Festival Centree heeft ongekend veel kanten 141 zeeland Beeldbepalende toren PZC Iedere dag om 19.00 uur BVA zeeland in de vorige eeuw Uit-markt biedt informatie over Zeeuwse cultuur maandag 13 augustus 2012 i;-., Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. s a a De plaats waar de fotograaf van de raadkaart van vori ge week stond, kent Piet Mielen uit Terneuzen maar al te goed: de Korte Kerk straat in Terneuzen. Het was de nacht van de waters noodramp dat Mielen op exact de zelfde plaats stond: „Omstreeks 3.30 uur stond ik te kijken hoe het water uit de Nieuwstraat met veel geweld de Korte Kerkstraat in stroomde, en zo mede de oorzaak was van de watersnood in de bin nenstad van Terneuzen." Mielen, Terneuzenaar, vervolgt: „We kijken hier in de Korte Kerk straat. Rechts op de foto zien we nog een gedeelte van de zaak met huishoudelijke artikelen van Wol- fert. Links in de straat was er eerst de woning en de slagerij van v.d. Bent. Recht voor de Nieuwstraat zat de sigarenzaak van 'de Bok ser'." Edwin Hamelink stelt dat de foto gemaakt is tussen 1912 en 1919. Hij Warme klanken aan de 'koude kant' van de Dikke Toren door Ali Pankow Met songs als Don't let it Jly en I'll find the way leken Laurens Joensen en de band The Soldiers een boodschap rich ting de cultuur in Zierikzee te wil len uitbrengen. Dat was niet zo, want Joensen wil, zoals hij het zelf verwoordde 'gewoon mooie mu ziek' laten horen, maar in de feeste lijke, zonnige ambiance kregen die teksten zondagmiddag bij festival Centree toch extra betekenis. De stichting Centree is een initia tief vanuit private organisaties om te onderzoeken wat de mogelijkhe den zijn voor een cultuurplein rond de Nieuwe Kerk en de Sint Lievensmonstertoren (in de volks mond Dikke Toren) in Zierikzee. Met festivals in verschillende jaar getijden wordt uitgetest wat er alle maal kan in deze omgeving op het gebied van muziek- en theaterpro grammering. Die mogelijkheden lijken steeds ruimer te worden. Zo biedt de Nieuwe Kerk volgend jaar na vol tooiing van de huidige restauratie veel meer kansen voor cultuuraan bod dan voorheen. Verder werd dit weekend het nieuwe mini-thea ter Podium De Weverij, onderdeel van het cultuurplein, geopend. Ook dit theater betreft, evenals Centree, een privaat initiatief, ge steund door goede gevers en finan ciële steun van de provincie. De bijdrage van de gemeente blijft be perkt tot het verwoorden van waardering voor deze initiatieven. Achter de schermen wordt nog drastisch gezocht naar verbinding van losse einden voor de exploita tie van het nieuwe theater en voor de toekomst van Centree. Die zor gen stonden een succesvolle zo- mereditie van het festival dit week end niet in de weg. Nadat de Belgische zangeres Kris Berry en de Tiny Little Bigband vrijdagavond op sprankelende wij ze de toon hadden gezet, werd het programma zaterdag met tal van kunstuitingen voortgezet. Muziek maakte daar een belangrijk deel van uit. Dat gebeurde onder meer met optredens van bands als Yel low en The Chimney op het Po- paanZee podium. Verder zorgde het duo Echovox (Roman Huij- breghs en Maarten de Boer) voor een verrassende presentatie in Po dium De Weverij. Het duo be schikt nog nauwelijks over theate rervaring en heeft nog veel te le ren op het gebied van performan ce, maar de jonge zangers/gitaris redeneert: „In het midden staat de in 1912 gebouwde toren van de Willibrorduskerk. Rechts het to rentje van de oorspronkelijke Wil librorduskerk. Die toren is een bij zondere: de kerk is gesloopt in 1968 omdat deze scheuren vertoon de door de bouwwerkzaamheden voor de nieuwe sluizen. De toren kon behouden blijven en is, van welke kant je ook richting het cen trum van Terneuzen gaat, zeer beeldbepalend." „Rechts op de voorgrond is nog net de ingang van de Nieuwstraat te zien. Op de hoek staat een woonhuis, dat in 1919 gesloopt is. Daar kwam de vestiging van de Na tionale bank voor in de plaats. Dat werd gebouwd in Amsterdamse schoolstijl en staat nu op de Rijks monumentenlijst. Dit jaar opende het Schoolmuseum hier haar deu ren." De winnaars van de raadkaart zijn: Piet Mielen, Terneuzen; Fam. Buijck, Oostburg; Dick de Best, Oostkapelle. Het live paintingcollectief The Wallnuts bespoot de doeken op de hekken rond de Nieuwe Kerk met kleurrijke motieven. foto Ronald den Dekker liet PZC videojournaal www.pzc.nl BVA-AUCTIONS.CÓM ONLINE FAILLISSEMENTSVEILING 16 t/m 23 augustus 2012 AANNEMERSBEDRIJF KRIECKAERT B.V. Telescoopkraan trilwals transportframe 'Notenboom' dieplader hoogwerkers trilplaten afreibalk 'Werklust' graafmachines compressors betonmolens metaalbewerkingmachines houtbewerkingmachines steigermaterialen magazijninventaris kantoorinventaris intern transport bedrijfsauto's 'Ginaf'vrachtwagen voorraden etc. kij kdag: Donderdag 16 augustus van 10.00 tot 16.00 uur kijkadres: Zuiddïjk 9, 4585 pp Hengstdijk BVA-AUCTIONS.COM Altijd wat te bieden ten onthaalden het publiek wel op fraai eigen werk, composities die zich met ontverwachte wendin gen onderscheiden van geijkt re pertoire. Naast dit soort kleinschalige optre-- dens was er het steviger geweld van Move the furniture, een com binatie van De Hobbisten (rap pers) en (cover)band Rosemotion, met aanbod voor de liefhebbers. Veel later op de avond pakten Lau ra Vane en the Vipertones alle aan wezigen in. Zij brachten een muzi kale show met ruimte voor impro visaties met soul-, jazz- en funkin- vloeden in een perfecte symbiose tussen de muzikanten en de ener gieke (hoogzwangere) zangeres. Eerder leerde het publiek van Pie- ter Matthys en the Sons of Uni ques dat 'alles van iedereen is en dat eigendom diefstal is'. Matthys, zangeres Lisselot en hun muzikan ten brachten heerlijke nederpop over 'ruzie bij de buren' en over de wens 'rap gezien te worden door je geliefde'. Maar naast muziek konden de be zoekers - in groepjes van vijftien - enerverende avonturen beleven in een boot aan de voet van de Dikke Toren. Zij werden meegenomen op een tocht met een schip, een onderzeeër en een vliegtuig. In de poëtische voorstelling 'Pad der en Kik' leerden de kleinste be zoekers iets over de waarde van vriendschap en over het accepte ren van verschillen. Als aandenken aan deze zo- mer-Centree houdt Zierikzee de door leden van live painting-collec- tief Wallnuts beschilderde doeken op de bouwhekken rond de Nieu we Kerk over. Met als thema 'on derwaterwereld' prijken daarop kleurrijke graffiti-symbolen over een lengte van 70 meter. Nadat de groep Los Habaneros de stemming er al aardig had inge bracht, kreeg het festival zondag middag een spettende finale met het gospelrepertoire van Laurens Joensen en de band The Souldiers, aangevuld met drie gospelsisters met dijken van stemmen. Persifla ge of hommage? Die grens bleek volkomen te vervagen. MIDDDELBURG - Onder de noemer UIT! Cultuurmarkt wordt zaterdag 1 september op de Markt in Mid- delburg een mix van informatie, entertainmant en publiekservice geboden. De cultuur in Zeeland staat daarbij centraal. De organisa- tie is in handen van de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop. De bezoekers kunnen tijdens deze c manifestatie hun licht opsteken over onder meer projecten van de Cultuurwerf, póppodium De Spot, de ColumBus van de biblio theek, het Erfgoedmobiel en Zing Zeeuws van het SCEZ. Ook treedt het blazersensemble van het Zeeuws Orkest op. iU fjfe Kerkstras!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56