Hoge prijs maakt slechte zomer goed SCHOUWEN-DUIVELAND almanak Melk DINSDAG 14 augustus 2012 17 Alle groen, wegen en bouwsels op kaart 18 Topdrukte bij graansilo van CZAV in Zierikzee Boeren op Schouwen-Duiveland halen massaal tarwe en gerst van het land. De gewassen zijn oogstrijp en door het droge weer van de voorbije dagen zijn de omstandigheden om te dor sen ideaal. Voor de CZAV in Zie rikzee betekent het topdrukte. 'door Joeri Wisse Mooi hoor; 14,8 en 78,2", zegt Lars Flilc- weert tegen een ak kerbouwer die net z'n tarwe heeft ge lost in de Zierikzeese silo. De zestienjarige boerenzoon uit Ouwerkerk werkt deze zomer als vakantiekracht bij de graansilo van de CZAV in Zierikzee. Na weken van vooral schoonmaken in de si lo, heeft hij het nu druk op het kantoortje bij de weegbrug. Daar wordt behalve het gewicht van de vracht ook aan de hand van een monster het vochtgehalte en ge wicht per hectoliter bepaald. „Het vocht moet onder de zestien pro cent blijven, anders moet de boer droogkosten betalen", weet Lars. Vanwege de relatief slechte zomer is het tweede getal wat lager dan normaal. „Vorig jaar was het hecto litergewicht 81, 82. Nu ligt het ge middelde op 76", vertelt Jaap Dorst, die al veertig jaar op de silo werkt. De 'zeer hoge graanprijs', maakt veel goed, zegt Kees Hanse, die net het kantoortje binnen stapt. De agrariër uit Zierikzee heeft ongeveer de helft van zijn vijftig hectare graan van het land gehaald. „Vorige week woensdag ben ilc begonnen; ik hoop in de loop van de week klaar te zijn." Om alles op tijd binnen te krijgen, heeft Hanse - ook al doet hij het liever niet - zondag doorgewerkt. Sinds een paar jaar kunnen boe ren ook op die dag bij de CZAV te recht om graan te lossen. Niet ie dereen is hier van gecharmeerd, weet Piet Merle, die zondag werd aangesproken door een Zierikzee se die zich ernstig stoorde aan de bedrijvigheid. „Ik zou ook liever vrij zijn, maar ik heb er geen prin cipiële bezwaren tegen", zegt hij. Merle zorgt er voor dat de silo op de juiste manier volloopt. Binnen in de betonnen reus. wordt duide lijk dat de silo bestaat uit enkele tientallen cellen. Het tarwe en gerst dat in de stortkelders ver dwijnt, wordt door een stelsels van pijpen, kettingen en transport banden in de juiste cel gestort. „Als het nodig is, wordt het eerst nog gedroogd. Daarna gaat het in één van de cellen." Tegen de klok van twee uur komt Kees Maris aan met een lading maaltarwe. Het is niet zijn graan, want Maris leent zich als ZZP'er uit aan de boer, in dit geval een ak kerbouwer die land heeft aan de Oudeweg bij Zierikzee „Dit is de eerste vracht. We hebben vanmor gen uit kunnen slapen, want 's morgens is het graan te vochtig van de dauw." Even later komt Paulina Stouten uit Oosterland binnen om zojuist gedorste tarwe te laten testen op het vochtgehalte. Het blijkt dik in orde. „Dan kunnen we het nu ook de rest van het land halen", zegt ze. Naar mate de zon z'n werk doet en de graanvelden droger worden, neemt ook de drukte toe bij de silo. Lars: „Ze moeten wel eens op elkaar wachten, dat komt vooral omdat de stortkelders vijf tig jaar oud zijn." In die tijd werd het graan nog met zakken gelost. „Eigenlijk zijn de kiepkarren van nu daar veel te groot voor." Vakantiekracht Lars haalt een monster uit een lading graan. Het emmertje tarwe wordt onderzocht op het vochtgehalte en het soortelijk gewicht. foto Dirk-Jan Gjeltema WOLPHAARTSDIJK Wanbetaler zonder rijbewijs is auto kwijt De politie heeft zondagavond bij de Muidenweg in Wolphaartsdijk de auto in beslag genomen van een 47-jarige man uit Borsele. Die reed met zijn auto over het gras in het voetgangersgebied. Toen hij daarop werd aangespro ken, bleek hij geen,geldig rijbewijs te hebben maar wel een grote belas tingschuld. De douane werkte ook mee aan de controle. KAPELLE Een koperdief uit Rotterdam is maandagochtend om 03.15 uur op heterdaad betrapt aan de Oude Vei ling in Kapelle. Een getuige belde de politie, die vervolgens in de au to van de dief elektriciteitskabels en inbrekerswerktuigen aantrof. Waarom de 34-jarige Rotterdam mer naar Kapelle kwam, is niet be kend. De verdachte zat maandag nog vast en werd verhoord. RILLAND De waterpolitie heeft zaterdaga vond drie stropers aangehouden die met zeventien palingen, vijf vleugelfuiken en een schietfuik op de Dumoulinweg in Rilland wa ren. De paling was gestolen uit de Bathse kreek, een Naturaioooge- bied van Staatsbosbeheer. In dit be schermde natuurgebied is het ver boden te vissen en daar worden ook geen ontheffingen op gegeven. Voor haar verjaardag organiseerde hij een weekendje Giethoorn. Dagje varen, lekker uit eten en de nachten werden doorgebracht in een bedstede van een oude koeienboerderij. 's Mor gens stonden de Vlissingers al vroeg op om het melken mee te maken en de kalfjes de fles te geven. Het stel was niet uit de stallen weg te slaan. Toch moesten ze, om te ontbijten. Tip? redactie@pzc.nl Gastvrouw Klaske had de tafel ge dekt met de mooiste streekproducten en schonk haar gasten sinaasappel sap in. Maar die misten iets: melk. „Melk?", reageerde de boerin veront waardigd. En vervolgde in onver valst Overijssels accent, terwijl ze keek naar de meg a-melktanks bui ten: „Da's nou zo'n product, daar denk ik niet meer aan!" Nachtelijke koperdief Stropers opgepakt op heterdaad betrapt door waterpolitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41