Zwemmen kost geld Tropische dag blijft nog uit dinsdag Manmanman De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 14 augustus 2012 Ik blader door een oud foto boek. Ik zie lachende vrou wen in schort boven een was tobbe, vrouwen in bloeme tjesjurken met opgestoken haar. Het is uit de tijd dat foto's spaar zaam genomen of'getrokken' wer den zoals ze hier zeggen. Dus aan iedere foto ging een bedachte op stelling vooraf Voor iedere foto werd geposeerd. Spontaniteit is dan ook zeldzaam in het album. Een enkele keer per ongeluk een schaterlach, maar nieestal staan vrouwen vriendelijk glimlachend, bedeesd en bescheiden op de foto. De mannen in het album hebben een stoere, zelfverzekerde blik. Ze beseffen dat ze de kurk zijn waar de maatschappij op drijft, hun broeken opgehesen tot net onder de oksels, zo lijkt het Stevig staan ze in hun degelijke schoenen, de veters keurig gestrikt. Een prachti ge hoed of pet maakt het af. Er is veel veranderd in de tijd die tussen het fotoboek en nu ligt. De bloemetjesjurken werden lange broeken, het opgestoken haar werd een korte coupe en de man nen... Tja de mannen. Zij zagen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nf Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T 0118- 43 4010 E: redactie@pze.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Kramt niet omtvamgem? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ml/lezersservke of bel: 088- 013 9910 - Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gébruikt worden óm u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77;65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n/ösj r€ 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. Ik neem een proefabonnement van 6 weken vi (Ik heb de laatste 3 maanden geen pröefgéhad) (PS) Stuur de bon naar: PZG, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9S10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld vz Rekeningnummer in mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal rorgvuldlg om mei persoonsgegevens. In hel cóloror hun alleenheerserspositie lang zaam verlore n gaan. Op alle fronten worden ze inmid dels voorbijgestreefd door vrou wen, in het or derwijs en nu ook in de sport want het leeuwendeel van al die Nederlandse medailles hangt om vrouwenneldcen. Wat is er met de Nederlandse man ge beurd? De Nederlandse man, een enkele uitzondering daargelaten, is de weg kwijt. Als je kijkt naar de jon getjes op de middelbare scholen zie je het eigenlijk al. Hun broe ken hebben het natuurkundig dieptepunt bereikt. Eén millime ter verder naar beneden en ze zou den op hun enkels zakken. En ve ters strikken is een vaardigheid die de evolutie ze heeft ontno men. Het petje is te groot voor hun hoofd. Ik vind dat we het tij moeten ke ren, voordat onze dochters postor- derbruidegommen uit een ver land moeten bestellen. Dus jon gens: Hijs die broek op, strik die veters en ga er dit jaar eens flink tegenaan. Allemaal! Oké, met uit zondering van Epke dan. Voor meer columns: www.pzc.nl/eolumns Zwembadtarieven Onderdak Zierikzee Vrijburgbad, Vlissingen en Middelburg Zwemschool Zeeland, Vlissingen De prijzen van zwemlessen lo pen in Zeeland flink uiteen. Ga je naar Sportpunt Zeeland in Goes dan kun je klaar zijn voor zeshonderd euro. Bij Zwem school Zeeland Vlissingen betaal je negenhonderd euro, maar dan krijg je wel de garantie dat er drie diploma's gehaald worden. door Edith Ramakers eon Sharon van Oost Eigenaren, managers, ouders en instructeurs gaan in de verdediging als ze 'alleen maar met de tarieven voor de zwemles worden geconfronteerd'. „Wat is duur? Natuurlijk is het een smak geld, 899 euro, zeker als je meer kinderen hebt, maar dan ben je wel binnen een jaar van het zwemmen af', zegt Corrie Mar- teijn van Zwemschool Zeeland. Deze week stelde de PvdA Middel burg vragen over het 'hoge bedrag dat ouders kwijt zijn om hun kin deren zwemles te geven in het Vrij burgbad'. Een pakket van 625 euro (voor A- en B-diploma) plus 140 euro voor een C-diploma is onbe taalbaar voor de laagste inkomens, schreef de fractie. Dè gemeente Middelburg reageert echter dat voor ouders met een minimumin komen (en tot twintig procent daarboven) een vangnet geregeld is. Deze groep kinderen krijgt de zwemlessen vergoed. Het idee is dat iedereen moet kunnen leren zwemmen. Esther Schelling, regiomanager van het Vrijburgbad in Vlissingen, dat aangesloten is bij de landelijke koepel Optisport, is het oneens met de kritiek dat de zwemlessen te duur zijn. „625 euro is een marktconforme prijs. Vergelijk ons maar met andere zwembaden. We komen er dan goed uit. We bieden kwaliteit en een gemiddeld kind heeft na een dik jaar wel zijn A en B-diploma." Zwemschool Zeeland noemt ook haar kwaliteit als troef De groe pen zijn niet groter dan 6 tot 9 kin deren, waardoor de 'persoonlijke aandacht groot is'. Marteijn: „Er ko men vaak kinderen naar ons toe die elders weinig progressie ma ken. Dan gaat delol er voor ouders en kind om te zwemmen snel van af Bij ons weten ze pre cies vanaf het begin waar ze aan tóe zijn. 899 euro, inclusief alles, dus ook als kinderen extra lessen nodig hebben omdat ze bijvoor beeld watervrees hebben." De spanningsboog van peuters is klein en algemeen geldt dat zeker de jongetjes concentratieproble men hebben. Die willen alles ont dekken en zijn moeilijker bij de les te houden dan meisjes. „We horen van ouders dat ze speciaal voor ons kiezen omdat we individueel en soms een op een werken", zegt Marteijn. „Dat heeft hun kind dan blijkbaar nodig." En dan mag dat ook wat kosten? „Als je kijkt naar de gemiddelde landelijke tarieven dan kom je uit op circa 1250 euro per jaar", weet Corrie Marteijn. Elk kind heeft ten minste 45 kloku ren nodig om het zwemmen on der de knie te krijgen. Het kost tijd om de peuters watervrij te maken. „Wij geven lessen van drie kwar tier", zegt Esther Schelling van het Vrijburgbad. „Dan gaat het gemid delde kind na 70 tot 80 lessen naar huis met twee zwemdiploma's." In sommige zwembaden kunnen leskaarten gekocht worden, zoals bijvoorbeeld bij Sportpunt Zee land in Goes. Daar is het uitgangs punt dat vijf leskaarten voldoende zijn om een A-diploma te halen, ofwel 400 euro. Maar als je binnen die tijd geen diploma hebt, moet je weer bijbetalen. Groenewoud, Kapelle Sportcentrum de Vliegende Vaart, Terneuzen De Eenhoorn, Oostburg Roompot Zwemschool, De Banjaard, Kamperland Sportcentrum Zeeland, Goes De Spetter en Haestinge, Tholen WAGEN1NGEN - De zomer van 2012 is tot nu toe zonder landelijke tro pische dag verlopen. Dat is deze eeuw nog niet eerder voorgeko men. Sinds 1901 waren er maar 24 zomers zonder een tropische dag, aldus weerbureau Meteo Consult in Wageningen. Van een landelijke tropische dag is spr.*':e als de temperatuur in De Biltoloopt tot 30 graden of meer. In e Achterhoek en het Noo: -Limburgse Arcen was het op 2i iuli 30 graden of meer, maar in De Bilt klom het kwik deze zo mer nog niet verder dan 28,9 gra den op 24 juli. Op die dag liep de temperatuur in Westdorpe op tot 29,1 graden. Volgens Meteo Consult is het „nog al bijzonder" dat het nog niet ex treem warm is geweest. In de ja ren '80 van de vorige eeuw kwam dat viermaal voor, in de jaren '90 slechts eenmaal en vanaf het be gin van deze eeuw dus helemaal niet. In de 24 zomers die sinds 1901 zonder tropische dag verlie pen, liep het kwik in 13 jaren toch nog op tot tussen de 29 en 29,9 gra den en dat is deze zomer tot nu toe ook nog niet bereikt. „Maar het is geen slechte zomer, het aantal zonuren ligt maar iets onder normaal", aldus een woord voerder van het Wageningse weer bureau. „We zijn er aan gewend ge raakt dat het jaren achtereen steeds veel te warm was." Hij sluit niet uit dat komende zondag wel licht voor de enige tropische dag van 2012 gaat zorgen als de hitte uit Zuid-Europa Nederland heeft bereikt. „Maar dan moeten storin gen wel uit de buurt blijven." Een hittegolf - 5 dagen achtereen war mer dan 25 graden, waarvan ten minste 3 warmer dan 30 graden in De Bilt - lijkt er zeker niet meer in te zitten. De meeste hittegolven doen zich voor tussen de laatste twee weken van juli en de eerste twee weken van augustus. Sinds 1901 kwam er geen enkele hitte golf voor in september, als de me teorologische herfst is begonnen. Overigens werd het op 19 septem ber 1947 in De Bilt nog wel 30,1 graden, maar die zomer telde dan ook vier hittegolven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2