Er is geen peil te trekken op Jozy Altidore 361 sport PSV blijkt in Waalwijk hardleers en hautain Zorgeloos van achteren, bezorgd van voren maandag 13 augustus 2012 door Rfk Elfrink WAALWIJK - Zelden kwam een ne derlaag zo onverwacht en ongele gen. Weer onbegrip en gezichten die op onweer stonden. Razernij, ontgoocheling en verbijstering. De gedoodverfde kampioen PSV had in RKC de ideale eerste tegenstan der om te tonen dat de ploeg sta bieler is dan vorig seizoen. Vier maanden geleden ging PSV in het Mandemakers Stadion al het schip in, maar de eindafrekening van nu (3-2) was nog onthutsenden Zes prima voorbereidingsweken zijn na anderhalf uur wedstrijd in een klap waardeloos. In het eerste duel waarin werkelijk iets op het spel stond, ging het mis. De falen de verdediging, onmachtige vleu gelaanvallers, het hautaine gedrag en de machteloosheid deden den ken aan de uitduels van vorig sei zoen. „We hebben niet van RKC verloren, maar van onszelf', aldus de coach. Hij legde de vinger op de zere plek. Voortdurend werden de PSV' ers in de duels afgetroefd, tweede ballen werden niet meer gewon nen. „Er zijn bij ons jongens die denken dat ze verder zijn dan ze werkelijk zijn. Als we zo spelen als vandaag, kunnen we van heel veel ploegen verliezen. Het lijkt wel of deze ploeg niks geleerd heeft na vorig jaar", brieste de coach, die be gon met de opmerking dat hij ei genlijk beter niks kon zeggen. Het knetterde al na 45 minuten in de gastenkleedkamer van het knus se Mandemakers Stadion. Advo caat: „Spelers gingen elkaar verwij ten maken. Ze hadden niet het recht om dat te doen, want het was niks." Een dag later was de coach na de training een stuk mil der. „Zaterdag zullen we het zien", zei hij over de aanstaande thuis wedstrijd tegen Roda JC. Op Narsingh en Van Bommel na stond bij PSV hetzelfde elftal op het veld dat in april de titel bij RKC definitief verspeelde. Na een redelijke beginfase wekte de ploeg niet de indruk dat sportieve revan che genomen moest worden. Jozy Altidore ontpopt zich tot de plaaggeest van Ajax. De Ame rikaanse aanvaller van AZ schudt een waardeloze eerste helft van zich af door binnen vijf minuten in de tweede helft twee keer te scoren voor de Alkmaarse ploeg. De eindstand wordt 2-2. door Arnold Aarts AMSTERDAM - Er was amper twin tig minuten gevoetbald toen Ruud Boymans zich mocht warmlopen. Een duidelijker statement richting zijn falende spits Jozy Altidore kon trainer Gertjan Verbeek niet maken. Maar na afloop van het uit- duel met Ajax was het slechts aan één man te danken dat AZ met een punt uit de Arena wandelde. Juist, Jozy Altidore. 'You love him or you hate him'. Een middenweg is er niet. De ge blokte Amerikaan roept bij suppor ters net zoveel weerstand als be wondering op. En dat vaak ook nog eens in één wedstrijd. In de eerste helft liet Altidore letterlijk alle ballen van zijn voeten sprin gen. En als hij eens los van zijn te genstander Toby Alderweireld was, stond hij meters buitenspel. De wijze waarop hij voor rust ac teerde in de Arena, deed de afwe zigheid van basale voetbalkwalitei ten vermoeden. Maar de 22-jarige aanvaller is geen man die gebukt gaat onder een slecht optreden. Totaal niet in de wedstrijd zitten, is voor hem geen belemmering om vervolgens een uitzichtloze situatie tot doelpunt te promoveren. „Het enige wat telt, is de volgende kans", vertelde hij. „Je kunt alle kansen missen, maar ik leef gelijk op als zich een volgende mogelijkheid voordoet. Er zijn spitsen die goed moeten voetballen om te scoren. Ik niet." Binnen vijf minuten na rust liet Al tidore zien hoe onverschrokken hij is. Met twee goals die van een ongekende schoonheid waren. Geen droge intikkers, maar bijna vanuit het niets gecreëerd. De eer ste helemaal op zichzelf, de twee de met hulp van Maarten Mar tens. En zo was Altidore de belang rijkste man bij AZ. Zoals hij ook vorig seizoen vaak van grote waar de was, getuige zijn vijftien tref fers. Terwijl hij toen aan zo onge veer alles moest wennen in Alk maar. De taal, het land, de wijze van trainen, de manier van voet ballen. Maar het gaat steeds beter, merkt ook zijn trainer, die hem tij dens de oefencampagne veel fitter en actiever vond. Hoewel hij zich nog in het Engels uitdrukt, is zijn Nederlands goed genoeg om te horen wat Verbeek in de kleedkamer te zeggen heeft. Voor een spits tellen goals, veel goals. Maar aan een voorspelling over een aantal waagt Altidore zich vooralsnog niet. Het hangt volgens hem vooral van de ontwik keling van het team af. „Als het team goed draait, krijg ik als spits vanzelf meer mogelijkheden." Waar RKC'ers als Ramos en Duits hun eigen grenzen én die van de tegenstander aftastten, dacht een aantal PSV-spelers dat voetbaltech- nische kwaliteit alleen voldoende was. Advocaat wilde geen namen noemen, maar zal gezien hebben dat de defensie voor Sinterklaas speelde. Rechtsback Hutchinson liet zich veel te makkelijk kloppen door Jozefzoon, ook Marcelo, Bou- ma en Willems maakten een zwak ke indruk. PSV probeerde in de eerste helft het spel te maken en zette vroeg druk, maar is enorm kwetsbaar met veel ruimte in de rug. Die speelwijzewordt heroverwogen. Advocaat slachtofferde de matig meeverdedigende Mertens al in de rust en bracht de gretige jongeling Depay. Aankoop Narsingh startte flets, Van Bommel probeerde het verschil te maken door de grenzen op te zoeken. Heel RKC sprak schande van twee overtredingen, die allebei met geel bestraft had den kunnen worden. Scheidsrech ter Wiedemeijer floot in de geest van de wedstrijd, waarin ook Duits en Ramos van RKC voortdu rend het bloed onder de nagels van de PSV'ers vandaan haalden. Waar Van Bommel fortuin had, ging Ramos kort voor tijd wel voor de bijl. Hij kon na een onno dige en terechte gele kaart inruk ken. PSV was door een gruwelijke fout van Henrico Drost goedkoop aan een 0-1 voorsprong gekomen. Een overrompeling leek aanstaande, maar RKC profiteerde optimaal van het geklungel in de defensie. Een eigen goal van Bouma werd ingeleid door een magere ingreep van Hutchinson. Rodney Sneijder strafte daarna nieuw geschutter met twee treffers af Een prachtige kopgoal van de verguisde Matavz bleek niet meer dan de aanslui tingstreffer. Ongeloof overheerst bij Mark van Bommel na de onverwachte nederlaag bij RKC Waalwijk. foto Jasper Ruhe/ANP door Hans Leber UTRECHT - Drie centrale verdedi gers van Feyenoord melden zich vandaag bij Oranje, een unicum. Naast Stefan de Vrij en Bruno Mar tins Indi neemt ook de 82-voudig international Joris Mathijsen als Feyenoorder zijn intrek in een Noordwijkse hotelkamer. Defen sief hebben de Rotterdammers dus geen zorgen. Aanvallend wel, bleek gisteren weer in Utrecht, waar Feyenoord met 0-1 won. Net als in de voorrondewedstrij den voor de Champions League te gen Dinamo Kiev sprongen de Rot terdammers in Utrecht slordig met de kansen om. Weer bleek de van ADO Den Haag overgekomen Lex Immers nog niet de middenvelder met bravoure van vóór zijn trans fer te zijn. Net als tegen Kiev strandde hij voor de keeper. Daar kwam gisteren ook nog een misser voor een léég doel bij: zijn slappe inzet kon door de toegesnelde Utrecht-verdediger Mike van der Hoorn worden weggetikt. Anders dan tegen Kiev liep het gis teren voor Feyenoord goed af door een kopbal van Sekou Cissé. Trai ner Ronald Koeman verzuchtte na dien dat zijn ploeg de wedstrijd eerder in het slot had moeten gooien. „Ik wil als trainer, zeker met het zonnetje erbij, ook wel eens lekker achterover kunnen zit ten." Zolang de Feyenoord-aanval niet van een nieuwe, wél makke lijk scorende spits wordt voorzien, lijken dergelijke middagjes er voor Koeman echter niet in te zitten. Ook al heeft hij wél een sterke ver dediging tot zijn beschikking. Nog voordat zijn verdedigers Mat hijsen, De Vrij en Martins Indi sa menspeelden in de formatie zoals Koeman die voor ogen heeft, met ongetwijfeld Martins Indi als links back en De Vrij en Mathijsen in de as, kan bondscoach Louis van Gaal het woensdag met de drie uitpro beren. Koeman vond dat Martins Indi eigenlijk voor het EK al als linksback geselecteerd had kunnen worden, Van Gaal koos hem als centrale verdediger op basis van de thuiswedstrijd tegen Kiev. Stefan de Vrij, aanvoerder bij Feye noord sinds het vertrek van (de overigens niét door Van Gaal gese lecteerde) Ron Vlaar naar Aston Villa, ziet Mathijsen graag in de ploeg verschijnen. „Natuurlijk liep het lekker met Bruno en mij in het centrum, maar kijk naar van daag: we hadden de eerste twintig minuten toch moeite met de orga nisatie toen bleek dat Utrecht met twee spitsen speelde en niet met drie. Misschien dat Joris met zijn ervaring de zaak dan sneller kan omzetten." De Vrij zegt de ervaring van Mat hijsen ook als aanvoerder te ver welkomen. „Ik hoop dat Joris me zal helpen met mijn taak als aan voerder. Hij heeft de ervaring waar ik nog heel erg veel van kan le ren." Voor de 32-jarige verdediger die overkwam van Malaga CF is dat geen vraag: „Natuurlijk, ik help waar ik kan. Stefan is de aan voerder en dat verandert niet. Ik hoef geen aanvoerder te zijn om soms een verdediging neer te zet ten, dat kunnen we ook samen doen." Dat Mathijsen zijn carrière komt beëindigen in Rotterdam, wil de man uit Goirle niet horen. „Ik barst nog van de ambitie. De reden dat ik naar Feyenoord ben gekomen, heeft niet alleen te ma ken met de aanwezigheid van tech nisch directeur Martin van Geel die ik goed ken, maar ook met de enorme hoeveelheid talent bij de ze club. Daar wil ik graag mee spe len." Matchwinnaar Sekou Cissé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36