net de tijd waarin de Arabische Lente begon", zegt de analist. En hoewel de voedsel- crisis het Westen misschien niet di rect zal raken, kunnen we indirect wel de gevolgen ervan gaan voe len. „Voor ons gaat het brood mis schien iets meer kosten, maar daar naast kunnen we ook te maken krijgen met sociale onrust en poli tieke instabiliteit in landen die het zwaarst gebukt gaan onder hoge voedselprijzen. Zo kunnen er vluchtelingenstromen naar Europa op gang komen. Dat raakt recht streeks aan onze veiligheid", stelt De Ridder. Daarnaast zou de voedselcrisis het internationale terrorisme kunnen aanwakkeren. „Wie honger heeft en geen perspectief op een betere toekomst, kan radicaliseren. En dus ook lid worden van een ter- reurclub die in het Westen voor problemen kan gaan zorgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11