Medailleoogst stemt Hendriks tevreden De Spelen Union Jack wapperde 341 sport Rogge: 'Londen droom voor sportliefhebber' maandag 13 augustus 2012 Oranje behaalde twintig medail les. Dat zijn er vier meer dan in 2008 in Peking. Met zes gouden, zes zilveren en acht bronzen medailles heeft de Nederlandse afvaardiging in Lon den aan de verwachtingen vol daan. Vooral de prestaties van de 'jeugd' stemmen tot tevre denheid. „Omdat zij jongeren zullen inspireren." door Edward Swier LONDEN - Individueel kende de Ne derlandse afvaardiging weliswaar teleurstellingen, maar met twintig medailles werd het streefgetal van zeventien podiumplaatsen wél ruimschoots gehaald. Bovendien zijn; na de afgelopen twee olympi sche weken, hooggespannen ver wachtingen voor Rio 2016 nu al ge rechtvaardigd. De Nederlandse jeugd heeft de toekomst. De indivi duele goudenmedaillewinnaars zijn stuk voor stuk jonge twinti gers, klaar voor nog een olympia de. Marianne Vos, Ranomi Kromo- widjojo, Dorian van Rijsselberghe en Epke Zonderland bleken boven dien eens te meer prettige verschij ningen in de media. Het was na een sportzomer vol nukkige-voetballers-met-sterallu- res en naar excuses zoekende Tour-renners een verademing. Chef de mission Maurits Hendriks keek namens de sportkoepel NOC*NSF met een goed gevoel op de olympische missie terug. Maar hij is zich ook terdege bewust dat, om straks in Brazilië met eenzelf de gemoed mee te doen, grote in vesteringen noodzakelijk zijn. Me dailles worden duurder en duur der. Innovatie en focus zijn ook de komende vier jaar de toverwoor den. Nog meer dan in de voorbije jaren zal de grootste hap uit de ruif voor de sporten (en sporters) Maurits Hendriks foto ANP met de beste medaillekansen zijn. „Dat het goed is dat we ons focus sen, is hier weer bevestigd. De rat race om de medailles wordt iedere vier jaar zwaarder, de verschillen worden steeds kleiner. Maar we to nen hier wel aan klaar te zijn voor die ratrace." Aan het rijtje traditionele medail lesporten (zwemmen, wielrennen, hockey, roeien, judo, paardensport en zeilen) werd in Londen turnen toegevoegd. Andere sporten zullen de komende jaren de olympische broek nog moeilijker op kunnen houden. Al zei Hendriks dat voor individuele gevallen met medaille potentie - onder wie bijvoorbeeld handboogschutter Rick van der Ven, schutter Peter Hellenbrand, atleet Churandy Martina en scher- mer Bas Verwijlen - wel extra voorzieningen worden getroffen. NOC*NSF zal zich bovendien de komende tijd, met het rapport Bloed, Zweet en Tranen in de hand, buigen over een plan om teamsporten de kans te bieden aansluiting bij de wereldtop te vin LONDEN - Fabelachtig, zo om schreef IOC-voorzitter Jacques Rogge gisteren de Olympische Spe len van Londen. „Ik ben een geluk kig en dankbaar mens. Dit waren absoluut fabelachtige Spelen", al dus de Belgische preses van het In ternationaal Olympisch Comité. „Het was een droom voor de sport liefhebbers." Rogge: „Heel, heel veel atleten heb ben historie geschreven. Usain Bolt met zijn tweede 'treble', Mi chael Phelps, Sir Chris Hoy, Ben Ainslie, Andy Murray met zijn eer ste grote titel en zo kan ik nog wel even doorgaan." Als zijn persoonlijke hoogtepun ten noemde Rogge het wereldre cord van de Keniaan David Rudis- ha op de 800 meter en de Britse baanwielrenner Hoy, die zijn zes de gouden plak veroverde. De 70-jarige Belg kondigde aan dat het systeem van de ticketverkoop voor de Spelen nog eens scherp wordt bekeken. In de eerste dagen waren veel lege plekken te zien op de tribunes, terwijl supporters klachten hadden over de moeilijke manier om aan kaartjes te kunnen komen. „We gaan bekijken hoe we dit systeem kunnen verbeteren. Op alle locaties zat het uiteindelijk vol en dat is het belangrijkste", al dus Rogge. den. Met name de nationale com petities blijken veel te zwak, er zal (over de grens) naar oplossingen moeten worden gezocht. In Lon den waren slechts de hockeyteams van de partij. Die deden het met goud (vrouwen) en zilver (man nen) overigens goed. Met anderen beaamde ook Hen driks dat de judoka's en roeiers in Londen niet aan de verwachtin gen voldeden. Een oordeel vellen deed hij echter nog niet. In de ko mende maanden vindt een nadere 'strategische evaluatie' met de be trokken sportbonden plaats. De sms'jes en mailtjes die Maurits Hendriks de afgelopen twee dagen ontvangen had, gaven hem de overtuiging dat de Spelen vanuit Nederlands oogpunt een succes waren. Het kabinet, bestuurders van sportbonden, sponsors én de gewone sportfan hadden Hen driks vanuit Nederland laten we ten dat ze, na het EK-echec en de Tour-treurnis, nu „met een grote glimlach op het gezicht zaten." Hendriks bekijkt de afgelopen we ken liever van de zakelijke kant. Vandaar ook dat hij met cijfers kwam. Nederland deed in Londen aan 103 medaille-evenementen mee, haalde 49 maal de top acht. Met 47,5 procent lag dat moyenne hoger dan in Peking (41 procent). In acht van de achttien sporten waaraan Nederlanders deelnamen, werd een medaille gehaald. Hen driks was zeer te spreken over het eremetaal dat de oudjes Anky van Grunsven, Teun de Nooijer en Marleen Veldhuis (weer) haalden, maar had vanzelfsprekend meer vreugde over de nieuwe generatie. „Zij zullen ongetwijfeld jongeren inspireren om te gaan sporten, dan wel uit te blinken in sport." Want ook na Rio 2016 zijn er weer Spelen. De 27ste Zomerspelen ken den honderden hoogte- en dieptepunten. Een selectie daaruit. 'Londen 2012' in 27 knipogen, tranentrekkers en glimlachen. Meest vergevingsgezinde moe der: Marijke van Hoecke, mama van de Vlaamse wielrenner Gijs. Dronken, kotsend, in zijn broek ge plast en toen betrapt door een fo tograaf Belgisch Olympisch Comi té stuurde hem naar huis: „Voor één keer heeft Gijs zich gedragen als een gewone gast van zijn leef tijd", aldus mama Marijke. Veiligste escorte: lames Bond haalde Queen Elizabeth op voor de openingsceremonie. Sterkste inspiratiebron: De Noord-Koreaanse gewichthefster Rim Jong-Sim had last van haar rug. „Maar ik dacht aan onze lei der Kim Jong-un en dat gaf me nieuwe krachten." Lelijkste kleurencombinatie: Het blauw-roze hockeyveld en de gele bal. Die was wel beter te zien. Trending topic op Twitter: Hans van Zetten. Grootste schandaal: Badminton- gate. Meest averechtse wake-upcall: Hockeysters van Argentinië kwa men in de nacht van woensdag op donderdag langs de appartemen ten van de Oranje-vrouwen en be sloten ze wakker te schreeuwen. Grootste drama: Hockeyster Wil- lemijn Bos scheurde vlak voor de start van de Spelen haar kruis band. Ze toonde karakter door te rug te keren naar Londen en stond bij het goud van haar ploeg hui lend commentaar te geven voor Radio i. Vervelendste muziek: Kleintje Pils. Of toch Chariots of Fire van Vangelis. Dichtst erbij: Handboogschutter Rick van der Ven miste op één pijl de finale, en daarna op één pijl het brons. Meeste tranen: Pieter-Jan Postma mist een medaille, foto Olivier Hoslet/EPA Londen beloofde vooraf Olympische Spelen waarbij de atleet centraal zou staan. Dat is gelukt. Zelden werd de olympische familie zo gastvrij ontvangen. Gingen in Peking de lui ken maar voor even om hoog, Londen zette zo wel de ramen als deu ren open. De rode loper werd voor eenieder uitgerold, de 'Union Jack' wapperde voor de hele wereld. Zelden werd de olympische fami- door Edward Swier lie zo gastvrij ontvangen als in de Britse hoofdstad. Die olympische familie keek na de Spelen van 2008 nog even over de schouder. Niemand had in Peking bevredigende antwoorden op so ciale vraagstukken gekregen. De Spelen waren weliswaar - zoals ie dere vier jaar weer - een sportief feest, je had toch allemaal het idee als figurant in een door het staats apparaat zorgvuldig geregisseerd toneelstuk te fungeren. Protesten werden tijdens de Spe len al niet geduld, de repressie zou, was de overtuiging, nadien al leen maar weer groeien. De afgelopen twee weken fladder de de internationale sportwereld in volledige vrijheid door de Britse hoofdstad. Londen 2012 kwam dicht in de buurt van Sydney 2000, de 'Beste Spelen ooit'. IOC-president Jac ques Rogge noemde zichzelf „een dankbaar en gelukkig man. Lon den beloofde ons Spelen waarbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34