21 Onder luid applaus het dorp uit Mooiste en na slecht weer Zomergasten maandag 13 augustus 2012 Negen mannen en vrouwen in Cadzandse dracht fietsten zaterdag door de West-Zeeuws-Vlaamse kuststrook en trokken daarmee veel bekijks. Zomerverslaggeefster Ellen ging honderd jaar terug in de tijd, trok de streekdracht aan en fietste mee. „Moe je daar kieken!" door Ellen Nieuwenhuijze Ingetogen. Een goed woord om de Cadzandse kleder dracht te omschrijven. De dames stralen soberheid en statigheid uit in hun (meest al) zwarte kleding en mooie witte kanten muts. Maar als je vandaag de dag ingetogen over straat wil, kan je beter wat anders aantrek ken. Een dagje in Cadzandse kle derdracht staat voor een dag vol la chende mensen, veel praatjes en vooral heel veel ogen op je gericht. Acht leden van de 'Stichting tot be houd van de Cadzandse Dracht' fietsten zaterdag in klederdracht rond in de omgeving van Cad- zand. De stichting heeft als doel het in stand houden van de dracht en er meer bekendheid aan te ge ven. „Ik had nooit gedacht dat het zo'n grote impact zou hebben. We krijgen zoveel spullen dat we op slagruimte te kort hebben", vertelt voorzitter Jenny Rosendaal. Het aankleden is een heel proces, blijkt aan het begin van de dag. Ik trek rok één aan. „Vroeger was het belangrijk dat je breed was", legt Jenny uit. „Dat betekende dat je goed te eten kreeg en dus niet arm was." Rok twee gaat over mijn hoofd. „Als je mager was, kreeg je extra rokken aan." De mantel gaat aan, een strak kort jasje met een iets wijder vallend rokje tot over de "heup. Daarover gaat een zijden schort. Ondertussen is mijn ach ting voor mijn voorouders, en dan vooral voor mijn 'voormoeders', gestegen. Je zal elke dag maar met zo'n aankleedproces moeten begin nen. Jenny: „Ach, mensen waren toen nog niet zo jachtig als nu en hadden meer tijd." Als laatste gaan de mutsen op. Jen ny strikt het zwarte ondermutsje strak onder mijn kin. Vervolgens zet ze een wit kanten mutsje op mijn hoofd. Ook dit wordt goed aangesnoerd, ik voel mezelf slik ken. Het mutsje wordt aan de ach- Onder luid applaus van de mensen op het terras verlaat Willem Verplanke de Markt in Retranchement. foto's Camile Schelstraete 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' nemen. Fransje Lugtenhart doet er ongeveer een week over om haar vakantiebestemming, Bou- logne-sur-Mer in Frankrijk, te bereiken. „Mijn reis is eigenlijk mijn vakantie", glimlacht ze. Fransje fietst de Noordzeeroute. Drie dagen geleden vertrok ze uit Amstelveen. „Ik fiets onge veer tachtig kilometer per dag, vijftien kilometer per uur." Ze vindt het niet vervelend om al leen te reizen. „Als vrouw alleen met een volbepakte fiets trek je veel bekijks, mensen komen al tijd een praatje maken." Over nachten doet ze in haar één persoonstentje. „Het is krap, maar 's avonds ben je zo uitge teld, dan merk je daar niets meer van." Fransje heeft net een nachtje op camping Hof het Zui den in Nieuwvliet geslapen. „Na zo'n 75 kilometer bedenk ik meestal waar ik ga slapen, maar gisteren was het niet zo moei lijk. Ik ken Monique (eigenaar van de camping) nog van de middelbare school." Dit is niet haar eerste fietsvakantie. Eerder fietste ze al eens naar Rome. „Dat was heel bijzonder. Het fij ne aan zo'n vakantie is dat je echt een doel hebt." Zometeen vertrekt ze weer. De zon schijnt, het belooft een mooie dag te worden. Maar ook bij slecht weer start ze haar fiets op. „Als alles meezit, gebeurt er niet zoveel. Meestal zitten aan de dagen met het slechtste weer wél de mooiste verhalen." PASPOORT Naam: Fransje Lugthart (52) Woonplaats: Amstelveen Gespot: Camping Hof het Zuiden te Nieuwvliet door Ellen Nieuwenhuijze Fransje fietst naar Boulogne-sur-Mer "T e kent het gevoel wel. Opge- I lucht dat je na zo'n acht uur I in de auto eindelijk je benen «Kan strekken en een duik in het zwembad van de camping kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46