De Zeeuwse Werkplaats laat smederij in Veere weer leven iSl zeeland Kaart met waardevolle gebouwen bijna klaar Marïïfeüi" 24t/m26 augustus Winkelier Jan Mosmans Westkapelle dag in teken van tradities HAARWERKEN Met de imker op zoek naar bijen in landschapstuin www.vlissingenmaritiem.nl Schepen van alle tijden :er dinsdag 14 augustus 2012 'Veere is uniek. Het is een stad van dorpsformaat. Maar wel met grootse monumenten als het oude stadhuis en de grote kerk. Waar vind je dat nog, samen met de haven en de lig ging direct aan het water? Mensen die hier op vakantie zijn, ontdooien hier ook. Pa moet dan opeens drie weken aardig doen tegen zijn gezin, maar dat kost hem hier blijkbaar geen moeite. Ik denk dat dit ook komt door de sfeer die hier heerst'. door Maurits Sep MIDDELBURG - De kaart van Middel burg met panden die mogelijk een monument kunnen worden, is bijna klaar. Volgens Annet Hanne- wijk van de gemeente Middelburg is negentig procent van het grond gebied van de gemeente in beeld gebracht. „We moeten alleen nog wat plekken in het buitengebied doen, en een paar stukken van nieuwere wijken." De kaart is een zogenoemde bouw historische waardekaart. Daarop staan de huizen die qua bouwstijl een bijzondere historische waarde vertegenwoordigen. Vooralsnog zijn de beoordelingen van buiten af gemaakt, dus op basis van de ge vel en de bouwstijl is beoordeeld of de bouwhistorische waarde laag (gele kleur), middelhoog (groen) of hoog (rood) is. Op de kaart zijn de gemeentelijke monumenten paars en de rijksmonumenten ro ze ingekleurd. Of een huis ook van binnen een hoge bouwhistorische waarde heeft, moet nog worden beoor deeld. Daarom gaat de gemeente mensen benaderen met de vraag of ze 'binnen mogen kijken'. „En om te bespreken of ze hun huis op de lijst met gemeentelijke monu menten willen zetten." Over enke le weken worden de eerste huisei genaren benaderd. Het maken van de waardekaart hangt samen met de nieuwe mo numentenwetgeving. Die verplicht gemeenten de bescherming van monumenten beter te regelen; niet meer per geval apart, maar ook structureel in het ruimtelijke ordeningsbeleid. Dan moet wel be kend zijn welke monumenten er zijn en waar ze staan. Die bouwhis torische waardekaart geeft Middel burg een compleet overzicht. WESTKAPELLE - In Westkapelle vindt woensdag weer de Traditie dag plaats. Tijdens deze themadag staan allerlei gebruiken en gewoon tes van vroeger centraal. In de tuin van museum het Polder huis zijn vanaf n.oo uur demon straties kantklossen en garnalen pellen, proeverijen en verkoop van Zeeuwse lekkernijen, en om 14.00 uur de taart- en cupcakeswedstrijd waarbij het publiek gratis mag proeven. Op de Markt zijn van 13.00 tot 21.00 uur demonstraties van oude ambachten, en er is een braderie. Van 11.00 tot 17.00 uur rijdt een paardentram op de route Joosses- weg-Dorp-Polderhuis. Vanaf 13.00 uur tonen leden van 'Walchers Costuum' Walcherse klederdracht uit de afgelopen 200 jaar. Van 17.00 tot 22.00 uur zijn er live op tredens op de Markt. Om 19.00 uur is er bovendien een open avond bij het Reddingssta tion van de KNRM, bij de radarto ren op Erica. Waar ooit ijzer werd gesmeed en ijzer met hamer op aambeeld gevormd werd, staan nu diverse streekproducten. Jan en Diana Mosmans openden onlangs de Zeeuwse Werkplaats, in de oude smederij aan de Kapelle- straat in Veere. door Annemarie Zevenbergen VEERE - Zijn hoofd zit nog steeds vol plannen: Een museum-grut- terswinkeltje, een eetbaar Hans en Grietjehuisje. „Maar", lacht Jan Mosmans, „de leeftijd gaat wel meespelen. Ik word nu 58. Dan heb je af en toe je pauze nodig." Niettemin opende het echtpaar Mosmans onlangs een nieuwe win- Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Kapsalon de Jonge Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsaIondejonge.nl kei, de Zeeuwse Werkplaats. Geves tigd in de voormalige smederij aan de Kapellestraat. Voor zijn vrouw Diana 'het laatste project'. Van een imperium wil Mosmans absoluut niet spreken. „Ik las laatst dat wij het merendeel van de win kels hier bezitten. Alsof we steen rijk zijn. Nou, echt niet hoor. Ik lig soms wakker van de investeringen. Van de 24 winkels in Veere heb ben wij er acht. Echt toeristenwin keltjes. Sommige zijn heel bekend, zoals Oma's Snoepwinkel. Ik denk dat mijn vrouw en ik over een jaar of tien afbouwen. De snoepwinkel weg doen zal me dan erg aan het hart gaan." Stoppen? Het klinkt haast absurd uit de mond van een man die zo gedreven is. „We hebben onze han den vol om alles goed te laten draaien. Zeker nu het ook crisis is. Dat vreet energie. Het is nu heel druk, inderdaad. Veere zit vol in het seizoen. Maar in november kun je hier een kanon afschieten. Dat vergeet men wel eens." Vooralsnog geniet Mosmans op de zolder van De Zeeuwse Werk plaats. „Hier kunnen we open ate liers houden. Kijk, wat een prach tig zicht op het stadhuis." Hij wijst naar het dubbele venster in de ach tergevel. „Fantastisch om daar je schildersezel voor te zetten." De Werkplaats is ingericht met in dustrieel meubilair. Stoer ijzer en staal en hout. Met elementen uit de smederij, zoals het smidsvuur. „We wilden het karakter van de smederij behouden." De winkel verkoopt streekproducten. Met na me Zeeuwse, zoals bolusmix, wit bier, stoffen, knopsieraden en bio logisch brood. Grinnikend: „We hadden eco-bolussen, om te probe ren. We hebben er niet één van verkocht." Daarnaast worden de monstraties gegeven, zoals babbe laars maken. „Dingen komen gewoon op ons pad. Ik wil nog wel een museum winkeltje met grutterswaar. Ik heb een collectie van 3000 items. En een Hans en Grietjehuisje bou wen, met kinderen. Ik zie het hele maal voor me. Zoethout als tralies, spekjes op het dak. Veere is ge woon een unieke plek, een stad van dorpsformaat." Nu de gemeen te de Kapellestraat deels bij het centrumgebied wil trekken, ziet de toekomst voor ondernemers daar er rooskleuriger uit. Ook dat was overigens een plan van Mosmans. Oma's snoepwinkel! De Schapekop, met onder meer buitenkleding en tuinbeelden, is de oudste winkel van de familie Mos mans. Dertig jaar geleden werd Oma's snoepwinkel geopend, inmiddels het bekendste winkeltje van Veere. Saartje, met keukenspulletjes en houten speelgoed, kwam daarna. De Veerse Schapenstal raakte be kend door het Veerse vouwschaap. In Zwisanfleur staat dameskleding centraal. Zee Water en Schuim verkoopt talloze zeepsoorten en lichaamsver zorgingsproducten. Malle Jantje is de variant op Malle Pietje met van alles en nog wat voor één of een paar euro. De Zeeuwse Werkplaats, met streekproducten uit Zeeland en daarbuiten, zit in de voormalige smederij aan de Kapellestraat. OOSTKAPELLE - De imker van mu seum Terra Maris in Oostkapelle neemt zaterdag 18 augustus van 10.30 tot 12.00 uur belangstellen den mee op zoek naar bijen. Maxi maal twintig mensen kunnen mee. De activiteit is ook geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar. De deelnemers leren van alles over het gedrag, de nestbouw en het bloembezoek van de bijen. Bij goed weer wordt een kijkje geno men bij de bijenstal in de land schapstuin van Terra Maris. Deel name kost zeven euro voor volwas senen, 4,50 euro voor kinderen. Aanmelden moet: 0118-582620 of reserveringen@terramaris.nl De voormalige smederij in Veere is nu winkel De Zeeuwse Werkplaats met streekproducten. foto Ruben Oreel 2012 2013 Spectaculaire inwijding gerestaureerde Scheldekraan Meevaren op de Westerscheldë Cultuur Muziek J en nog yeel meer...,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18