Nu zitten er ineens 26 feIt mid Kaart bijzondere panden bijna klaar 20 md Kamer van Koophandel: Veere stimuleert groene innovatie veel te weinig zee lan afefedia VR 24 AUGSZAT 1 SEPT Boven Goes hangt cloud zeeland naz mer festival dinsdag 14 augustus 2012 door Maurits Sep MIDDELBURG - De kaart van Middel burg met panden die mogelijk een monument kunnen worden, is bijna klaar. Volgens Annet Hanne- wijk van de gemeente Middelburg is negentig procent van het grond gebied van de gemeente in beeld gebracht. „We moeten alleen nog wat plekken in het buitengebied doen, en een paar stukken van nieuwere wijken." De kaart is een zogenoemde bouw historische waardekaart. Daarop staan de huizen die qua bouwstijl een bijzondere historische waarde vertegenwoordigen. Vooralsnog zijn de beoordelingen van buiten- afgemaakt, dus op basis van de ge vel en de bouwstijl is beoordeeld of de bouwhistorische waarde laag (gele kleur), middelhoog (groen) of hof hoog (rood) is. Op de kaart zijn de gemeentelijke monumen- DOMBURG - De Kamer van Koop handel vindt dat ook de gemeente Veere te weinig ruimte schept voor groene innovatie. Eerder al spuugde de Kamer de gemeente Reimerswaal daarover op het vest je. De Kamer van Koophandel meent dat de zogenoemde bioba- sed economy veel kansen biedt voor de versterking en vernieu wing van het bedrijfsleven in Zuid west-Nederland. Het gaat dan om de teelt van gewassen die gebruikt worden als biobased grondstoffen zoals miscanthus en meekrap, en voor het gebruik van agrarische reststoffen voor bijvoorbeeld ver branding of mest. Volgens de Ka mer moet er op het Veerse platte land ruimte geboden worden voor nieuwe bebouwing, al dan niet ge koppeld aan bestaande bedrijven. Volgens de Kamer wordt in de plannen voor het nieuwe bestem mingsplan voor het buitengebied daar 'helaas' maar heel weinig ruimte voor geboden. De Kamer vindt ook dat er op het Veerse plat teland meer ruimte moet komen voor viskweek. De gemeente stelt daarvoor nu nog te rigide eisen. „Vormen bassins, die nauwelijks boven het maaiveld uitsteken, zo'n ernstige aantasting van het land schap", wil de Kamer weten. De Kamer pleit voor ruimte voor proeflocaties en pilots op het ge bied van groene economie. Laura Faes uit Wateriandkerkje kinderen uit Waterlandkerkje gaan voortaan met de bus naar de basis school in IJzendijke. ten paars en de rijksmonumenten roze ingekleurd. Of een huis ook van binnen een hoge bouwhistorische waarde heeft, moet nog worden beoor deeld. Daarom gaat de gemeente mensen benaderen met de vraag of ze 'binnen mogen kijken'. „En om te bespreken of ze hun huis op de lijst met gemeentelijke monu menten willen zetten." Over enke le weken worden de eerste huisei genaren benaderd. Het maken van de waardekaart hangt samen met de nieuwe mo numentenwetgeving. Die verplicht gemeenten de bescherming van monumenten beter te regelen; niet meer per geval apart, maar ook structureel in het ruimtelijke ordeningsbeleid. Dan moet wel be kend zijn welke monumenten er zijn en waar ze staan. Die bouwhis torische waardekaart geeft Middel burg een compleet overzicht. Hun basisschool is opgehe ven. Nu de zomervakantie voorbij is, moeten de kinde ren uit Waterlandkerkje daarom voor het eerst met een busje naar IJzendijke. door Cornelleke Blok Björn in de hoek op de achterste bank, David en Soraya ernaast. Coen, Stan en Niels op de zitjes in het midden. En Jordy en Laura, die mogen hele maal voorin. Het is maandagmorgen, tien voor half negen. Vrijwilligster Karin Jan sen wijst acht kinderen hun stoel in het schoolbusje aan. „Iedereen heeft een vaste zitplaats", zegt de chauffeuse. „Anders krijgen ze straks ruzie over wie naast wie mag zitten." De kinderen trappelen van onge duld bij de opstapplaats voor het dorpshuis van Waterlandkerkje. Hun moeders staan er glimla chend naast, hun fototoestellen in de aanslag. Overal in Zeeland beginnen leer lingen aan het nieuwe schooljaar, maar voor de leerlingen uit Water landkerkje is deze maandag extra speciaal. Ze gaan voor het eerst naar hun nieuwe school de Schut- tershoek in IJzendijke, vijf kilome ter verderop. De Inspecteur Leenhoutsschool in Waterlandkerkje moest in juni slui ten, omdat er te weinig leerlingen op zaten. Ouders uit het dorp richtten de Stichting Dorpsbus Waterlandkerkje op, en rijden de kinderen voortaan elke dag naar IJ zendijke met een busje dat beschik baar werd gesteld door de gemeen te. Vijftien mensen hebben zich aangemeld als vrijwilliger om te chauffeuren. Iedereen hecht veel waarde aan goed leerlingenver voer. „Door de sluiting van de school valt een heleboel weg uit het dorp, maar doordat kinderen samen met een busje naar school gaan, blijft toch saamhorigheid be staan", zegt Ina Peters, moeder van één van de leerlingen. Helemaal onbekend is de nieuwe school niet: de kinderen hebben in de maanden voor de zomerva kantie al uitgebreid kennisgemaakt met hun nieuwe klasgenootjes. Jor dy vindt het vooral leuk dat hij op de voorste stoel in het busje mag zitten. Spannend, zo'n nieuwe school? „Mwah", zegt hij schouder ophalend. Miranda Vervaet, moeder van Jor dy en Björn, weet wel beter. „Ze zeggen natuurlijk niet dat ze ner veus zijn. Dat is niet stoer. Maar ze vinden het wel spannend hoor. Ze riepen vanochtend constant dat ik op moest schieten. Ze waren bang om de bus te missen." Klokslag half negen vertrekt het busje uit Waterlandkerkje. Ze wor den even later opgewacht bij hun nieuwe school door Juf Cindy Heinsdijk, die tot voor kort lesgaf op de Inspecteur Leenhouts school. Laura Faes, die aan het laatste jaar van de basisschool begint, rent meteen naar haar nieuwe vriendin nen toe. „Die ken ik van voor de zomervakantie en van vroeger, toen we nog op het kinderdagver blijf zaten." Ze kijkt uit naar het nieuwe schooljaar, maar is tegelij kertijd best zenuwachtig. „Het zal wel anders zijn. Ik heb een nieuwe juf, ze hebben een andere reken methode en er zijn vooral méér kinderen. Op mijn oude school za ten we met zeven. Nu zitten er in eens 26 kinderen in mijn klas!" 24/8 MISS MONTREAL 25/8 JURK! 26/8 IZALINE CALISTER EN BIG BAND 27/8 YORI SWART 27/8 CHAGALL 28/8 DOTAN 28/8 TIM AKKERMAN 29/8 MOSS 30/8 DESTINE 31/8 DI-RECT 01/9 RACOON P "E VANAF 21 AUG THEATER OP DIVERSE LOCATIES v f -J www.nazomerfestival.nl GOES - Het bedrijf Force Fusions uit Terneuzen heeft helemaal bo venin de televisietoren in Goes een datacentrum ingericht. Vanaf gisteren draaien op grote hoogte een aantal servers van Force Fusion, die ervoor zorgen dat aangesloten bedrijven kunnen werken in de zogenaamde 'cloud'. De cloud stelt bedrijven in staat te werken zonder hardware. Mede werkers kunnen vanuit elke wille keurige plaats met een desktop op internet. Ze hebben dan toegang tot alle afgesproken data en appli caties. In het datacentrum wordt alle data die door de cloud komen, opgesla gen. Om een perfecte dekking te hebben heeft Force Fusion meer datacentra geïnstalleerd op grote hoogte in IJsselstein, Alphen aan de Rijn, Wormer, Haarlem en Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50