an Londen in 27 knipogen in Londen voor de hele wereld sport35 llmMmmsÊSm maandag 13 augustus 2012 IOC-^p|||Pr over Londen 2012 Meer dan 100.000 Nederlanders bezoch ten de voorbije twee weken in Londen het Holland Heineken House. De oudste en de jongste: Dres suurruiter Hiroshi Hoketsu stopt ermee. Hij is 71. Zou nog wel door willen, maar zijn paard is aan zijn pensioen toe. En nog eens op nieuw beginnen, ziet de Japanner niet zitten. Adzo Kpossi was de jongste. De dertienjarige zwemster uit Togo mocht na 37 seconden in het bad weer naar huis. Kippenvel: Binnen een uur tijd lie ten de Britten Mo Farah, Jessica Ennis en Greg Rutherford met drie keer goud het Olympisch Sta dion ontploffen. Jongste verdachte: Zwemster Chi- wen Ye (16) verbaasde in het zwembad. Als beloning moest ze zich verweren tegen döpingverden- kingen. Hoogste horde: De Chinese hor denloper Liu Xiung zou in Lon den revanche nemen voor het echec van Peking, maar struikelde over de eerste horde. Mooiste eerbetoon: De zilveren medaille van hockeyer Marcel Bal- lcestein, een eerbetoon aan zijn in maart plotseling overleden broer Jean-Paul. Mooiste geluid: Kwam van de fo tografen bij de oefening van Epke Zonderland. Als een zacht lcnette- rendè mitrailleur, telkens als Epke met zijn gezicht naar de camera zwaaide. Nog mooier dan hét ge juich na zijn landing. Leukste rel: Judoka Edith Bosch won weliswaar brons, ze scoorde pas echt met het duwen van een dronkenlap die zich misdroeg bij de finale 100 meter. De wereldpers dook op haar. De stoerste: Dorian van Rijssel- berghe. Met handen omhoog, los van de giek, over de lijn. Vervelendste tweet: Schoonsprin- ger Tom Daley werd (met Peter Waterheld) vierde bij het syn- chroonspringen vanaf 10 meter. Prompt ontving hij hatemails en kreeg hij via twitter te horen dat Grootste drama: de geblesseerde Willemijn Bos loopt naar de hockeydames na de gewonnen finale tegen Argentinië. hij zijn vorig jaar overleden vader zou hebben teleurgesteld. Grootste gevaar: Het medicijn Thyroid. Het schildklierhormoon thyroxine is (nog) toegestaan, maar levensgevaarlijk. Grootste aller tijden: Zwemfeno- meen Michael Phelps schroefde tij dens zijn laatste Spelen zijn aantal gouden medailles op van veertien tot achttien. In totaal eindigde de Amerikaan op 22 olympische me dailles. Daarmee is hij nu de groot ste olympiër ooit. Kleinste verschil: Op de vrouwen triatlon was na 1,5 kilometer zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen een foto finish nodig. Er wordt nog steeds over de uitslag gediscussieerd. Grappigste feitje: Aan het beach- volleybaltoernooi deden drie lan den zonder strand mee. Meeste tranen: Zeiler Pieter Jan Postma, na het sneue missen van een medaille. Hij was niet de enige Nederlander die er net naast greep. Onder anderen BMX'er Ray mond van der Biezen en het beachduo Nummerdor/Schuil wer den vierde. En judoka Elmont ver loor de strijd om brons. Snelst af te voeren sport: Snel foto Robin Utrecht/ANP wandelen. Beelden in Londen we zen uit dat niemand het spel eer lijk speelt. Beste trainer: „Kim Jung-un, on ze Grote Leider", aldus Kim Un-guk, olympisch kampioen ge wichtheffen uit Noord-Korea. Onmogelijkste missie: Die van de Holland Acht. Nieuwe coach, twee nieuwe boten en nieuwe op stelling in laatste drie maanden. de atleet centraal zou staan. Dat is precies wat we gekregen hebben." Rond het Olympisch Park in Strat ford, een Londense achterstands wijk die voor de Droom der Drh- men volledig op de schop ging, zijn er weliswaar nog altijd scepti ci, maar ook zij besloten de afgelo pen weken de pret van miljoenen anderen niet te bederven. Het is de vraag of dat in Neder land, als 2028 echt een serieus the ma Wordt, gaat lukken. Stapte in 2008 iedereen bezorgd in het vliegtuig, vandaag verlaat ieder een slechts weemoedig Londen. De Spelen hadden voor velen nog wel een week of wat kunnen du ren. De 70.000 vrijwilligers, feite lijk met veel te veel, hielden er tot na de sluitingsceremonie de moed in. De Britse supporter vertederde de wereld met een nimmer irri tant chauvinisme. Op de diverse venues werd boven dien, met hulp van de beste dj's, ie dereen betrokken bij het Britse feest. Dat het leger - bij gebrek aan voldoende bewakers - moest in springen, gaf geenszins een onpret tig gevoel. Ook de soldaten wieg den zo nu en dan mee op 'Hey Ju- de' van Paul McCartney's Beatles en 'Always Look on the Bright Si- de of Life' van Eric Idle. Over de toekomst van Londen en zijn inwoners hoeft niemand zich zorgen te maken, bij een vooruit blik op Rio zijn enige twijfels wel terecht. Weliswaar hoort Brazilië nog steeds tot de snelst groeiende economieën, de vraag is gerecht vaardigd of de organisatiegraad in Rio net zo hoog zal zijn als in Groot-Brittannië. Eduardo Paes, de burgemeester van Rio, maakte al geen bijster zelfverzekerde in druk. „Londen was al een grootse stad en is met de Spelen zelfs nog mooier geworden. We zullen pro beren dat voorbeeld misschien wel te volgen." De Britten hadden slechts met één, wederkerend spook te maken. Het lukt het IOC maar niet om tot een goede verdeling van de toe gangskaarten te komen. Rogge heeft aangekondigd de problemen voor Rio voor eens en voor altijd op te lossen. Dopingvrij waren de Spelen geens zins. In aanloop naar Londen 2012 werden, vanaf april, 117 sporters ge weerd of alsnog verwijderd uit het Olympisch Dorp. Met de voort schrijdende techniek om urine- en bloedmonsters later nog eens te onderzoeken, zal een aantal resul taten van deze Spelen ongetwij feld nog worden bijgesteld. De algemene tendens blijft echter dat medailles vandaag de dag voor een select gezelschap gereserveerd zijn. De beste sporters komen uit de landen die het meest investe ren. De Verenigde Staten troefden China af door zowel het meeste goud als de meeste medailles te veroveren. De landen in de top tien verdeelden ongeveer zestig procent van al het eremetaal. Vraag is hoezeer de economische crisis in diverse delen van de we reld de komende vier jaar de race naar Rio zal beïnvloeden. In Lon den zal ondertussen, in zowel de politiek als kroeg, lang nagepraat worden of de investeringen van 14,6 miljard euro - zoals premier David Cameron optimistisch voor rekende - voor deze Spelen, ooit te rugverdiend zullen worden. De rest van de wereld vond de Britse gastvrijheid in ieder geval onbetaalbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35