Co-housing kan zorgkosten veriagen metrisieraf ceeland 13 Uiendag in teken van uienprijzen ■HiWËittl Lillo flirt met verleden Peter Bevers Lekkage bij Cargilt loopt maandag 13 augustus 2012 door Frank Balkenende In andere landen zoals Dene marken en België bestaat het al, in Nederland zitten de plannen voor het zogeheten co-housing nog in de reageerbuis. Woningcorporatie R B Wonen, actief in de gemeenten Reimers- waal en Borsele, broedt echter op een experiment. Co-housing is een woonvorm, waarbij iedereen zelfstandige woonruimte heeft, maar voorzie ningen zoals tuin, wasruimte en keuken deelt. Kinderopvang en (mantel)zorg zijn binnen de woon vorm mogelijk. „Op zich past het idee in ons innovatiebeleid, zoals ons grensoverschrijdend én ons flexibel wonen-concept, waarbij je in het laatste geval je huis in stap jes kunt uitbreiden", zeg directeur Peter Bevers van corporatie R B Wonen. Co-housing is nu nog vaak een kostbare variant van de aloude commune. Iedere deelnemer koopt een woning en kan bijdra gen aan gemeenschappelijke kin deropvang en zorg. „Maar waarom zouden we als sociale verhuurder dat concept niet kunnen introduce ren? Ook onze klanten hebben recht op betaalbare woningen en voorzieningen." Bevers wil maar zeggen dat als jong en oud, vrienden en familie naast en dus samen met elkaar le ven zorg en wonen mogelijk een stuk goedkoper kunnen worden geleverd. „Nu zie je dat daar vaak dure constructies voor worden be dacht. De zoon of dochter bouwt bijvoorbeeld een blok aan het huis voor de ouders. We kunnen ook niet onbeperkt zorgcentra blijven bouwen. Door de vergrijzing zul len mensen langer thuis moeten blijven wonen en daar zorg ont vangen. Co-housing is mogelijk een manier om zorg betaalbaar te houden, omdat de mantelzorger naast je woont." Co-housing dwingt tot een be paalde stijl van leven en daar moet je van houden, maar Bevers ziet vooral mogelijkheden. „Het is geen doel op zich, maar met een dergelijke 'woonvorm kun je wel licht iets tegen de bevolkings- krimp in Zeeland doen. Je kunt er een nieuwe markt mee aanboren. Misschien willen mensen zich daarvoor in Zeeland vestigen. Tege lijkertijd hou je er de leefbaarheid in dorpen mee overeind." R B Wonen weet eind 2013 of het idee haalbaar is. Peter Bevers: „We moeten nog vele vragen be antwoorden. Uitsluitend huur of een combinatie van huur en koop? Is het financieel haalbaar, hoe zit het met de huurgrens, in welke dorp beginnen we, welk concept kiezen we en is er belangstelling? Zo ja, dan zullen we waarschijnlijk beginnen met een kleinschalige proef" SAS VAN GENT - Een lekkage bij Car- gill in Sas van Gent is in de nacht van vrijdag op zaterdag goed afge lopen. Vanwege een kapotte slang liep er 225 liter DCP weg naar een lekbak. De stof wordt gebruikt voor het agrarische productiepro ces. Aanraking van dat goedje is ge vaarlijk. Vanwege de lekkage ruk ten de brandweer en een ambulan ce uit. Dat is een standaardproce dure. Ook werden gaspakdragers ingezet. Na bijna twee uur was de situatie geheel onder controle. De gelekte stof is inmiddels door Car- gill zelf afgevoerd. Er raakte vol gens de Veiligheidsregio niemand gewond. Ook de omgeving van het agrarische productiebedrijf is niet in gevaar geweest. 'We kunnen niet onbeperkt zorgcentra blijven bouwen. Door de vergrijzing zullen mensen langer thuis moeten blijven wonen en daar zorg ontvangen. Co-housing is mogelijk een manier om zorg betaalbaar te houden, omdat de mantelzorger naast je woont.' COLIJNSPLAAT - Op donderdag 30 augustus wordt opnieuw de Lande lijke Uiendag gehouden. Dit jaar is voor een financieel thema geko zen: Bepaalt de kostprijs uw teelt? De uiendag wordt op de proefboer- derij de Rusthoeve in Colijnsplaat gehouden en begint om 9.30 uur en duurt tot circa 18.00 uur. Net als vorig jaar zal er een 'uien- dokter' aanwezig zijn. In de 'uien- kliniek' wordt advies gegeven over de behandeling van zieke of ver dachte planten. Ook is er een rassenshow, waar al le zaadhuizen aanwezig zijn en zijn er doorlopend rondleidingen op proefvelden en worden er de monstraties gehouden, over bij voorbeeld schimmelbestrijding en betere weerbaarheid van de uien. Er is voor dit thema gekozen om dat het afgelopen seizoen de uien prijzen slecht waren. Na een rede lijk goed uienseizoen in 2010-2011, volgde het magere jaar met de lage prijzen en gemiddeld een matige kwaliteit van de ui. De wisselvalligheid in de uiensec- tor is voor de organisatie van deze uiendag, DLV Plant en Rusthoeve, reden om hierover kennis met el kaar uit te wisselen. De vraag wordt opgeworpen: Accepteren te lers de wisselvalligheid als een 'niet te vermijden uien-cyclus of zijn er verbeteringen mogelijk'. Sybille Segers, Evelien Tijtgat en Caroline Kesteleyn (vlnr) voor een van de zeventien woningen in Cohousing Vinderhoute, vlakbij het Belgische Gent. foto's Camile Schelstrate joQP Henk Boot Olympische Spelen Alles over de prestaties van de Ne derlanders sporters op de Olympi sche Spelen: www.pzc.nl/sport STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl LILLO - Wie Lillo zegt, zegt groene oase in het Antwerpse industriege bied. Maar ook fort, boekenmarkt, jachthaven en watererfgoed. Dit weekend werd er de tweede editie van Lillo Waterdorp gehouden. Ve le duizenden bezoekers uit Vlaan deren en Nederland bezochten dit wat wel genoemd wordt 'meest re laxte havenfeestje'. Ze bezochten de unieke houten mijnenveger Ber- nisse uit 1954, keken rond op klip per De Avontuur, bezochten mari tieme exposities, neusden in onge veer 300 meter standjes met boe ken (zie foto) en spotten schepen vanaf de Scheldedijk. De liefde voor de historie van de organise rende Stichting Watererfgoed Vlaanderen is wel besteed aan de Antwerpse havenschepen Marcel van Peel. „Het heden is ook het verleden van de toekomst; zonder het verleden en de blik van toen naar de toekomst had de Antwerp se haven nooit de huidige beteke nis voor Vlaanderen gekregen." foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3