Beslag op privacy io schuldhulpverlening Door de crisis raken steeds meer men sen diep in de schul den. Bij ruim 150.000 jongeren is beslag gelegd op het loon. „We moeten af van de houding: eigen schuld, dikke bult." dinsdag 14 augustus 2012 Iedereen denkt: mij over komt dat niet. Ik gok niet en ik shop nooit bij Weh- kamp. Maar dat is te simpel gedacht. Door ziekte, een echtscheiding of werkloos heid kun je ook in de problemen raken, zegt voorzitter Joke de Koek van de vereniging voor schuldhulp verlening NWK. „Een huurachter stand van 6oo euro is na een loon beslag opeens 1.400 euro gewor den, vanwege de kosten van de rechter en de deurwaarder. En die moet de schuldenaar betalen." Het aantal mensen van wie een deel van hun loon of uitkering wordt ingehouden om schulden af te lossen, is groot: dit jaar gaat het tot nog toe om 560.000 mensen, een stijging van 11 procent vergele ken met dezelfde periode'vorig jaar. Onder jongeren; tussen de 21 en 30.jaar, is de stijging met 26 pro cent tot ruim 150.000 nog gróter. De cijfers zijn afkomstig van GGN in Den Bosch, het grootste incas so- en deurwaarderskantoor van Nederland. „De enorme stijging onder jonge ren baart ons grote zorgen. Je gunt jonge mensen kansen, dat ze zich kunnen ontwikkelen en dat ze een leuk leven hebben. Maar je ziet dat dat moeilijker eri moeilij ker voor ze wordt", zegt Rinus van Etten, gerechtsdeurwaarder en lid van de raad van bestuur van GGN. „Niemand is gebaat bij loonbeslag, de debiteur niet, maar de schuld eiser ook niet. Wij innen veel lie ver zonder tussenkomst van de rechtbank, die kost alleen maar geld." Als belangrijkste reden voor de stij ging van het aantal loonbeslagen noemt hij de economische crisis. „Jongeren vinden moeilijker een baan, krijgen sneller ontslag. Zij hebben vaak geen buffers, geen spaarpotje." Wat dan meestal als eerste niet meer wordt betaald is de premie voor de ziektekostenver zekering, weet Van Etten. Wie dat ondanks aanmaningen zes maan den volhoudt, krijgt te maken met loonbeslag. Sinds 2009 mogen ver zekeraars daartoe overgaan. Loonbeslag komt in alle bedrijfs takken voor maar het treft vooral mensen in de lagere inkomens in onder meer de schoonmaak branche, openbaar vervoer en uit- zendwerk. Schulden vertalen zich ook naar door Niek Opten en Monique Prins de werkvloer maar helaas rust er een groot taboe op financiële pro blemen, zegt De Koek van de vere niging voor schuldhulpverlening. „De werkgever krijgt inzicht in je financiële situatie. Dat zijn privége- gevens waarvan niemand graag ziet dat zijn baas ervan op de hoog te is. Dat levert gênante situaties op." De schuldgegevens staan vermeld 'De enorme stijging onder jongeren baart ons grote zorgen' in het vonnis waarin de rechter het loonbeslag oplegt. Omdat hij tot inhouding moet overgaan, krijgt de werkgever als bewijs het vonnis overhandigd. „Vanwege de transparantie en de rechtszeker heid is het een belangrijk docu ment, het is het bewijsmiddel voor de werkgever. Het lijkt me las tig om de regels zo te veranderen dat de schuldeisers niet bekend worden", zegt Jaap Dammingh, hoofddocent burgerlijk proces recht aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Dammingh noemt loonbeslag een 'effectief middel, maar het bete kent extra adm inistratief werk voor de werkgever. Het belangrijk ste nadeel vindt Dammingh ver lies van motivatie bij de werkne mer. „Die moet hetzelfde werk blij ven doen, maar krijgt aan het eind van de maand veel minder uitbe taald. Dat werkt een stuk minder prettig." Loonbeslag mag geen re den zijn voor ontslag, maar bij een tijdelijk contract kan motivatiever- lies wel aanleiding zijn om af scheid te nemen. De NWK wil graag dat werkge vers weten wat ze moeten doen als personeel in de schulden zit. „Personeelszaken of het bedrijfs maatschappelijk werk zou werkne mers die in de schulden zitten ge richter moeten adviseren om schuldhulpverlening te zoeken, uit zorg voor de medewerker maar ook uit eigen belang. Een werkne mer met schulden is veel minder productief Vaak melden mensen zich ziek." Ook de politiek moet zich meer be wust zijn van de problematiek. „We zitten in een economische cri sis waardoor steeds meer mensen in de geldproblemen raken. Dat vraagt om nieuw beleid." De politiek moet er ook op toe zien dat een schuldenaar niet meer loon dan wettelijk toege staan moet inleveren, vindt De Koek. „Wettelijk is geregeld dat ie mand minimaal 90 procent van het sociale minimum moet hou den. Maar in de praktijk blijken werknemers soms door meerdere schuldeisers tegelijk te worden be stookt. Met als gevolg dat mensen hun primaire lasten als huur en energie niet meer kunnen betalen. En zo raak je in een neerwaartse spiraal, waar je bijna niet meer uit komt. Wij pleiten ervoor beslag door overheden centraal via één organisatie te laten lopen." Dit voorjaar bleek uit een rapport van de Koninklijke Beroepsorgani satie van Gerechtsdeurwaarders dat er vaak meerdere schuldeisers tegelijk beslag leggen, zonder dat zij het van elkaar weten. Hierdoor zouden sommige schuldenaren in middels onder het wettelijk be staansminimum leven. Het maatschappelijke klimaat wordt steeds harder, zegt de NWK-voorzitter. „Vroeger waren bedrijven vaak erg betrokken bij het welzijn van medewerkers. Nu zien we steeds meer een terugtrek kende beweging. We moeten af van de houding: eigen schuld, dik ke bult. Iedereen is verantwoorde lijk voor zijn eigen situatie, is de politieke mores. Wie zich niet kan redden, heeft pech gehad." Omschrijving Salaris Salaris (Uit Compensatie WD Compensatie VPL Comp. Vak/Feest q Ver9 Privé telefoon BRUTOLOON ZVW Premie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10