mogen zip een nieuwe generatie port29 Toon Siepman is het geheim achter het goud van de hockeyvrouwen maandag 13 augustus 2012 Oud-volleyballer Ron Zwerver over de jeugd een olympische finale halen, maar dan zitten wij al achter de gera niums", zegt Van der Meulen. Ron Zwerver is de uitdaging aange gaan. 's Werelds beste aanvaller van weleer heeft een groep tieners onder zijn hoede, onder wie de zoon van ex-international Ronald Zoodsma. In Amsterdam wordt da gelijks twee keer getraind. Volleybalbond en sportkoepel NOC*NSF ondersteunen het pro ject, van de ouders wordt 400 eu ro per maand gevraagd. „We wer ken hard en er is talent. Maar het is niet makkelijk. Als van de vijf tien jongens twee de top halen, mag je tevreden zijn. Lengte heb ben we wel, maar heb je een zes tienjarige knaap wel eens een kop rol zien maken? Zwerver nam zijn talenten vorig jaar mee voor een stage naar Brazi lië. Er werd ook een sloppenwijk bezocht. „Ik zei: 'Hier komen jullie toekomstige tegenstanders van daan. Dan weet je waarom ze goed willen worden. Wij moeten dezelf de overlevingsdrang krijgen'." Hij voelt hoe Earls Court uit zijn voegen knapt als de Russen in de finale uit de dood herrijzen. Brazi lië mist in de derde set twee matchpoints en verliest met 3-2. „Zestien jaar geleden flikten wij hetzelfde", zegt Jan Posthuma. „Op dagen als deze besef je weer eens hoe speciaal de Spelen zijn en hoe trots we mogen zijn op wat wij hebben gepresteerd." LONDEN - Hij wilde er zaterdag ei genlijk niets over zeggen. Dat vond 'strafcomergoeroe' Toon Siepman niet gepast. Maar toen de hockey- trainer hoorde dat het nieuws over zijn bliksembezoek dinsdag aan Oranje in Londen al was uitgelekt, wilde hij er wel iets over kwijt. Maartje Paumen, met wie hij gere geld traint in Den Bosch, kwam in de eerste vijf groepduels niet tot scoren. „Of mijn bezoekje aan Maartje heeft geholpen? Blijkbaar wel", grinnikte Siepman, die bena drukte dat hij absoluut niet de eer naar zich toe wil trekken. Paumen scoorde twee keer in de halve fina le tegen Nieuw-Zeeland en één keer in de finale tegen Argentinië. Siepman kreeg maandagavond uit Londen een telefoontje van Roe- lant Oltmans, prestatiemanager werkzaam bij NOC*NSF. Voor Siep man het wist, zat hij dinsdag ochtend in het olympisch dorp aan het ontbijt met Oranje. „Onze bondscoach, Max Caldas, had al tegen mij gezegd dat hij een verrassing voor mij had", vertelde Paumen. „Het was een supergevoel om Toon te zien zitten. We hebben lekker met elkaar kunnen bijpra ten. Veel getraind hebben we daar na eigenlijk niet. We hebben niet meer dan vijf ballen geslagen." Wat zei Siepman onder meer tegen Paumen? „Dat ik niet bang moest ^zijn voor de uitlopers, bijvoor beeld. Ik was in de eerste groeps wedstrijd tegen België hard gebotst op zo'n uitlopende tegenstander. Onbewust hield ik mij daardoor misschien toch een beetje in, zei Toon. Gewoon helemaal doorpus- hen die bal, alsof je op de training staat. Vooral dat advies heb ik mij zeer ter harte genomen. Bij het af scheid zei ik tegen Toon: ik ga er twee maken tegen Nieuw-Zeeland. En dat kwam nog uit ook." Siepman was dinsdagavond weer in Nederland, ,,'s Avonds stond ik gewoon op het trainingsveld bij MOP. Alsof er niets was gebeurd. Daarna zag ik op tv dat Maartje in Londen weer begon te scoren. Dat was een heel aparte ervaring." schrijft een column voor De Tele graaf, heeft een eigen website en probeert de mensen die haar iets vragen zoveel als mogelijk te ant woorden. Ze heeft daarnaast laten zien dat je olympisch kampioen kunt worden zonder jezelf af te beulen. Ze heeft er keihard voor ge werkt, natuurlijk, maar niet rück sichtslos. Als je weet wat je wilt én je durft ervoor te gaan, dan is vrij wel alles mogelijk, is in feite Kro- mo's boodschap. De zwemster is daarmee een ontzettend aanspre kend voorbeeld. Benieuwd hoe veel Ranomi's er de laatste dagen bij de burgerlijke stand zijn inge schreven. Kan iemand dat straks even twitteren? Marianne: verstandig en helemaal zichzelf Als ze er de tijd voor had, zou Ma rianne Vos (25) met haar gouden Marianne Vos medaille langs alle basisscholen van Nederland kunnen gaan. Aan kinderen die haar nog nooit heb ben zien fietsen, zou ze dan kun nen uitleggen hoe mooi het is om te trainen voor wedstrijden. Ze zou voor de klas het gevoel kun nen beschrijven dat door haar heen gaat als ze als winnaar over de streep komt. Hoe onbeschrijf lijk mooi het is om sneller te kun nen fietsen dan andere vrouwen die ook hard trainen en ook graag willen winnen. Als ze er de tijd voor had, zou Ma rianne kinderen kunnen meene men naar haar eigen grote over winningen. Naar het olympische goud dat ze won in Londen. Ze zou kunnen uitleggen hoe bijzon der die dag voor haar was. Aan kin deren die nog nooit ergens voor hebben moeten vechten, zou ze de les kunnen meegeven dat dro men wel degelijk uit kunnen ko men als je er maar hard genoeg in gelooft. En nooit opgeeft. Wat Marianne zeker niet zou ver tellen, als ze er de tijd voor had, is dat iedereen zo goed moet worden als zijzelf. Echt niet. Fietsen kan ook leuk zijn als je maar af en toe wint of helemaal nooit. Het gaat om bewegen, buiten zijn, een fris se kop, gezondheid, lekker toch. En als je dan toevallig ook nog heel erg goed bent, nou, dat is dan mooi meegenomen. Omdat Marianne Vos er de tijd niet voor heeft, zullen we haar de komende vier jaar niet veel in scholen zien opduiken. Of dat erg is? Welnee. Marianne Vos moet ge woon blijven doen waar ze goed in is. Op een fiets stappen met de wil om te winnen en dat vervol gens ook bijna altijd doen. Er is niemand ter wereld die dat beter Dorian van Rijsselberghe kan dan Marianne Vos. Er is ook bijna niemand anders die zo aar dig is, zo verstandig over haar sport kan praten en, als het even minder gaat, zo goed kan relative ren. Laat Marianne daarom lekker zich zelf blijven. Reclamespots, opgebla zen campagnes, de vermaakindus trie: het hoort niet bij Marianne. Gewoon fietsen en veel winnen, dan is Marianne Vos al inspirerend genoeg. Dorian: spontaan en cool De gouden surfer Dorian van Rijs selberghe heeft de indruk dat hij een 'nieuwe' generatie kan inspire ren. „Ik denk wel dat ik daar jong genoeg voor ben", geeft de 23-jari- ge kampioen van Texel toe. Van Rijsselberghe spreekt de jeugd absoluut aan. Alleen al omdat hij de taal spreekt van de jeugd van te foto's Robin Utrecht en Olaf Kraak/ANP genwoordig. Woorden als 'cool' en 'gaaf horen tot zijn standaard vo cabulaire. Daarnaast is hij naturel, spontaan en vrolijk en is arrogan tie hem vreemd. Hij is goed, maar ook gewoon, zoals veel kinderen wel willen zijn. „Het zou hartstikke fijn zijn als ik jeugd kan 'raken'. Al was het al leen maar om ze aan het bewegen te krijgen. Sporten is nooit ver keerd. Maar ik hoop ook dat ze door mijn goud beseffen dat alles te realiseren is. Alle dromen kun nen worden waargemaakt, zo lang je er maar in gelooft en er je best voor wilt doen." Of hij de generatie massaal op de surfplank kan krijgen, betwijfelt @dorsports op Twitter: „De sport heeft wel een coole uitstraling, maar ik denk dat heel veel jonge tjes nu ook wel de nieuwe Epke willen worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29