zinspeelt op een afscheid sport 31 Ook hardloopmekka Kenia in de ban van doping maandag 13 augustus 2012 Usain Bolt na zijn derde goud, op de 4x100 meter Mocht Bolt besluiten voor 'Rio 2016' de stekker eruit te trekken, dan lijkt zijn erfgenaam al opge staan. Landgenoot Yohan Blake, de regerend wereldkampioen op de 100 meter en de enige man die redelijk in het spoor van Bolt kon blijven, presenteerde zich de afge lopen Spelen als zijn potentiële en wellicht ook natuurgetrouwe op volger. Ook Blake liet zien dat in hem een heuse showman schuilt. Met zijn verbale bluf en branie stak hij Bolt naar de kroon, even als met de begroeting van het (thuis)publiek. Ook Blake liet zien dat in hem een heuse showman schuilt. Met zijn verbale bluf en branie stak hij Bolt naar de kroon, evenals met de begroeting van het 'Het wordt lastig dit nog eens te herhalen. Bovendien ben ik lui aangelegd' (thuis)publiek. Vond ook de ko ning van de sprint. „Ik ben ervan overtuigd dat Yohan het stokje van me kan overnemen. Nu al loopt hij hard en ik vermoed dat hij nog harder kan. Misschien dat in 2016 zijn tijd is aangebroken." Bolt neemt naast zijn drie gouden plakken overigens nog een souve nir mee naar huis: het stokje van het winnende estafetteteam. Hij moest ervoor praten als Brugman met een official om het stokje te mogen houden. „Voor de start zei hij nog dat ik het stokje moest te ruggeven, omdat de regels nu een maal zo zijn. Hij zei zelfs dat ik an ders gediskwalificeerd zou wor den", lachte Bolt. De official toon de zich na de finish gelukkig voor de Jamaicaan minder star„Ik heb ook een foto van de andere jon gens genomen en die ga ik ophan gen met het stokje ernaast." Samen met Yohan Blake viert Usain Bolt (r) op zijn karakteristieke wijze de winst op de 4x100 meter estafette met Jamaica. foto Olaf Kraak/ANP door Patrick Delait LONDEN - Op de baan hadden ze op de lange afstanden nog geen goud gewonnen en gisteren kre gen de Kenianen ook op de mara thon een oorvijg die aankwam. Topfavorieten Abel Kirui en Wilson Kipsang betaalden in de fi nale de tol voor hun overmoedige tactiek. De Oegandees Steven Kiprotich, die eerst nog had moe ten lossen, herstelde zich wonder wel en profiteerde als lachende derde door na 37 kilometer een be slissend gat te slaan met zijn riva len. In een tijd van 2.08.01 schonk hij zijn land de tweede atletielcme- daille ooit. Wereldkampioen Kirui pakte 26 seconden later het zilver, terwijl Kipsang genoegen moest nemen met brons. De verkwanselde erfenis van Sa muel Wanjiru, vier jaar geleden winnaar in Peking en vorig jaar on der duistere omstandigheden over leden, moet in het Oost-Afrikaan se hardloopmekka hard zijn aange komen. Gouden medailles voor David Rudisha. op de 800 meter en Ezekiel Kemboi op de 3000 steeple kunnen niet verbloemen dat de Keniaanse hegemonie op de lange afstanden wankelt. Zowel op de 5000 en de 10.000 meter als op de marathon stond in Londen niemand uit Kenia op de hoogste trede van het podium. Vier keer zilver en drie keer brons zal voelen als een schrale troost. Lang werd gedacht dat de Afrikaan se loopwonders louter teerden op hun talent, sinds enige tijd is ook Kenia onderwerp van dopingver- halen. De recente positieve contro les van een aantal vooraanstaande Keniaanse atleten plaatst de van zelfsprekende superioriteit nog meer in een ander daglicht. Het bekendste dopingslachtoffer is Mathew Kisorio, in 2011 goed voor een toptijd van 58.46 op de halve marathon. Hij werd tijdens de Ke niaanse kampioenschappen in juni betrapt op anabole steroïden. In een interview gaf Kisorio toe dat Keniaanse atleten op verschil lende plekken in het land doping- producten kunnen kopen bij art sen en apothekers. Deze bieden hun hulp aan in ruil voor een deel van het prijzengeld. Het verklaart wellicht waarom het bloedpas- poort van een aantal Keniaanse toppers tussen 2008 en 2010 op merkelijke schommelingen ver toonde. Het duidt er op dat het Afrikaanse land op dopinggebied bezig is aan een inhaalbeweging. Hoewel het olympische atletiek- toernooi gevrijwaard bleef van gro te schandalen, speelde doping de voorbije weken in Londen toch een prominente rol. Al vóór de Spelen kregen negen betrapte atle ten een startverbod van de Interna tionale Atletiekfederatie (IAAF). Onder hen de Marokkaanse Ma- riem Alaoui Selsouli, medaillekan didate op de 1500 meter. De Itali aanse snelwandelaar Alex Schwa- zer, in Peking nog goed voor goud, moest na een positieve test het olympisch dorp verlaten. De komende maanden moet blij ken of de atleten die wel in actie kwamen in het Olympisch Sta dion allemaal 'clean' waren. Vol gens ingewijden zijn de dopingpe- rikelen nog niet voorbij. In het olympisch dorp gonsde het de voorbije weken van de geruchten over nieuwe producten die in om loop zijn. Victor Conté, spil in de Balco-dopingaffaire, deed er in een interview met The Times nog een schepje bovenop. Volgens de Amerikaan was zestig procent van alle deelnemers aan het adetiek- toernooi gedrogeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31