Schippers veroordeelt geweld binnenland 17 Zorgen om zicht kinderen Man verzint vermissing Sytze van der V. weer zoekende 0 na ongeluk op A59 Brug op zijn plaats gevaren 'EU moet dure medicijnen zelf produceren' maandag 13 augustus 2012 Hulpdiensten belaagd in Noordwijk en Amsterdam NOORDWIJK - Omstanders hebben in het weekeinde op verschillende plekken hulpverleners belaagd. In de nacht van zaterdag op zondag keerde een groep van ongeveer honderd man uitgaanspubliek zich tegen politieagenten en ambu lancepersoneel op De Grent in Noordwijk. In Amsterdam-Noord greep de politie zaterdagavond in, toen omstanders zich met hulpver leners bemoeiden na een verkeers ongeluk. Minister Schippers noem de de excessen zondag 'onaccepta bel'. In Noordwijk moest politie de wa penstok hanteren om ervoor te zorgen dat ambulancebroeders een 16-jarige lichtgewonde scooterrij der konden helpen. Volgens een politiewoordvoerster hebben om standers ook aan het slachtoffer staan trekken. Dat terwijl de ernst van het letsel van de jongen nog onduidelijk was. Vanuit het pu bliek zijn onder meer flessen ge gooid naar agenten die de ambu lancemedewerkers te hulp waren gekomen. Omdat de ambulancebroeders niet bij het slachtoffer konden komen, probeerden agenten meerdere ma len de weg vrij te maken. Daarbij werd het publiek onder meer ge maand met een megafoon. Toen dat niet werkte, vormden agenten een linie en zijn honden ingezet. Een persoon is aangehouden. De woordvoerster kon nog niet zeg gen of de politie meer arrestaties gaat verrichten: „Dat moet de ko mende dagen blijken." In Amsterdam-Noord belaagden omstanders ambulancemedewer kers na een botsing tussen twee au to's op de Nieuwe Leeuwarder- weg. Volgens de politie schreeuw den de omstanders tegen de ambu lancemedewerkers en bleven ze in de weg staan. De politie moest in grijpen om de rust te herstellen. Een 32-jarige man is daarbij gear resteerd. De politie liet zondag weten het 'niet normaal en onacceptabel' te vinden dat mensen zich tegen de hulpverleners keerden. Ook minis ter Edith Schippers (Volksgezond heid) noemde geweld tegen ambu lancepersoneel 'onacceptabel'. De minister laat weten dat 'niet voor niets de strafeis voor geweld tegen hulpverleners met 200 procent is verhoogd'. Het CDA wil dat mensen die hulp verleners belagen niet alleen een zwaardere straf krijgen. Ook moet een manier moet worden gevon den om ze te laten beseffen wat ze hebben gedaan, aldus CDA-Twee- de Kamerlid Madeleine van Toor- enburg. Volgens haar kunnen de straffen worden aangevuld met 'een gedwongen cursus'. Die zou bijvoorbeeld kunnen bestaan uit het tonen van beelden uit de dage lijkse praktijk van hulpverleners, of een bezoek aan een revalidatie centrum. ZUTPHEN - De nieuwe Polbrug over het Twenteka naal tussen Zutphen en Eefde ligt op zijn plaats. De brug is de oeververbinding in een nieuw aan te leggen rondweg rondom Zutphen. Het karwei gebeurde zeer voorspoedig, meldde de provincie Gelderland. Hydraulische vijzels tilden de brug van 117 meter lang en 1 miljoen kilo zwaar op zijn plek boven het kanaal. De brug was vanuit de oude industriehaven met een ponton naar zijn nieuwe plek gebracht. De plaatsing van de 15 me ter hoge brug was een millimeterkarwei, omdat het wegdek slechts op twee landhoofden rust. Twee grote kranen verwijderden de steuncon- structies. Zondagochtend kwam de scheepvaart weer op gang. foto Patrick van Gemert HILVERSUM - Een groep van EU-lan- den moet zelf dure geneesmidde len gaan maken om daarmee de farmaceutische industrie voor een deel buitenspel te zetten. „Dan zijn we daar niet meer afhankelijk van", zei zondag Hans Büller, voor zitter van de raad van bestuur van het Erasmus MC in het NOS Jour naal. Hij denkt dat dan op die manier dure geneesmiddelen voor zeldza me ziekten als Pompe en Fabry be taalbaar blijven en zo beschikbaar voor iedereen. Büller heeft weinig vertrouwen in de onderhandelingen die minister Edtih Schippers gaat voeren met de geneesmiddelenindustrie over de prijzen. Hij noemt dat een lap middel. EINDHOVEN - Zedendelinquent Syt ze van der V. gaat toch weer op zoek naar een nieuwe woonplaats. Onder meer op basis van mediabe richten denkt hij dat de reclasse ring zijn nieuwe adres heeft door gegeven aan justitie en vreest hij dat de burgemeester op de hoogte raakt en weer een gebiedsverbod oplegt, zo vertelde hij zaterdag. Afgelopen week kwam het onjuis te gerucht in de wereld dat Van der V. een huis had gevonden in het Gelderse dorp Millingen aan de Rijn. Burgemeester Marianne Schuurmans zei zaterdag in De Gelderlander dat justitie haar ver zekert dat de veroordeelde pedo seksueel niet naar Millingen komt. Van der V. concludeert dat de re classering justitie heeft geïnfor meerd. Het gerechtshof in Den Bosch heeft bepaald dat de man zijn adres aan de reclassering moet doorgeven. Het hof bepaalde ook dat als er aanwijzingen zijn dat Van der V. in een gemeente met een gebiedsverbod zal worden ge confronteerd, zijn adres geheim ge houden mag worden. De reclasse ring weigert commentaar. door Koos van Wees Een kwart van de ouders van schoolgaande kinderen zegt geen idee te hebben hoe het is gesteld met het zicht van hun kroost. Veilig Verkeer Nederland (VVN) maakt zich zorgen. „Goed zicht is belangrijk in het verkeer", zegt Rob Stomphorst van WN. VVN liet 750 ouders van kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar ondervragen over het zicht van hun kinderen. Aanleiding: het ein de van de schoolvakanties, en daar mee de terugkeer in het verkeer van honderdduizenden fietsende scholieren. De campagne 'De scho len zijn weer begonnen' (ook be kend als 'We gaan weer naar school') moet andere verkeersdeel nemers daarop wijzen. Maar ook de scholieren zelf verdie nen extra aandacht, meent Stomp horst. „We richten ons normaal op de sterke weggebruiker, zeg maar de automobilisten. Dit keer willen we de aandacht ook richten op de jonge fietsers zelf Maar 10 procent van de ouders laat de ogen van hun ldnderen regelmatig testen. Te gelijkertijd zegt bijna 70 procent van de ouders meer voorlichting hierover te willen. Daar spelen we nu op in." WN heeft het onder zoek samen gedaan met opticienke ten Pearle, een van de sponsors van de organisatie. Stomphorst ziet geen reden voor vraagtekens bij de uitkomsten, die Pearle potentieel meer klanten oplevert „Goed zicht in het verkeer is sowieso belang rijk. We vinden het onderzoek dan ook waardevol." De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft nooit onderzoek ge daan naar de rol van slechte ogen bij verkeersongevallen met kinde ren. „Je gaat er vanuit dat die kinde ren dan wel een bril dragen en dat wie echt slecht ziet, niet op de fiets stapt", verklaart een woordvoerder. Voor WN is de aandacht voor het zicht van de scholier maar één on derdeel van de totale campagne rond het begin van het schooljaar. TERHEIJDEN - De 38-jarige bestuur der die zaterdagavond met zijn au to crashte op de Maastroute (A59) ter hoogte van Terheijden verzon een verhaal om de hulpverleners op een dwaalspoor te zetten. De man, afkomstig uit Ooster hout, verloor even na half elf de macht over het stuur, waarna de wagen op z'n kop in een sloot be landde. Brandweer, ambulances en een traumahelikopter waren snel ter plaatse. De bestuurder verzon tijdens de reddingsoperatie een verhaal over een vierde inzittende. Duikers van de brandweer zochten tevergeefs. Gaandeweg ontdekte de politie, bij het natrekken van het kente ken, dat het om een gestolen Toyo ta Yaris ging. De bestuurder biechtte op de hulp verleners om de tuin te hebben willen leiden om tijd te winnen. De drie inzittenden werden over gebracht naar het ziekenhuis. Be halve de bestuurder, die al snel weer uit het ziekenhuis werd ont slagen, gaat het om een 53-jarige man uit Raamsdonksveer die een gebroken rug opliep en een 26-jari- ge vrouw, ook uit Raamsdonks veer, die onder water even buiten bewustzijn is geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7