In Vinderhoute ben je meer dan een buur 21 zeeland 'Regenreclame' op eerste schooldag Klaprozen De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 13 augustus 2012 Bij de boeren in Zeeland zie je doorgaans nette vel den met koren. Ze zien er liever geen onkruid in en ze zorgen ervoor dat ze (de vel den) er onberispelijk uitzien. El ders in Europa zie je nog wel ko renvelden met korenbloemen tus sen de aren of zuring of knalrode papavers. Vroeger gingen er wel rare verha len over klaprozen. Ze werden nogal eens in verband gebracht met bloed. Opvoeden was en is nog dikwijls kinderen bang maken. Soms be rusten waarschuwingen op waar heid zoals: als je je tanden niet re gelmatig poetst, krijg je gaatjes. Maar vroeger was het soms puur bangmakerij. Zo werden er aller lei zogenaamde kinderschrikken verzonnen zoals weerwolven, wit te juffers, watergeesten, dwaal lichtjes of zelfs een brandende schaapherder of een tenensnijder. Men wilde voorkomen dat kinde ren allerlei dingen deden die niet mochten, zoals bij de waterkant spelen, te laat thuiskomen, niet naar bed willen en ook in het ko- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes 1:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E; zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 01 18-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.p2c.nS/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl i i li 1 V'- - -1 Gezamenlijke brievenbus bij de entree van het Cohousing Vinderhoute, een dorp bij Gent. ren lopen. In onze streken kreeg de kinderschrik in het korenveld nogal uiteenlopende namen, zo als de roggemoeder of korenwijf jes die de nog 's avonds rondlo pende kinderen besprongen. Je had ook het spinwijf die, als de kinderen in het koren liepen, hen pakte en hun haren eraf zou spin nen of in brand steken. Her en der had men ook wel korenman netjes die soms scherpe messen hadden met vers bloed eraan. Bloed kwam nogal eens terug in de verhalen die men de kinderen vertelde. Soms wees men dan ook naar de klaproos die bij of in het koren groeide. De bloem was het teken dat er een akelig wezen in het koren zat, een heks, of de dui vel of) zoals op Walcheren wel werd verteld: een jood, want van joden werd van alles en nog wat verteld. Dat laatste heb ik uit een boek dat hoorde bij de Volkskunde-Atlas uit 1965. Nu er haast geen klaprozen meer in het koren voorkomen, is het met die bizarre verhalen mis schien ook wel afgelopen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Verscholen in het Gentse groen ligt Cohousing Vinderhoute. Ze ventien gezinnen wonen er ie der in een eigen woning, maar ze delen wel voorzieningen. De Bevelandse woningcorporatie R&B Wonen onderzoekt of Zee land rijp is voor zo'n woonvorm. door Jeffrey Kutterink Alles mag, niets hoeft. Althans, zo lijkt het in Cohousing Vinder houte. De zeventien milieuvriendelijke koopwoningen liggen charmant als een wijkje rond het paviljoen: een gemeenschappelijk te gebrui ken ruimte en kinderspeelplaats. Van iedereen, voor iedereen. Maar helemaal vrijheid blijheid is het na tuurlijk ook weer niet. Wie zin heeft, kookt en eet er met de buren of speelt er een spelletje. Een verjaardagsfeest en de hele fa milie komt? Geen probleem. Los gaan op je drumstel of juist in alle stilte werken? Ook geen punt. Lo gees? Slaapplekken genoeg in het paviljoen. Bijna alle huizen zijn in middels bewoond. Na de bouwva- kantie worden de laatste ldusjes ge daan en het gras ingezaaid. Voor Caroline Kesteleyn en Sybille Segers is dit dé ideale manier van wonen. „In ons vorige huis had den we goede buren; ze waren on ze vrienden", vertelt Caroline. „We deden veel samen, deelden onze auto, kookten samen, hiel pen elkaar wanneer nodig en speel den gezelschapsspellen. Maar toen zij hun huis verkochten vond ik dat enorm jammer. Toen stuitten we op dit project en dachten we: dit is het. Buren die allemaal voor hetzelfde kiezen en samen dingen delen." Voor Sybille is dat net zo. „Al ga voor ons de koop van een 'Je kunt met je gezin samen zijn. Maar je kunt ook altijd iets met de buren doen.' De professionele gemeenschappelijke keuken. klimaatneutraal huis de doorslag. Maar ook het sociale en de goede nabuurschap spreken ons enorm aan." Door zorgtaken en voorzieningen te delen, kan ruimte in huis wor den bespaard. Wie dat wil, hoeft bijvoorbeeld zelf geen wasmachi ne meer te hebben. Er staan er ge noeg in het paviljoen. Caroline: „We hebben elk een eigen huis. Je kunt gewoon met je gezin samen zijn. Maar er is altijd een mogelijk heid om iets te doen met de bu ren. Kinderen hebben altijd speel kameraadjes. Dus je hebt privacy en krijgt er het sociale bij." Niet te vergelijken met een com- 1 mune, zegt Sybille. „Een commu ne is een plaats waar je alles deelt met elkaar. Dat is hier niet. Vanaf het begin is duidelijk gezegd: we zijn allemaal privégezinnen die af spreken bepaalde dingen te delen als we er zin in hebben. Je hoeft niet. Als je zegt: ik eet deze week g niet in het paviljoen, dan doe je dat niet. Het is eigenlijk sociaal zijn op vrijwillige basis." Is er dan niet zoiets als een so ciale verplichting? „Niets is ver plicht", verzekert Caroline. Al lean het niet zo zijn dat je je aan al les onttrekt. „Er wordt verwacht I dat in elk geval iemand van het ge- zin bij de maandelijkse vergade ring van bewoners aanwezig is. De gezamenlijke ruimte is van ieder een. We hebben het met elkaar be taald. Het is dan ook de bedoeling dat iedereen regelmatig meehelpt, bijvoorbeeld bij onderhoud, schoonmaak of kinderopvang." En als iemand zich daar niet aan houdt? Sybille: „Dat kan ik me niet voorstellen. Mensen kiezen hier bewust voor. Het is een jnstel- ling." Beiden kunnen zich een andere manier van wonen niet meer voor stellen. Sybille: „Ik kan me niet meer voorstellen om als gezin al- ii leen in een huis te wonen. Dat we i thuis komen van het werk en dat er niemand in de buurt is." Caroli ne: „Inderdaad. Of dat we spon taan barbecuen bij mooi weer, dat zijn toffe dingen." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazb) ik neem een proefabonnement van 6 wéken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats - Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat lorgvuldle oit MIDDELBURG - Op 33 plekken in de buurt van Zeeuwse basisscholen worden deze dagen leuzen geschre ven en straattekeningen met krijt gemaakt om iedereen er op te wij zen it 'de scholen weer begon nen- jn\ Er w >rdt met milieuvriendelijke verf g. ïwerkt. Deze graffiti is niet zichtbaar als het droog weer is, maar verschijnt zodra de onder grond nat is en het bijvoorbeeld re gent. De 'regenreclame' zal onge veer twee maanden standhouden. De krijttekeningen zijn er voor droog weer en die straattekenin gen blijven vier weken permanent te bewonderen. De vakantie zit er op en dat bete kent dat er na een lange rustige pe riode weer schoolgaande kinderen in het verkeer zijn. Daarop speelt deze campagne in. Verkeersdeelne mers wordt via de teksten en teke ningen gevraagd om voorzichtig te rijden en op te letten. Bij de Algemene Basisschool Mid delburg zette directeur Sjoerd San- derse met kinderen van de buiten schoolse opvang Totempaal al de eerste regenreclame. 'Het regent, het regent onze fietsjes worden nat... Hou ze in de gaten het zijn er heel wat.' Het is een actie van de Provincie Zeeland en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland in sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland. Gemeenten en scho len kunnen ook nog campagnema teriaal aanschaffen, zoals spandoe- r ken, flyers en folders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2