18 Rijke geschiedenis van Sluiskil 'opgepoetst' Wandelroute en museum 24 t/m augustus Ghana vraagt ander tempo almanak Melk Loek van Hecke: -Vlissingen Maritiem Schepen van alle tijden dinsdag 14 augustus 2012 Hanne Liefting brengt voorafgaan aan haar studie milieukunde een paar maanden door in Ghana. Daar helpt ze een pater die een tehuis heeft opgezet waar enige tientallen van de talrijke wezen in het land worden opgevangen. Hanne wilde reizen, maar dan wel wereld echt leren kennen. Op internet vond ze het weeshuisproject Haar vader, wethouder Cees Liefting, ging op bezoek en bericht vandaag. Madam is back, madam is back! Joelend drom men kinderen rond onze auto als we het weeshuis bereiken. Hanne stapt uit en wordt door tientallen hand jes aangeraakt. Grote vragende ogen wie wij zijn. „This is my mummy and this is my daddy." Trots wijst ze ons aan. „En dat is het weeshuis!" Onwillekeurig denk ik terug aan die dag, maanden geleden, dat mijn dochter Hanne besloot van studie te veranderen en ons tus sen neus en lippen door meedeel de dat ze de tussenliggende perio de zinvol wilde besteden. In Gha na, om precies te zijn. Vrijwilli gerswerk doen in een weeshuis. De gedachte alleen al. Onze jong ste, achttien jaar, alleen naar Afri ka, ik moest er niet aan denken. Ie dereen in mijn omgeving reageer de: dapper, stoer, moet ze doen! Ik hield bedenkingen, was bang dat haar wat zou overkomen. Maan denlang zwegen we erover; zo'n soort olifant die in de kamer staat, maar waar niemand over be gint, bang dat er iets vreselijks ge beurt. Uiteindelijk heb ijc de knoop doorgehakt: je gaat, maar niet te lang, je moet op tijd terug zijn voor je studie én, nog een be langrijke voorwaarde: wij komen langs! -En nu zijn we er, in een wereld waar niets lijkt op thuis. We lo pen naar het half afgeschilderde blauwe gebouw. Een snelle rond leiding met een zwerm kinderen rondom zit er niet in. Ghana vraagt een ander tempo. Met een grote tevreden lach vertelt Hanne wat er is gedaan en dan: „We moe ten aan het werk; we hebben nog maar één dag." Kinderen krijgen aanwijzingen, de verf wordt gehaald, bankjes en emmers water worden op het hoofd aangevoerd en we gaan ver ven. In de tropische zon sta ik op een geïmproviseerde trap de bo venkant van de muren te verven. Margaret gooit haar jarenlange pe dagogische ervaring met buiten landse kleuters in de strijd om de kleintjes op te vangen. De meeste kinderen drommen om haar heen en willen laten zien wat zij alle maal kunnen. Die middag moest het gebeuren voor Hanne; wij mochten met haar afmaken waar zij op haar eentje aan was begon nen. Morgen is de officiële ope ning en het zou iets bijzonders worden! En zo is het ook. Zes vrouwen ko men met hun kinderen voor het weeshuis zitten. Langzaam groeit het aantal en steeds meer man nen, vrouwen en vooral ook kin deren laten zich zien. In een lange stoet lopen we naar het dorp Bu- gaya Paala, een verzameling van zo'n honderd ronde hutjes. Bijdragen zijn welkom op bankr. 10.37.18.478 t.n.v. H. Liefting. Zie ook twitter @hanneliefting. Cees Liefting zocht zijn dochter Hanne op in Ghana en keek zijn ogen uit. Voor haar verjaardag organiseerde hij een weekendje Giethoorn. Dagje varen, lekker uit eten en de nachten werden doorgebracht in een bedstede van een oude koeienboerderij. 's Mor gens stonden de Vlissingers al vroeg op om het melken mee te maken en de kalfjes de Jles te geven. Het stel was niet uit de stallen weg te slaan. Toch moesten ze, om te ontbijten. Gastvrouw Klaske had de tafel ge dekt met de mooiste streekproducten en schonk haar gasten sinaasappel sap in. Maar die misten iets: melk. „Melk?", reageerde de boetin veront waardigd. En vervolgde in onver valst Overijssels accent, terwijl ze keek naar de mega-melktanks bui ten: „Das nou zo'n product, daar denk ik niet meer aan!" 'De geschiedenis van Sluiskil is niet altijd even leuk. De kanaalverbredingen eisten hun tol. Maar er zijn heel wat zaken om trots op te zijn. We hebben als Sluiskil- lenaren altijd gevochten voor behoud van ons dorp en de voorzieningen. Denk maar aan het pontje'. Het kanaaldorp Sluiskil heeft een rijkere geschiedenis dan me nigeen denkt. De Commissie (H)erkenning Monumenten Sluis kil probeert de historie onder de aandacht van de jongere ge neraties te brengen. En vestigt aandacht op haar 'helden'. door Wout Bareman Het begon allemaal, ja ren geleden, aan de bar van één van de horeca-etablissemen- ten in Sluiskil. De vergadering van carnavalsvereni ging De Zwartsnuuvers was net af gelopen en terloops kwam de his torie van de kanaalkern ter sprake. De conclusie was al snel dat daar van maar heel weinig terug te vin den was in het dorp. Sinds 2006, toen de Commissie (H) erkenning Monumenten aan de slag ging, is er veel gebeurd. Op strategische plaatsen in en om het dorp staan negen informatiepane len, die vertellen over tal van wa penfeiten en mijlpalen die het we ten waard zijn. Over Honoré Col- sen en z'n verdiensten voor Sluis kil, over de bruggen over het Ka naal Gent-Terneuzen, over de komst van de paters Capucijnen en de Zusters van het Heilig Hart én het Elisabethziekenhuis natuur lijk, de 'miljoenentrein', maar ook het ontstaan van Sluiskil zelf én het aanleunende Stroodorpe. En komend najaar, als sluitstuk, een paneel bij het borstbeeld van astro naut en geboren Sluiskillenaar Lo- dewijk van den Berg. Loek van Hecke van de commis sie: „Hoewel Sluiskil relatief nog een jong dorp is - het ontstond in de negentiende eeuw - kunnen we wel bogen op een rijke histo rie. Niet altijd even positief, helaas. Het dorp werd keer op keer het slachtoffer van veranderingen ten behoeve van de economie. Denk aan al die aanpassingen van het ka naal, waarvoor tweehonderd wo ningen en bedrijfsgebouwen moes ten wijken. Of aan de sloop van de Vogelbuurt. Het verdwijnen van het ziekenhuis ook..." Van Hecke en de zijnen willen de gebeurtenis sen uit het verleden vooral zicht- 'Hoewel Sluiskil relatief nog een jong dorp is, kunnen we wel bogen op een rijke historie' baar maken voor de jongere gene ratie. En voor de ouderen is het een stukje herkenning. Het begon met het borstbeeld van Colsen, de slager/veehandelaar, die landelijk naam maakte als voorvechter van de Vrije Veren, maar Sluiskil in 1924 ook elektriciteit bezorgde, net als de jaarlijkse kermis en het be faamde bejaardenreisje. Het beeld, vervaardigd door Jozef van Mierlo uit Groede, staat aan de Baljuw laan. Aan de laan komt ook het borstbeeld van astronaut Van den Berg, van dezelfde kunstenaar. Aan Groenoord staat het monu ment ter nagedachtenis aan de 'miljoenentrein', de Duitse muni- tietrein die begin september 1944 tot stilstand kwam voor de Lely- brug en door de Sluiskillenaren werd leeggeroofd. Op de hoek van de Baljuwlaan en de Bosjes weg steekt een stukje vliegtuig uit de grond. Daar komt ook een granieten gedenksteen voor de neergeschoten RAF-piloot Erwine Boudry (september 1944). Het oude monumentje aan de Noordweg blijft overigens gewoon staan. De twee oorlogsmonumen ten worden straks tegelijkertijd onthuld. Met de nog jonge geschiedenis van Sluiskil is nog weinig ge daan, erkent Loek van Hecke, in het dagelijks leven leraar en verder fervent amateur-historicus en voor vechter van alles wat Sluiskil is. „Nu we die informatiepanelen, op dat van Lodewijk van den Berg na, geplaatst hebben, kunnen we ook een wandelroute ontwikkelen. Maar daar moet dan wel een hand zaam informatieboekje bij natuur lijk. Daar wordt aan gewerkt." Har- tewens van Van Hecke en de overi ge leden van de Commissie (Her kenning Monumenten Sluiskil is een klein museum. Van Hecke: „En ik kan je garanderen dat dat er komt. Misschien volgend jaar al. We hebben al een locatie op het oog. Dat gaat lukken." In Sluiskil wordt enthousiast gereageerd, weet Van Hecke. „Zes jaar geleden hadden we de foto-expositie Ver dronken Sluiskil. Die toonde het Sluiskil van voor de kanaalverbre ding. Mensen vonden het prach tig. Alleen die foto's al kunnen het hart van het museum vormen." En daarna? Dan komt er een boek. Tip? redactie@pzc.nl VIDEO Feestje bij 'nieuwe' basisschool De Zeester in Philippine, zie voor video www.pzc.ni/video KLASSENWERK Alle in de papieren krant gepubliceer de afleveringen van Klassenwerk zijn te lezen op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl 2012 Spectaculaire inwijding gerestaureerde Scheldekraan Meevaren op de Cultuur Muziek en nog veel meer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54