We doen 't voor plezier Burghenaren 24.000 i2lzeeS« Perenverkoop iurgti dit Onderscheiding jaar op losse schroeven van oud-Zeeuwse r voor onderzoek Kopstaartbotsing Gemeentegeld samenwerking Pontes en IYM maandag 13 augustus 2012 'ledereen kijkt er naar uit. Je hebt bijvoorbeeld ook een naaiclubje van zo'n 12 vrouwen. Die maken al die Ot en Sien-kostuums' Ben Meddeler, voorzitter Stichting Burghse Dag De editie 2012 van de Burghse Dag trok naar schat ting 24.000 bezoekers. Geen record maar wel een stuk meer dan de 14.000 bij de natte editie in 2011. Folklore en vooral paarden spelen een hoofdrol bij de jaarlijkse Burghse Dag. Het evenement beleefde zaterdag een zonovergoten 22ste editie. door Piet Kleemans Eigenlijk is het een feestje van en voor Burghenaren. Maar dan wel een dorps feest waar iedereen wel kom is en zich ook welkom voelt. Hen dorpsfeest waar dit jaar zo'n 24.000 mensen op afkwamen. Tot genoegen van burgemeester voor één dag Ben Meddeler en een slor dige 100 vrijwilligers. Ze zijn op alles voorbereid. Bij het 'parkeerweiland' aan de rand van het dorp begeleiden vrijwilligers de parkeerders. Een 'wegsleeptrac- tor' staat standby. Overal lopen vrijwilligers rond om vragen te be antwoorden of hand- en spandien sten te verrichten. Na zijn openingswoord wordt 'bur gemeester Meddeler' door collega Gerard Rabelink officieel geïnstal leerd. Rabelink mag meteen daar na plaatsnemen in een van de sjeesjes om zijn geluk in het rings teken te beproeven. Meddeler zet Tom van der Woude, met zijn 13 jaar een van de jongste vrijwilli gers, in het zonnetje. Tom mag in het laatste sjeesje plaatsnemen en ontpopt zich meteen als natuurta lent. Hij wint de Burghse Peer. Na de officiële plichtplegingen barst het feest los en stromen de straten van Burgh vol. De ringrij- ders van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging trekken zoals gewoon lijk veel aandacht, maar ook op de KRABBENDIJKE - Bij een kopstaart- botsibng op de A58, richting Ber gen op Zoom is een 24-jarige vrouw gewond geraakt. Een 45-ja- rige automobiliste uit Etten-Leur remde af voor een file. Een 24-jari- ge vrouw uit Roosendaal die ach ter haar reed, bemerkte dit te laat en botste achter op haar voertuig. De 24-jarige vrouw is met onbe kend letsel per ambulance overge bracht naar ziekenhuis in Goes. Beide auto's zijn weggesleept door een takelbedrijf Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst boerenmarkt en bij de oude am bachten is het druk. De paarden liefhebbers zijn bij de grote tent te vinden waar demonstraties paar- dendressuur worden gehouden. „Het paard heeft, altijd een hoofd rol gespeeld op de Burghse Dag. Dat is vanaf het begin zo geweest", aldus Meddeler. De formule van de Burghse Dag is in al die jaren nauwelijks veran derd. Het tonpraatkampioenschap om de Burhghse Babbelaar kwam en ging na een paar jaar weer bij gebrek aan deelnemers, maar de ringsteekstrijd om de Burghse Peer is een blijvertje en dat geldt ook voor de Boerenmarkt. „Die zat de eerste keer op de Roterij, maar dat bleek niet zo'n goed idee. We hebben het toen verplaatst naar het Hooge Burgh en nu hoort het er helemaal bij." De Burghse Dag, stelt Meddeler, bestaat bij de gratie van vrijwilli gers. „Je hebt bijvoorbeeld ook een naai clubje van zo'n twaalf vrouwen. Die maken al die Ot en Sien-kos- tuums. En de mensen leven er ook echt naar toe." 'Burghje Boven' De Burghers van Burgh zijn trots op hun dorp. Dat zie je onder meer aan de prominent aanwezige Burghse vlag. De openingstoespraak wordt stee vast afgesloten met de kreet 'Burghje Boven' Deze is afkomstig van de in 2009 overleden markante Burghenaar Lou Verton. Verton was een van de intiatiefne- mers van de Burghse Dag. Het was ook Verton die destijds op het idee kwam replica's van de dorps vlag te maken. ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland trekt 5000 euro uit voor het voortzetten van het sa- menwerkingspoject tussen de Pon tes Scholengroep en het Instituut voor Natuurstudie (IVN) Het IVN werkt aan een duurzame samenleving en wil betrokkenheid bij de natuur stimuleren. Het pro ject dat IVN samen met de Pontes doet draait om het realiseren van een klimaat- en krimpbestendige wijk in een deel van Poortam bacht. IVN geeft de docenten scho ling en begeleidt hen en de jonge ren bij de voorbereiding en uitvoe ring van het project. Als tegenpres tatie helpen de leerlingen de ge meente met het ontwerpen van plannen. Een van de onderwer pen die daarbij aan de orde komt is hoe om te gaan met het hemel water in de Poortambacht. Ook naar wijk Malta wordt gekeken. door Piet Kleemans BURGH - Het is nog maar de vraag of de traditionele Burghse peren verkoop - elk jaar op de derde za terdag in september - dit jaar door gaat. De perenbomen dragen dit jaar bijzonder weinig vrucht vol gens Ben Meddeler, voorzitter van Stichting Burghse Dag onder wiens auspiciën de jaarlijkse peren veiling gehouden wordt. Vorig jaar was nog sprake van een forse oogst, maar dit jaar valt het bitter tegen. „Net in de tijd dat er bloesem aan de bomen zat heb ben we vorst gehad en die heeft veel schade aangericht aan de bo men. Ja, er hangt hier en daar wel een peertje hoor, maar het zijn er echt heel weinig en ik weet echt niet of het er genoeg zijn om een perenverkoop te kunnen houden. Daar gaan we als bestuur eens heel goed over nadenken." Op de vraag of het al eerder voor is geko men dat de perenverkoop moge lijk wordt afgelast antwoordt Med deler ontkennend. „Niet dat ik er van weet in ieder geval." Het is niet de eerste keer dat er zorg is om de Burghse peren, samen met het pittoreske kerkje hét visite kaartje van het dorp. In 2007 werd een aantal oude perenbomen ver vangen door nieuwe omdat bij een aantal bomen de opbrengst sterk terugliep. De perenverkoop in Burgh is een traditie van meer dan 130 jaar oud. In 1874 besloot de toenmalige ge meenteraad vruchtbomen te plan ten aan de Kerkring. Sinds dat jaar worden elk jaar de peren geveild. Een bijzondere veiling want de ko pers worden geacht zelf te oog sten. De opbrengst van de peren verkoop gaat naar een goed doel. GOES - Onderzoeker Stineke van Houte uit Wageningen, geboren in Waarde en opgegroeid Kapelle, heeft in Argentinië de Mauro. Mar- tignoniprijs uitgereikt gekregen. De prijs, een geldbedrag van dui zend dollar, is de hoogste onder scheiding voor promovendi van de Society of Invertebrate Pathology. Van Houte is promovenda bij het Laboratorium voor Virologie van Wageningen University. Zij presen teerde haar onderzoek tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de inter nationale Society of Invertebrate Pathology. De oud-Zeeuwse con centreerde haar onderzoek op het verschijnsel dat parasieten, inclu sief virussen, het gedrag van hun gastheer beïnvloeden. Daarmee vergroot de parasiet de kans om verspreid te worden. In de weten schap is nog vrijwel niets bekend over deze gedragsmanipulatie. Dweilorkesten zorgen voor vrolijke klanken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54