'Geweld tegen hulpverleners neemt niet af weekendcompany 4|binnenlai Weinig vastende studenten Giftige dieren in pakjes en enveloppen GVB bekijkt incident met tram opnieuw pactie in historisch Dordrecht! Vamjdt&ik amuiduASLOis. www. wee kendcom pany. n$ W®# dinsdag 14 augustus 2012 Hogere straf leidt niet tot minder incidenten door Jan ter Harmsel DEN HAAG - De overheid wekt onte recht de verwachting dat geweld tegen politieagenten of ambulance medewerkers afneemt als daders harder worden aangepakt. Dat stelt Jaap Timmer, lector Vei ligheid aan hogeschool Windes- heim naar aanleiding van recente incidenten in Amsterdam, Rotter dam en Noordwij k. „Er is nog nooit stevig bewijs voor geweest", zegt hij. Timmer benadrukt dat daders van zulk geweld vaak onder invloed zijn van drank of drugs. „Ze reage ren daarom vaak impulsief en den ken echt niet aan de straffen die daarop staan", zegt hij. Eerder dit jaar benadrukte minis ter Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) nogmaals dat geweld te gen hulpverleners een 'ernstig pro bleem' is. Hij kondigde daarom een nog strenger lik-op-stukbeleid aan: daders van politie- en ambu- lancegeweld krijgen een drie keer zo zware straf als mensen die soortgelijk geweld gebruiken tegen mensen die geen publieke functie hebben. Sinds 2006 gelden al steeds strengere strafeisen voor dit soort geweld. Rechters leggen ook inderdaad zwaardere straffen op aan mensen die geweld gebruiken tegen iemand met een publieke taak. Uit onderzoek blijkt dat rech ters vaak het strafvoorstel van de officier van justitie in grote lijnen volgen. De straf die de rechter op legt, is gemiddeld 93 procent van wat de officier heeft geëist. Dat was bij invoering van de maatrege len nog wel anders, stelt onderzoe ker Antony Pemberton. Een jaar na invoering van de maatregel was het vonnis gemiddeld een kwart la ger dan de eis van het OM. De hogere straffen leiden echter niet tot minder geweld tegen men sen in een publieke functie. Inte gendeel zelfs. Uit cijfers van het ministerie van Veiligheid blijkt dat het geweld tegen agenten is toege nomen. Het geweld tegen ambu lancebroeders neemt wel iets af, maar daartegenover staat een toe name van geweld in het zieken huis zelf. Volgens Timmer denken politici te vaak dat straffen dé oplossing is. „Natuurlijk moeten bepaalde din gen bestraft worden", zegt hij. „Maar het werkt niet preventief" Timmer vindt dat politie, horeca en hulpdiensten veel beter moe ten samenwerken om excessen te voorkomen. Hij benadrukt dat mensen eerder gewelddadig worden in een groep, omdat ze denken dat ze dan min der opvallen en graag willen mee doen met de rest. Bijkomend pro bleem is volgens hem de hoge alco holconsumptie en slechte controle daarop. „Cafés schenken gerust door als ze daar aan kunnen verdienen. Die denken niet meteen aan de gevol gen." foto Lex van Lieshout/ANP jaaaacagfeaiBBHamwatwKaBWBaBSB PAUL KUSTERS toosenhenk.nl CO STEMWIJZER WEER ONLINE WAT IS JOUW UITKOMST Studenten op het Domplein in Utrecht op de eerste dag van de Utrechtse Introductie Tijd (UIT), waar in de Domstad AMSTERDAM - Tegelijkertijd vasten en je studentenleven inluiden: een loodzware, maar ook zeldzame op gave. De introductietij d voor stu denten in Utrecht, Leiden, Gronin gen, Delft en Wageningen valt de ze week samen met de ramadan. De organisatoren verwachten wei nig vastende deelnemers, maar hebben toch maatregelen geno men. In elke stad wordt nagedacht over de maaltijden, maar is het pro gramma verder niet aangepast aan de islamitische vastenmaand. „Ons programma is vrijblijvend, waardoor deelnemers aan sommi ge onderdelen niet mee hoeven te doen als dat bijvoorbeeld te ver moeiend is", vertelt Laura van der Aar, organisator van de Leidse in troductieweek. Ze verwacht echter 'maar een paar' vastende deelne mers. Ook in Delft ligt het aantal rama- dan-deelnemers 'heel laag'. „Het Suikerfeest valt midden in onze in- troductietijd", aldus voorzitter AMSTERDAM - In een postsorteer- zendpoten en loopkevers. De voor centrum in Amsterdam zijn negen mensen zeer gevaarlijke dieren postpakketjes aangetroffen met werden in enveloppen en kleine daarin schorpioenen, reuzendui- doosjes verstuurd vanuit India. Martij n Bij molt. „We hebben over legd met de lokale moskeevereni ging. Zij organiseren nu een pro gramma van één middag waarin vastende studenten toch Delft kun nen leren kennen." Bij molt ver wacht daar een stuk of tien deelne mers voor. In Utrecht kunnen vastende eerste jaars een kleine vergoeding krijgen voor niet-genuttigde maaltijden en na zonsondergang voedsel op warmen in magnetrons. „Tot nu toe is daar nog geen vraag AMSTERDAM - Het GVB gaat op nieuw praten met twee werkne mers die een voor joden kwetsend gesprek zouden hebben gevoerd in de tram. Het Amsterdamse ov-be- drijf wil weten of de twee blijven bij hun verklaring dat deze conver satie niet heeft plaatsgevonden. De reden om het tweetal opnieuw te ondervragen, is dat zich een twee de getuige heeft gemeld die zegt het gesprek te hebben gehoord. Dat liet een woordvoerster van het GVB maandag weten. Een lid van de Joodse Gemeente Amsterdam verklaarde vorige week dat toen hij in de tram zat, de conducteur en de bestuurder met elkaar over het Anne Frank Huis praatten. Een van hen zou hebben gezegd dat de joden daar geld aan verdie nen. Het gesprek zou via de luid spreker door de hele tram te horen zijn geweest. ÜH 1 overnachting ine (..ontbijt F 1 x welkomstdrankje Gratis wifi parkeren p.' In het centrum gelegen v y Verblijf tot 31 oktober 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur - 15.00 uur ï-parsoonsbezelting en éxd. rêserveringskoelen 12,50 per boeking, Kijk voor de volledige voorwaarden op de i Let op! Alleen op 14 augustus tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4