Fout op fout na aanslagen 81 buitenland Chinees gaat ingeblikte lucht verkopen De bomaanslag in de regeringswijk in Oslo op 22 juli vorig jaar had voorkomen kun nen worden, als de veiligheidsroutines waren gevolgd. Een onderzoekscommissie stelt ook dat de politie eerder in actie had kunnen komen op het eiland Utoya. 1 dinsdag 14 augustus 2012 BELGRADO Servische staat is bijna failliet Servië zit in grote financiële proble men. Het land heeft zijn begro tingstekort niet op orde en het krijgt steeds minder toegang tot de kredietmarkt. Economen waarschu wen dat de overheid drastisch moet bezuinigen, maar die raad wordt in de wind geslagen. Het be grotingstekort over de eerste helft van 2012 beliep ruim 7 procent, ter wijl de wet 4,5 procent toestaat. VATICAANSTAD Butler paus staat terecht voor lekken Paolo Gabriele, butler van paus Be- nedictus XVI, moet terechtstaan voor het lekken van vertrouwelijke documenten. Dat heeft de onder zoeksrechter van de rechtbank van het Vaticaan gisteren gemeld. De documenten wijzen erop dat er binnen het Vaticaan een machts strijd woedt Gabriele, officieel aan geklaagd voor meervoudige dief stal, had een medeplichtige. ROME 'Marihuanatunnel' ontdekt in Rome In Rome is een ondergrondse hen nepplantage ontdekt in een meer dan 1 kilometer lange tunnel. Die was in de jaren '30 aangelegd in het kader van een fascistisch metro project. De 'marihuanatunnel' was goed verborgen. Hij werd pas ont dekt toen medewerkers van de re cherche tijdens de warme zomerda gen een wietgeur ontwaarden op straat in de buurt van de tunnel. HIMMELPFORT Duitse Kerstman heeft eerste wensen binnen Ondanks de economische crisis zijn de Duitse kinderen er dit jaar bijzonder vroeg bij met hun kerst wensen: bij de Kerstman zijn al 1750 brieven met wensenlijsten bin nengekomen. Dit heeft de Deutsche Post, de Duitse evenknie van PostNL, gisteren laten weten. Dit jaar kwamen er ook meer dan driehonderd brieven uit het buiten land, zoals Polen, Italië en Japan. DEN HAAG Radovan Karadzic: 'proces moet over' Het proces van Radovan Karadzic voor het Joegoslavië-Tribunaal moet helemaal worden overge daan. Dat schrijft althans de voor malige Bosnisch-Servische presi dent in een gisteren uitgekomen pleitnota aan de rechters. Karadzic stelt dat hij geen eerlijk proces heeft gehad, omdat de verdediging veel belangrijke informatie te laat heeft ontvangen van de aanklagers. JOHANNESBURG Ruzie vakbonden Zuid-Afrika: 9 doden Bij een platinamijn in Zuid-Afrika zijn gisteren leden van twee vak bonden met elkaar slaags geraakt. Daardoor zijn zeker negen mensen omgekomen. Onder de doden zijn twee politieagenten, die met ma chetes waren aangevallen, meld den de autoriteiten. De aanleiding voor de rellen is onduidelijk. Moge lijk wilde een jonge vakbond leden werven bij een grotere organisatie. Te laat is iets gedaan met het kenteken van de massa moordenaar. De politie had kwartier eer der op Utoya kunnen zijn. Premier Steltenberg: rapport is een mijlpaal. Politie erkent falen. door onze correspondent Windy Kester OSLO - Een opeenstapeling van blunders en fouten. In bijna vijf honderd pagina's schildert de Noorse commissie die de omstan digheden rond de door Anders Breivik gepleegde aanslagen op 22 juli 2011 onderzocht, een duister beeld van de veiligheidssituatie in het land. De autoriteiten hebben het ernstig laten afweten in hun taak burgers te beschermen. De commissie concludeert dat de bomaanslag in het regeringskwar tier in de Noorse hoofdstad Oslo, waarbij acht mensen omkwamen, voorkomen had kunnen worden. De poliitie had bovendien Anders Breivik kunnen oppakken voordat hij het eiland Utoya bereikte. Verder had de speciale politie-een- heid Delta het eiland een kwartier eerder kunnen innemen en het bloedbad kunnen stoppen. Uit het onderzoek van de commis sie blijkt dat de politie in een risi co-analyse in 2004 al heeft aanbe volen de straat in het centrum van Oslo waar Breivik zijn bomauto parkeerde, af te sluiten voor ver keer. Door bureaucratische romp slomp is dit nooit gebeurd. Een alerte voorbijganger kon bo vendien tien minuten na de aan slag al een signalement en kente ken van de vluchtauto doorbellen. Dit werd pas twee uur later via de politieradio doorgegeven. Op weg naar Utoya passeerde Breivik meer dere politieauto's, waarvan de in zittenden van niets wisten. Er lag verder wel een rampenplan klaar, maar dit werd niet gebruikt. Maar er zijn ook lichtpuntjes. De commissie meent dat de medische zorg na de aanslagen uitstekend was. Ook de manier waarop de rer- gering de bevolking informeerde was goed. Speciaal veel lof is er voor alle vrijwilligers die hun bur gerplicht deden door bijvoorbeeld eerste hulp te bieden. „Gewone burgers redden levens en uiteindelijk ook de politie-ac- tie", zegt commissievoorzitter Alexandra Bech Gjorv, doelend op het feit dat de politie uiteindelijk met bootjes van particulieren naar Utoya voer. De politieboot kreeg halverwege motorpech, wat vol gens de commissie een geluk bij een ongeluk was, omdat het vaar tuig zo overbelast was dat de troe pen anders nóg later op het eiland zouden zijn aangekomen. De com missie concludeert dat de politie met adequaat handelen een kwar tier sneller had kunnen zijn, een. kwartier waarin Breivik negentien mensen van het leven, beroofde. Het is nog niet duidelijk welke di recte consequenties het rapport heeft. De verantwoordelijk minis ter van Justitie trad vorig jaar al af, evenals het hoofd van de Veilig heidsdienst PST. Premier Jens Stel tenberg noemt het rapport 'onop gemaakt en eerlijk met soms on aangename analyses' en kondigt aan het parlement een reactie te sturen. „Het duurde te lang voor veiligheidsroutines werden ge volgd en het duurde te lang voor dat Anders Behring Breivik werd gepakt. De 22ste juli gaat vooral om hen die het leven verloren en de nabestaanden. Maar het rap port is een mijlpaal. Er liggen nu feiten op tafel om van te kunnen leren. We moeten verhinderen dat wat op 22 juli gebeurde, ooit nog gebeurt", zei Stoltenberg. Volgens hem hoeft niemand op te stappen. De Noorse politie gaf in reactie op het rapport toe tekort te zijn ge schoten. „Dat we daarmee een aan tal mensenlevens niet hebben kun nen redden, valt me zwaar. We hebben gefaald", zei politiechef 0ystein Mseland gisteren. Nabestaanden en overlevenden noemen het rapport schokkend en triest. De meesten zijn opgelucht dat de commissie bevestigt wat zij steeds hebben beweerd: dat het op treden van de politie niet effectief was. Het rapport is ook van belang door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Miljardair Chen Guang- biao (44), de bekendste weldoener van China, zegt dat hij lucht gaat verkopen. In Zuidwest-China, zo beweert Chen, laat hij schone lucht inblikken, om die in de vuile steden aan de oostkust te verko pen. Chen, nooit vies van publiciteit en complimenten, gaat de blikken lucht verkopen onder de geregis treerde merknaam 'Chen Guangbi- ao, een goed man'. „Mensen in de grote steden, in. het oosten ademen de hele dag vuile lucht in", legde Chen zijn plan uit aan een Chine se radiozender. „In de blikjes zit kraakheldere lucht, die genoeg is om drie keer diep in te ademen. De schone lucht is goed voor de ge zondheid van de stedelingen." Dorpelingen in de armere, westelij ke regio's van China gaan de lucht inblikken. „Trek aan een koordje om het blik te openen, adem drie keer in en de schone lucht geeft je een goed gevoel en een helder hoofd", aldus Chen. De blikjes, die vanaf volgende maand in de winkel liggen, gaan vier yuan (een halve euro) kosten. 1 Procent daarvan gaat terug naar de armere regio's waar de lucht vandaan komt. Chen heeft een tra ditie van absurde plannen die hij desalniettemin waarmaakt. Hij heeft als oprichter van een recy clingbedrijf een geschat vermogen bijeen geschraapt van 3,3 miljard yuan (420 miljoen euro). Chen werd in 2008 beroemd als de grootste weldoener van China, toen hij ruim 20 miljoen euro uit eigen zak trok voor slachtoffers van de aardbeving die het midden van het land dat jaar trof Hij trok toen met een leger van zijn werk nemers en bulldozers naar de ge troffen regio om eigenhandig puin Chen Guangbiao te ruimen. Meerdere keren per jaar staat hij in steden op straat geld uit te delen aan daklozen. Eerder dit jaar deelde hij in het noordoosten van China gratis fiet sen uit en vorig jaar sloeg hij als publiciteitsstunt zijn Mercedes aan diggelen. Beide stunts waren be doeld om mensen bewust te ma ken dat ze de strijd aan moeten gaan met luchtvervuiling. Datzelfde hoopt hij met de inge blikte lucht te bereiken, waarmee hij 13 miljoen euro per jaar ver wacht om te zetten. Dat betekent 26.000 euro in de zakken van de ar mere Chinezen die de lucht inblik ken. Chen zegt dat publiciteit rond zijn weldaden nodig is, om meer rijke Chinezen aan te sporen een deel van hun fortuin aan goede doelen te geven. „Ik ben rijk ge worden omdat de Partij en de maatschappij mij toestonden suc ces te hebben", zegt Chen vanuit zijn hoofdkantoor in Nanjing. „Dat geld is dus niet van mij en het is tijd om het terug te geven." Chen was de eerste Chinees die de 'belofte' ondertekende waarmee de Amerikaanse miljardairs War ren Buffet en Bill Gates langs de rij ken der aarde trekken. Onderteke naars beloven hun kapitaal na hun dood aan goede doelen te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8