Romney kiest 'riskante Ryan 81 buitenland 50% korting Driekwart Britten wil Johnson als premier BH Vluchteling stuit op valse grens Weer foutje van Romney Galaxy S Advance van€4t5l voor slechts €9,-! /yyMUL Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc (J Speciale aanbieding op een abonnement én een Samsung maandag 13 augustus 2012 42-jarige running mate moet enthousiasmeren en jeugdig elan brengen De Republikeinse kandidaat Mitt Romney (rechts) met achter hem zijn mo gelijke vicepresident Paul Ryan. foto Pablo Martinez Monsivais/AP PRAAG/DEN HAAG - Ze dachten dat ze het vrije Westen hadden be reikt. De tientallen, zo niet honder den Tsjechoslowaken die na de - communistische machtsgreep in februari 1948, hun vaderland wil den verlaten. Feitelijk waren ze nog tientallen kilometers van de grens verwijderd. Maar het leek al lemaal zo echt: 'Amerikaanse vlag gen, soldaten in Amerikaanse uni formen. Er werd Engels gesproken en whiskey gedronken. Feitelijk ging het om Actie Steen': een duivels plan van de Tsjechoslo- waakse politie StB. Met de valse grens werden niet alleen vluchten de landgenoten onderschept, de onwetende betrokkenen werd ook gevraagd de namen op te schrijven van vrienden en kennissen die net als zij een afkeer hadden van de communisten. Dit opdat de Ameri kaanse geheime dienst contact met hen kon opnemen ten behoe ve van toekomstige samenwer king. Nu, ruim zestig jaar later, heeft de Tsjechische politie een on derzoek geopend naar de toenmali ge praktijken die medio 1951 ge staakt werden. Aanleiding vormt een dossier dat de Tsjechisch-Ame- rikaanse historicus Igor Lukes heeft overhandigd. Het behandelt een geval van een echtpaar dat bij de valse grens werd onderschept en voor jaren de gevangenis in ver dween. Volgens Lukes leven ten minste twee van de StB-toplieden die de valse grens bedachten nog. Ze leven in luxe. Hoeveel Tsjecho slowaken door de valse grens wer den, gepakt is onbekend. Republikein Mitt Romney heeft voor het eerst met zijn running mate zijn opwach ting gemaakt. Paul Ryan moet het rechtse deel van de partij tevreden stemmen. door onze correspondent Hanneke Keultjes De Republikeinen hoop ten dat de vicepresi- dentskandidaat van Mitt Romney de conser vatieve achterban enthousiast zou maken, en het lijkt erop dat dit met de keus van Paul Ryan is ge lukt. Tijdens een campagnebijeen komst in Manassas, een paar uur nadat de Republikeinse presidents kandidaat Mitt Romney zijn 'run ning mate' gepresenteerd had, klapten duizenden aanhangers har der voor Ryan dan voor Romney. Ryan (42) heeft het ver geschopt. Als eerste baantje bakte hij ham burgers bij McDonald's. Zijn baas achtte zijn sociale vaardigheden toen ontoereikend voor een plek achter de kassa. Nu is hij de vice- presidentskandidaat van Romney. Een keus die de conservatieve Re publikeinen blij maakt, maar ook de Democratische tegenstanders. Ryan moet niet alleen enthou siasmeren, maar ook jeugdig elan brengen (Romney is 65), laten zien dat deze verkiezingen over de economie gaan én de nog twijfe lende kiezers in staten als Iowa, Ohio, Michigan en Wisconsin een duwtje in de Republikeinse rich ting geven. Ryan kwam bij zijn pre sentatie niet voor niets tevoor schijn vanaf het dek van oorlogs- schip USS Wisconsin. De katholieke Ryan is geen vreem de in de hoofdstad Washington. Sinds 1999 - hij was toen pas 28 - zit hij namens Wisconsin in het Huis van Afgevaardigden. De afgelopen jaren ontpopte Ryan zich als Republikeins beleidsvisio- nair. Ryan, van huis uit econoom, werd voorzitter van de begrotings commissie en bedacht wat in de Verenigde Staten bekend staat als het 'Ryan-budget': een begrotings plan waarin een kleine overheid, lagere inkomstenbelasting, hervor ming van Medicare (ziekenfonds voor ouderen) en het fors snijden in overheidsuitgaven centraal staan. Het plan maakte hem een held onder conservatieven; hij werd erom verguisd onder linkse politici. Juist dat maakt het congre slid ook een riskante keuze. Ryan is populair bij Republikeinen om dat hij ideeën heeft, een visie die Romney lijkt te missen of onvol doende voor het voetlicht weet te brengen. Critici stellen dat Romney vooral tégen alles is waar president Ba- rack Obama vóór is. Ryan kan daar met zijn doortimmerde ideologie over de richting van de economie met meer macht voor de staten, verandering in brengen. De Democraten zien in de keus voor Ryan vooral een nieuwe basis voor aanvallen op de Republikei nen. De Democraten spiegelen de hervorming van Medicare die Dat Mitt Romney wel eens minder gelukkige uitspraken doet, is be kend. Op de dag dat hij zijn vicepre- sidentskandidaat bekendmaakte, ging het opnieuw mis. Op het moment dat Ryan door Romney op het podium werd ge roepen, riep die laatste: „Wilt u sa men met mij de nieuwe president van de Verenigde Staten, Paul Ryan, welkom heten." Nadat Ryan zich bij hem had gevoegd, corri geerde Romney zijn fout. „Ik sta er om bekend dat ik zo nu en dan wel eens een fout maak, maar met deze vent maak ik geen fout." Ryan voorstaat, voor als het uitkle den van de welvaartsstaat, iets dat vooral het oudere - en betrouwba re - deel van het electoraat zal mer ken. Ook kan zijn baan als congres lid nog een probleem worden voor Ryan. Het congres heeft een slechte reputatie; bijna 80 procent van de Amerikanen keurt het werk van de congresleden af Zo leggen beide partijen de keus voor Ryan als vicepresidentskandi- daat uit als een geschenk uit de he mel. Terwijl het applaus van de Re publikeinen nog klonk, hadden de Democraten binnen een uur na de bekendmaking hun eerste an- ti-Ryan campagnespot al af zie onze website:buitenlaeid Luister naar een audiofragment met reacties over Paul Ryan LONDEN - Onder de indruk door zijn succes van het huisvesten van de Olympische Spelen, wil bijna driekwart van de Britten dat burge meester Boris Johnson van Lon den de nieuwe premier wordt. Dat blijkt uit een zaterdag gepubli ceerd landelijk onderzoek van het Britse wedkantoor Ladbrokes. De 48-jarige voormalig parlemen tariër, die ooit zei dat hij net zo veel kans maakt premier te wor den als onthoofd te worden door een frisbee, is alom geprezen voor zijn rol in het promoten van de Spelen. Uit de enquête blijkt dat 71 pro cent van de Britten zou willen dat Johnson premier wordt. Ladbro kes biedt nu kansen van 2 op 1 dat hij wordt herkozen als burgemees ter in de komende vier jaar en van 3 op 1 dat hij premier wordt voor het jaar 2030. De blonde burgemeester zelf ont kent met kracht ook maar enige in teresse in het hoogste ambt te stel len. Maar tot nu trachtte hij ver geefs de groeiende speculaties te onderdrukken dat hij op een dag misschien in de voetsporen zal tre den van de conservatieve politicus David Cameron. De Olympische Spelen hebben de Britten wel veel medailles opgele verd, maar waarschijnlijk geen gro te economische impuls. Analisten Boris Johnson foto AP zeggen dat het sportevenement niet voor grote inkomsten heeft ge zorgd en dat die ook niet te ver wachten zijn. Zo is de verwachte toestroom van toeristen uitgeble ven, zegt toeristenorganisatie UKinbound. „Feitelijk is de ver wachting dat het aantal ruim 30 procent lager kan uitkomen", zegt topvrouw Mary Rance. Hotels heb ben hun prijzen moeten verlagen en veel winkelcentra en attracties klaagden dat bezoekers wegbleven. De Britse bouwbedrijven hebben wel profijt gehad voorafgaand aan de Spelen, maar per saldo is er wei nig effect. Hoofdeconoom Spencer Dale van de Bank of England spreekt over een 'kleine positieve bijdrage' aan de economie. Hij wijst erop dat veel Britten juist in deze periode op vakantie zijn ge gaan. SAMSUNG Applicaties Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet* Normaal Actieprijs Toestelprijs §180 120 300 Mb €A&r €20,- €44§T- €49,- i 240 180 400 Mb €45> €22,50 €4497 €29- f§ H 360 240 400 Mb €55",- €27,50 €449;- €9,- ooM.bpermaahdi- 1 Kijk op d&WéBatS-^örSè'ëf ë'n gratis toestellen mètfd'eritieke aanbiedingen! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603(€o«/gesPreh) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7,50 en altijd in combinatie met een gratis toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Inter net zijn geen aansluitkpsten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. voor lezers van dit blad 24 maanden 13: Amsterdam Licht bewolkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8