Mursi ontslaat minister en legerchef buitenland 19 Chaos en veel doden bij twee aardbevingen in Iran Israël bereidt zich Zanzibar wil niet verantwoordelijk voor op een oorlog' zijn voor vele olietankers uit Iran maandag 13 augustus 2012 President Egypte schrapt ook document dat leger extra bevoegdheden verleent De Egyptische president Moham med Mursi heeft minister van Defensie Tantawi, die tevens aan het hoofd staat van de Opperste Raad der Strijdkrachten, met pensioen gestuurd. Een verkla ring voor het ontslag werd niet gegeven. CAÏRO - President Mohammed Mursi van Egypte heeft gisteren de minister van Defensie, Moham med Hussein Tantawi, en de staf chef van het leger, generaal Sami Anan, ontslagen. Ook heeft hij de grondwetverklaring die het leger onlangs instelde voor de verkiezin gen, geschrapt. Dat heeft zijn woordvoerder bekendgemaakt. Het document verschafte het leger veel bevoegdheden. Het Egyptische persbureau MENA berichtte dat Tantawi met pen sioen is gestuurd. Hij wordt opge volgd door Abdel Fattah al-Sissi. Een verklaring voor de wisseling werd niet gegeven. De beslissing is genomen in overleg met Tantawi en de rest van de militaire raad, zei generaal Mohamed el-Assar, die is benoemd tot onderminister van Defensie. Tantawi en Anan blijven wel adviseur van de presi dent. Mursi, die in juni tot president is gekozen, is lid van de Moslim Broe derschap. De relatie tussen de le gertop en de Broederschap was al gespannen sinds de val van presi dent Hosni Mubarak vorig jaar. Voordat Mursi tot president werd benoemd, had de legertop de presi dent veel macht ontnomen. De mi- :^^SSS^S^SSSSSSSSS«ISSiSSS6SISSSa!BSS^S&SiSS!^^SS litaire raad had ook het Egyptische parlement ontbonden, dat werd gedomineerd door aanhangers van Mursi. De generaals voerden het interim bewind over Egypte na de val van Mubarak. Ook na de inauguratie van Mursi als nieuwe president, be hielden de militairen nog veel macht. Mursi leek zich er niet veel van aan te trekken en besloot het ontbonden parlement weer bijeen te roepen. Hij werd later echter te ruggefloten door het Constitutio neel Hof Verder benoemde Mursi gisteren Mahmoud Mekky als zijn vice-pre sident. Mekky is de broer van de onlangs benoemde minister van Justitie, Ahmed Mekky. Egyptische veiligheidstroepen heb ben gisteren aanvallen uitgevoerd op schuilplaatsen van opstandelin gen nabij de stad El-Arish in de Si- naï. Daarbij kwamen zeven opstan delingen om het leven. Vorig week end werd nog een controlepost van het leger in de Sinaï aangeval len. Daarbij kwamen zestien Egyp tische grenswachten om. TEHERAN - Het dodental door de twee aardbevingen die zaterdag dorpen en steden in het noordwes ten van Iran verwoestten, is geste gen tot minstens 250. Meer dan tweeduizend mensen raakten vol gens de Iraanse staatstelevisie ge wond. Duizenden mensen hebben de nacht buiten doorgebracht'om dat er nog veel naschokken te voe len waren. De autoriteiten vrezen dat het dodental verder zal op lopen. De zoektocht naar overle venden is inmiddels stopgezet, al dus de staatstelevisie. Mensen die door de aardbevingen dakloos zijn geworden zijn opge vangen in honderden tenten. De eerste aardbeving had volgens de Amerikaanse geologische dienst (USGS) een kracht van 6,4. Het epicentrum lag 60 kilometer ten noordoosten van de stad Tabriz op 9,9 kilometer diepte. De tweede aardbeving volgde elf minuten later en had een moment magnitude van 6,3. Bij deze beving lag het epicentrum 48 kilometer ten noordoosten van Tabriz op 9,8 kilometer diepte. Zeker zes dorpen zijn totaal ver woest. In 133 andere dorpen is de helft tot 80 procent van de huizen beschadigd. „Ik voelde de grond schudden en werd van mijn trac tor geworpen", zei een 40-jarige boer in Qanbar Mehdizade. Hij dankte God dat zijn gezin de be ving heeft overleefd. „Dit dorp is een massagraf', zei Alireza Haidaree in de stad Baje Baj. Daar stierven 33 van de 414 in woners. De VS hebben Iran hulp aangeboden. Een Iraanse vrouw en man rouwen nadat familieleden bij de aardbeving nabij de stad Baje Baj zijn omgekomen. foto Arash Khamoushi/AP JERUZALEM - Israël treft grootschali ge voorbereidingen voor een gewa pend conflict op meerdere fron ten. Israëlische media speculeer den de afgelopen dagen steeds va ker over een op handen zijnde aan val op het atoomprogramma van Iran. Als Iran aangevallen wordt, ver wacht Israël dat de door Iran ge steunde beweging Hezbollah van uit Libanon raketten op het land zal afvuren. Hezbollah-leider Has san Nasrallah claimde dit voorjaar al dat zijn raketten heel Israël kun nen bereiken. Ook de groeiende onrust in de Egyptische Si- naï-woestijn en de opstand in Sy rië brengen het land in opperste staat van paraatheid. Gisteren begon het Israëlische le ger een experiment met 'alarm-sms'jes'. Alle in Israël gere gistreerde telefoonnummers krij gen een test-sms'je van het leger dat waarschuwt voor een naderen de raketinslag. Het Israëlische leger kondigde vrij dag al aan munitie over het hele land te gaan verspreiden. ZANZIBAR - Zanzibar is bezig de re gistratie van 36 Iraanse olietankers die onder de vlag van Tanzania va ren, ongedaan te maken. Dat heeft de vicepresident van het semi-au- tonome Zanzibar, Seif Ali Iddi, gis teren gezegd. De autoriteiten van Zanzibar zouden misleid zijn. De maritieme autoriteiten van Zanzibar, deel van Tanzania, heb ben volgens Iddi een fout gemaakt door de Iraanse olietankers te regis treren. De regering gaat de registra tie ongedaan maken om 'interna tionale sancties te voorkomen'. Iddi zei vrijdag al in het Huis van Afgevaardigden dat zijn regering het contract met Philtex, een be drijf in Dubai dat de registratie voor de schepen verzorgde, beëin digt. De list met de vlaggen op de schepen lijkt het werk te zijn van Iran. De islamitische republiek pro beert daarmee onder internationa le sancties tegen Iraanse olie uit te komen. De sancties zijn opgelegd om Tehe ran te dwingen zijn atoompro gramma stil te leggen. Onder Iraan se vlag zouden de tankers normaal geen verzekering krijgen of olie kunnen afleveren. De National Iranian Tanker Com pany had de namen van veel tan kers veranderd, vlak voordat de boycot werd ingesteld. Daardoor waren ze niet meer zo gemakkelijk te herkennen voor andere autori teiten. Een Amerikaans parle mentslid, Howard Berman, be schuldigde Tanzania onlangs van het omvlaggen van Iraanse tan kers. Hij vroeg ook de eilandstaat Tuvalu om op te houden Iraanse tankers om te vlaggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9