Man na verwisselen prostaatweefsel impotent Kiezer kan terecht bij Stemwijzer prominent Alleen in de met medailles dinsdag 14 augustus 2012 S# >nts! W£m^£memsmsns^c&-^sss& door Mayke Calis Een man heeft zijn gezon de prostaat laten verwij deren omdat uit onder zoek bleek dat hij pro staatkanker had. Het zie kenhuis zou weefsel hebben ver wisseld. Iemand komt met een lichamelij ke klacht bij een arts, die neemt een stukje weefsel af, stopt dat in een potje en over een paar weken kunt u bellen voor de uitslag. Dat gaat zo anderhalf miljoen keer per jaar. En meestal gaat dat goed. Soms ook niet. Hoe dramatisch dat kan uitpak ken, bleek afgelopen weekeinde uit het voorbeeld van de man met prostaatproblemen wiens weefsel in 2011 in het Haagse Bronovo Zie- kenhuis werd verwisseld. Hij werd ten onrechte bestempeld als kan kerpatiënt, waarop hij zijn pro staat liet verwijderen en impotent en incontinent werd. Een zieke man werd blijkbaar gezond ver klaard. Van oudsher zijn verwisse lingen altijd een probleem in de medische wereld, of het nu om ar men, benen, medicatie of weefsels gaat, zegt patholoog Hans Blaauw- geers, tevens voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Patholo gie. Toch zijn er in het hele proces van afname van weefsel tot de uit slag wel conctrolemomenten inge bouwd. In alle ziekenhuizen gaat dat ongeveer op dezelfde manier. De arts of specialist die het weefsel afneemt, plakt een sticker met patiëntge gevens op het potje met weefsel en plakt ook een sticker op de aan vraag voor onderzoek. Bij de afde ling pathologie, dat het weefsel on derzoekt, worden de potjes en for mulieren gecontroleerd en voor zien van een ordernummer. „Theo retisch zou het hier kunnen mis gaan als er twee Jansens met de zelfde geboortedatum bij zitten. Of als de stickers verkeerd zijn ge plakt door de arts of specialist. Aan het weefsel zelf kan ik uitein delijk niet zien van wie het is." Uit Amerikaans onderzoek blijkt volgens Blaauwgeers dat bij vier van de 10.000 weefsels iets niet goed gaat in het patiënt-identifica tiesysteem. Wat er in het Bronovo mis is gegaan, kan Blauwgeers niet zeggen. „Het enige wat je kan doen is alle processen zo duidelijk mogelijk afspreken. Maar dan nog: het zijn geen machines, het blijft mensenwerk." DEN HAAG - Kiezers die echt niet weten op wie ze bij de Tweede Ka merverkiezingen op 12 september hun stem moeten uitbrengen, kun nen weer terecht op internet bij de Stemwijzer. De kiezershulp werd gisteren door ProDemos in Den Haag gepresenteerd. Dat ge beurde door lijsttrekkers en ande re hooggeplaatste politici van de politieke partijen de website te la ten gebruiken. De website bevat 30 stellingen die beantwoord moeten worden met eens, oneens of geen van beide. In aanloop naar de verkiezingen in 2010 vulden 4,2 miljoen mensen de Stemwijzer in. Dit jaar is er ook een app beschikbaar. Ook kunnen kiezers op stemmentracker.nl hun eigen standpunt vergelijken met de uitkomst van stemmingen in de Tweede Kamer. Een andere kies- hulp, Kieskompas, is vanaf mor gen beschikbaar. Dat werd voor de verkiezingen in 2010 door 1,5 mil joen mensen geraadpleegd. GRATIS VAKANTIE? Prominent. Specialist in lekker zitten De olympische huldiging was één groot Oranjefeest. door Mare Brink en Tom de Louw Het is voor sprinter Churan- dy Martina, de nieuwe volksheld, dat de diehard Oranje-fans nog een keertje hun handen richting hemel wijzen en helemaal uit hun dak gaan. Het is al een half uur na het officiële ein de van de olympische huldiging in door Rik Spekenbrink Wie tussen Lon den en Brussel door de Euro star loopt, krijgt niet de indruk dat alle atleten van Olympic Team Netherlands al zin hebben in 'Den Bosch'. Vooral in de achterste coupés is het muisstil. Sporters zijn door zonnebrillen (ook in de Kanaaltunnel), capuchons en gro te koptelefoons bijna onherken baar. De wakkeren zijn in de minder heid. Ruim twee weken Spelen hebben hun tol geëist en zeker de laatste nachten gingen de lichten in het olympisch dorp pas laat uit. Discuswerper Erik Cadée leunt met zijn hoofd voorover op zijn vuisten. „Beetje kort geslapen van nacht", zegt hij. „Maar ik heb wel zin in de huldiging. Ik moet toch naar Den Bosch, komt goed uit." Hoe verder je naar voren loopt, hoe gezelliger het wordt. Dat komt niet alleen omdat daar de medaille winnaars bij elkaar zitten: waar sprinter Churandy Martina op-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6