Breivik Islamitische vrienden royeren Syrië buitenland 19 Noorse kerk vaart wel door het schietdrama Leger Egypte: geen verzet tegen Mursi kpn winkel kpn.com 0800 0115 w dinsdag 14 augustus 2012 'Er liggen nu feiten op tafel om van te kunnen leren; we moeten verhinderen dat wat op 22 juli gebeurde, ooit nog gebeurt' Premier Jens Stoltenberg Besluit vandaag bevestigd men met Rusland resoluties van de VN-Veiligheidsraad tegen het Syrische regime. De Syrische ambassadeur in Iran zei volgens Iraanse staatsmedia gis teren dat de Syrische president Bas- har al-Assad openstaat voor ge sprekken met de Syrische opposi tie om een einde te maken aan het oorlogsgeweld. De Syrische rege ring stelt wel als voorwaarde dat Assad die gesprekken leidt. Een Syrisch gevechtsvliegtuig is gisteren in het oosten van het land 1 neergestort. Dat heeft zowel de staats-tv als de oppositie gemeld. Over de oorzaak van de crash lo pen de verklaringen uiteen. Opstandelingen zeggen dat het toe stel was neergehaald en dat de pi loot is gevangengenomen. De Re volutionaire Jeugd van het Land van de Eufraat heeft een video met de vermeende piloot ver spreid. Omringd door gewapende mannen zegt hij dat hij de plaats1 Muhasen moest bombarderen. De staats-tv meldde daarentegen dat het toestel tijdens een gewone trainingsmissie technische proble men had gekregen en dat de piloot zich met zijn schietstoel in veilig heid had gebracht. Het Syrische leger heeft gisteren grootschalige invallen in het cen trum van Damascus gedaan, waar bij burgers bijeen werden gedre ven, meldden activisten. De troe pen vielen huizen en winkels in de Oude Stad en omliggende wij ken binnen in de grootste dergelij ke operatie tot nu toe sinds het be gin van de opstand tegen Assad, anderhalf jaar geleden. Volgens het Syrische Observatorium voor Mensenrechten zijn 21 mensen ge arresteerd en heeft het leger ook een begraafplaats geschonden. Exemplaren van het rapport liggen opgestapeld tijdens de persconferentie in Oslo. Er is veel misgegaan, aldus het rapport. foto Berit Roald/EPA voor aangekondigde schadevergoe dingszaken tegen de staat. De commissie doet verder 31 aan bevelingen. Het moet onder meer lastiger worden wapens aan te schaffen, het leger moet de politie eenvoudiger kunnen bijstaan met bijvoorbeeld helikopters en hulp diensten moeten beter communi ceren en samenwerken. zie onze websife:huifenland Lees de Engelse vertaling van het rap port over Breivik OSLO - Eerder dit jaar kwam een einde aan de staatsgodsdienst in Noorwegen, maar cijfers laten zien dat de positie van de kerk nu meer solide is dan de laatste decennia. Na jaren van dalende kerkgang steeg in 2011 het aantal mensen dat deelnam aan een kerkdienst met 3 procent. Het bisdom Oslo kon zelfs op 6 procent meer bezoe kers rekenen. De alledaagse kerk lijkt een succes: 20 procent van de kerkgangers, bijna 1,3 miljoen men sen, gingen doordeweeks naar een mis. „De voornaamste reden voor de groeiende belangstelling zijn de aanslagen van 22 juli vorig jaar", zegt Ida Marie Hoeg, van de stich ting Kerkonderzoek (KIFO). Op die dag pleegde Anders Bering Breivik aanslagen in Oslo en op het eilandje Utoya. Hierbij kwa men 69 mensen om. Hoeg: „Er ontstond een grote behoefte aan gemeenschappelijkheid en de kerk is in onze cultuur bij grote gebeur tenissen nog steeds een natuurlij ke plaats om samen te komen." De aanslagen vonden plaats op een vrijdag, de dag dat de kathe draal in Oslo 's avonds en 's nachts zijn deuren openhoudt. Het ge bouw staat op een steenworp af stand vanwaar de bom ontplofte. Het hele gebied was urenlang afge sloten, maar zodra het sein veilig werd gegeven, stroomden de men sen naar de domkerk; om bloe men neer te leggen, een kaars op te steken voor de slachtoffers, te bidden en om met een dominee te praten. De domkerk in Oslo trekt jaarlijks zo'n 365.000 bezoe kers. In de maand na de aanslagen waren dit er 1 miljoen. Organisatie van Islamitische Sa menwerking schorst Syrië. Topadviseur praat in China met regeringsfunctionarissen. Rebellen zeggen legerhelikop- ter te hebben neergehaald. Leger valt wijken Dasmascus binnen. MEKKA - Syrië wordt geschorst als lid van de Organisatie van Islamiti sche Samenwerking, een verbond van 57 islamitische Tanden. Het be sluit wordt vandaag officieel naar buiten gebracht. Dat heeft een di plomaat gisteren gezegd bij een overleg in de stad Mekka in Sau- di-Arabië. Eerder schorste de. Ara bische Liga Syrië al. De leider van het islamitische ver bond, de Turk Ekmeleddin Ihsa- noglu, had eerder op de dag al ge zegd dat Syrië waarschijnlijk zou worden geschorst. Volgens hem be vindt Syrië zich in een 'donkere tunnel zonder duidelijk einde', wat het gevolg is van 'het negeren van de eisen van het volk'. Iran, een bondgenoot van het Syrische regime, is tegen schorsing. Landen als Saudi-Arabië, Egypte, Libië, Turkije, Indonesië en Pakistan zijn lid van het islamitische verbond. Een topadviseur van de Syrische president Assad brengt deze week een bezoek aan China. Bouthaina Shaaban zal vanaf vandaag gesprek ken voeren met de Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken en an dere regeringsfunctionarissen. China overweegt ook vertegen woordigers van de Syrische opposi tie uit te nodigen, meldde Peking gisteren, zonder hierover nadere informatie te verstrekken. China blokkeerde de afgelopen tijd sa- CAÏRO - Het Egyptische leger lijkt zich niet te verzetten tegen de her schikking van de legertop die presi dent Mohammed Mursi zondag doorvoerde. Mursi stuurde de minister van de fensie Hussein Tantawi en de staf chef van de Opperste Militaire Raad met vervroegd pensioen. Ook de bevelhebbers van de mari ne en de luchtmacht werden door Mursi terzijde geschoven. Een dag na de aankondiging van Mursi is er nergens in het land mel ding gemaakt van onverwacht ge drag van het leger, dat de afgelo pen decennia veel macht genoot in Egypte. Een bron binnen de krijgsmacht zei zondagavond dat er 'geen negatieve reactie' was bin nen het leger op de beslissingen van Mursi. Op een Facebook-pagina die geli eerd is aan de voormalige militaire machthebbers werd de wisseling van de wacht een 'natuurlijke' overdracht van de macht aan een jongere generatie genoemd. „Een groet vol liefde, waardering en res pect voor onze leiders die de fak kel hebben overgedragen. We heb ben ze in onze harten gesloten", stond op Facebook. „De krijgs macht is een prestigieus instituut met een doctrine van discipline, dat is toegewijd aan legitimiteit." *Geldt bij ee n 2-jarig abonnement. Met uitzondering: van nietredetijk gebruik. Kijk voor dé voorwaarden op kpn.com Bijvoorbeeld met Samsung Galaxy SH: Bel-SMS Onbeperkt 40r' KPN ToestelLease 19.- 250 MB Jör 5r Totaal le 12 maanden _£9r 64r Ga voor andere toestellen en aantrekkelijke aanbiedingen naar de kpn winkel of kpn.cóm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9