Mo Farah ontkent Usain Bolt gebruik Thyroid s 1099, Hellebaut kan het Belgische leed niet verzachten 301 sport Estafetteploeg figureert in recordrace maandag 13 augustus 2012 /to-rfoAv yfj. De Franse handballers prolongeerden hun olympische titel. Zweden werd in de finale met 22-21 verslagen. --vr vw? Rusland won voor de vierde keer op rij goud voor ploegen bij het onderdeel ritmische gymnastiek. Thyroid, ook bekend onder de naam thyroxine, staat niet op de lijst van verboden producten van het wereldantidopingbureau (WADA). Vermoed wordt dat het middel in de atletiekwereld al twee jaar circuleert. 'Levensge vaarlijk', menen kenners. door Patrick Delait en Marco Knippen LONDEN - Nadat Mo Farah zaterdag avond zijn tweede moment van glorie had beleefd en hij met zijn olympische titels op de 10.000 me ter en 5000 meter tot dé Britse at- letiekheld van de 27ste Zomerspe len was uitgegroeid, ontkende hij dat Thyroid aan de basis van zijn successen zou liggen. De eerdere beschuldiging in deze krant dat hij het schildklierhormoon gebruikt, wees hij van de hand. Farah beantwoordde de vraag of hij op Thyroid terugvalt aanvanke lijk met een 'ja', maar liet daar met een een 'nee' op volgen. „Natuur lijk niet", corrigeerde de 29-jarige Brit met Somalische wortels zich. Vlak daarvoor had de Amerikaan Galen Rupp, trainingsgenoot van Farah, zich nog minder uitgespro ken getoond. „Over mijn persoon lijke medische dossier praat ik niet", hield de winnaar van het olympisch zilver op de 10.000 me ter zich op de vlakte. Thyroid, dat in Nederland beter be kend is onder de naam thyroxine, staat niet op de lijst van verboden producten van het wereldantido pingbureau (WADA). Als het aan de Nederlandse Do- pingautoriteit ligt, wordt het schildklierhormoon daarentegen wel aan de dopinglijst toegevoegd. Al in 2010 werd daartoe een ver zoek ingediend, maar dat werd om onduidelijke redenen afgewezen. Dat terwijl er nauwelijks tot geen onderzoek naar het prestatiebevor- derende effect was gedaan. Volgens directeur Herman Ram is het middel dat de energiehuishou ding en hormonale processen regu leert levensgevaarlijk, een zienswij ze die wordt gedeeld door onder anderen atletenmanager Jos Her mens en Pieter Langerhorst, de man en coach van lange- afstandsloopster en viervoudig we reldkampioene Lornah Kiplagat. Zij spreken onder meer van 'Russi sche roulette' en het 'in de waag schaal stellen van levens'. Zowel Hermens als Langerhorst bevestigt de geruchten dat Thyroid al twee jaar in de topatletiek circu leert en dat atleten van Alberto Sa- lazar tot de gebruikers behoren. Ram vermoedt verder dat er ook in andere duursporten op wordt teruggevallen. Farah traint sinds februari 2011 on der de hoede van Salazar in Port land (VS) en is sindsdien de vaste ploeggenoot van Rupp. Salazar pretendeert zijn protégés op een 'wetenschappelijke manier' te begeleiden en heeft eerder al aangegeven de grenzen van het toelaatbare op te zoeken en af te tasten. Saillant detail: in 1999 zei de Amerikaanse oud-marathonlo per dat 'het een utopie is om zon der doping de top te halen'. De wetenschappelijke aanpak van Salazar heeft Farah geen windeie ren gelegd. Tijdens de vorige Spe len in Peking overleefde hij op de 5000 meter de eerste schifting niet. Vier jaar na dato prijken, naast de twee olympische titels, ook WK-goud (5.000 meter) en -zilver (10.000 meter) op zijn palmares. Bovendien snelde hij vo rige maand bij het EK in Helsinki naar de eindoverwinning op de 5.000 meter. Zaterdagavond bracht Farah, een week na zijn eerste coup, opnieuw het met 80.000 toe schouwers uitpuilende Olympisch Stadion in vervoering. Door er een trage race van te ma ken, speelde de Afrikaanse concur rentie Farah - die bekendstaat om zijn vlammende eindschot - tac tisch in de kaart. Zodoende kon de Londenaar met de dubbele triomftocht in zijn woonplaats in de voetsporen van de Ethiopiër Kenenisa Bekele en Miruts Yifter en de Fin Lasse Virén treden. Usain Bolt sloot zijn toer nooi af met een derde gou den plak, met de Jamaicaan- se estafetteploeg. Of hij er over vier jaar in Rio weer bij is, staat te bezien. door Marco Knippen Voor Usain Bolt duurden de Olympische Spelen in feite slechts 98,68 se conden. Die korte tijd spanne betrof echter louter de op telsom van zeven races van de sprinter Bolt. De entertainer Bolt hield de sportwereld een week lang in de ban. In totaal drie gerechten serveerde Usain Bolt uit, maar van de gebrui kelijke combinatie voorgerecht, hoofdschotel en toetje kon geens zins worden gesproken. In alle drie de gevallen betrof het een hoofdmaaltijd en telkens toonde de Jamaicaan zich de meesterkok die het voorgeschotelde met de beste ingrediënten had gekruid. Al bewaarde hij, in historische zin, het beste toch voor het laatst. Met een wereldrecord op de 4x100 meter estafette vervolmaakte Bolt, daarbij gesteund door zijn kompa nen Yohan Blake, Nesta Carter en Michael Frater, zaterdagavond zijn drieluik. Het was in tweeërlei op zicht een ongekende uithaal, aan gezien het viertal het eerste kwar tet ooit was dat de barrière van 37 tellen wist te slechten: 36,84. Op twee achtereenvolgende Spe len de 100, 200 en 4x100 meter winnen, is uniek. Carl Lewis ging Bolt weliswaar met zes olympi sche sprinttitels voor, maar de illus tere Amerikaan deed het niet in een periode van vijf jaar, maar hij had er negen jaar voor nodig. Bo vendien zegevierde hij in 1988 in Seoel niet op de 200 meter, en werd Lewis pas tot winnaar van de 100 meter uitgeroepen nadat de Canadees Ben Johnson als doping- zondaar werd ontmaskerd en hij als nummer twee in de eindrang schikking een plekje doorschoof Of Bolt er nog vier jaar aan vast plakt, valt te bezien. In de afslui tende persconferentie liet hij door schemeren dat 'Londen 2012' mis schien wel eens zijn 'vaarwelspe- len' zijn geweest. „Het wordt lastig om dit nóg eens te herhalen. Bo vendien ben ik lui aangelegd. Mis schien dat ik daarom tegen die tijd lekker aan het chillen ben." LONDEN - De mannenestafette- ploeg was zaterdagavond eenzelfde lot beschoren als het vrouwen kwartet een etmaal eerder: figure ren in een heroïsche finale. Want opnieuw resulteerde de 4x100 me ter in een wereldrecord. Voor de Nederlandse ploeg restte positie zes. De score van 38,39 se conden was een fractie langzamer dan een dag eerder, toen er voor Brian Mariano, Churandy Martina, Giovanni Codrington en Patrick van Luijk een nationaal record uit rolde (38,29). „Het is mooi als je in recordtijd tot de finale weet door te dringen", al dus Codrington, die eind vorige maand met Oranje nog de Europe se titel veroverde. „Temeer omdat we niet aan de kwalificatie-eis had den voldaan en er door NOC*NSF een uitzondering voor ons was ge maakt De twijfels die er toen be stonden, hebben we nu weggeno men." door Patrick Delait LONDEN - Wat hadden ze gehoopt op een herhaling van het scenario dat vier jaar geleden in Peking werd geschreven. De Belgen ston den in het slotweekeinde nog al tijd met lege handen, maar hoog springster Tia Hellebaut (goud) en de 4 x 100 meter estafetteploeg (zil ver) zorgden toen alsnog voor een uitbundig slotakkoord. In Londen bleven onze zuiderbu ren achter met het wrange gevoel dat topsport in hun land meer dan ooit een marginale kwestie is. In de finale van het hoogspringen kon ook Tia Hellebaut, 34 intussen en moeder van twee kinderen, de armoede niet verdoezelen. Na drie mislukte pogingen op 2.00 meter was het avontuur van de Belgische voorbij. Gekomen voor een medaille, strandde Hellebaut op een teleurstellende vijfde plaats. De Russische Anna Tsjit- sjerova pakte het goud met een sprong over 2.05. Het zilver ging naar Brigetta Barrett (2.03) en het brons was voor Svetlana Sjkolina. Met een brok in de keel moest Hel lebaut aan de Belgische media toe geven dat ze meer had verwacht van haar laatste Olympische Spe len. „Ik heb mijn doelstelling net niet gehaald. Voor een medaille had ik 2.03 moeten springen. Dat was te hoog gegrepen." Na twee zwangerschappen en evenveel comebacks wilde Helle baut bewijzen dat het moeder schap geen obstakel hoeft te zijn voor topprestaties. Vooraf leek niets een medaille in de weg te staan. De Belgische had goede be nen, was uitgerust en vol vertrou wen. Met al haar ervaring ging ze bovendien niet gebukt onder de hoge verwachtingen. Het enige wat ze nog moest doen, was mini maal over 2.00 meter springen. Het was te veel gevraagd voor Hel lebaut, die zich niet wilde verschui len achter de lasten van het moe derschap. „Van de voorbije vier jaar heb ik er drie achter de rug met korte nachten. Dat is mijn keu ze geweest. Daar moet ik nu niet over zeuren. Medailles verdien je niet op basis van het aantal kinde ren dat je hebt." Hoe het nu verder moet met haar carrière? Hellebaut was zaterdag te geëmotioneerd om er iets zinnigs over te kunnen zeggen. Hellebaut was niet de enige tegen valler voor de Belgen. Naar Lon den gekomen met de grootste dele gatie (115 atleten) sinds decennia en met de doelstelling om min stens zes medailles te winnen, moesten de Belgen genoegen ne men met enkele kruimels. Judoka Charline van Snick (brons), schut ter Lionel Cox (zilver) en zeilster Evi van Acker (brons) waren de enige lichtpuntjes. Niet zo vreemd dus dat de Belgen met een jaloerse blik naar de twintig medailles van buurland Nederland kijken. Tia Hellebaut foto Bernd Thissen/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30