Inspiratiebronnen voor 'Hier besef je hoe trots we 281 sport maandag 13 augustus 2012 Epke Zonderland en Maartje Paumen zijn nu voorzien van hun gouden medaille op een grote muurschildering in Amsterdam. Het watersportverbond (KNWV) en hoofdcoach lan Ainslie willen tot Rio 2016 met elkaar door. Ranomi Kromowidjojo sporticoon. Vraag zwemmers van nu wie hen geïnspireerd hebben en je hoort vrijwel altijd die twee namen: Pieter van den Hoogen- band en Inge de Bruijn. Zo gaat dat met grote kampioenen. Ze ver schijnen op tv, in sportprogram ma's, actualiteitenrubrieken, recla mespotjes en geven hun bood schap door. Het lijkt Kromowidjojo allemaal op het lijf geschreven. De 21-jarige zwemster is een prachtig rolmo del, met Surinaams, Indonesisch en Nederlands bloed. Opgegroeid in Groningen, neergestreken in Brabant. Spontaan, stoer, zelfbe wust, goed gebekt, naturel, aan trekkelijk, maatschappelijk betrok ken, hip, 'Kromo' is het allemaal. Trekt haar eigen plan, maar ver liest de wereld om haar heen nooit uit het oog. Kromowidjojo communiceert. Ze 'Inspire a generation'. De boodschap van het organisatieco mité van de 27ste Zomerspelen is duidelijk: de waarde van topsport stijgt boven de prestatie uit. Ranomi, Epke, Ma rianne en Dorian gaven in Londen het voorbeeld. Ze won nen weliswaar goud, maar zijn bovenal ook rolmodel. door onze verslaggevers De beeldvorming is door de decennia heen ver anderd. Het imago dat ooit aan de kampioen kleefde, was dat van een egocen- trist. Het adagium 'aardige spor ters finishen als laatste' werd als ge meengoed beschouwd, geïnfec teerd door enfant terribles als John McEnroe. Deze Olympische Spelen tonen an dermaal aan dat nietsontziend in dividualisme in dé sport steeds meer is uitgebannen. Elkaar becon curreren en toch ontzag tonen, is de nieuwe norm geworden. Im mers, Usain Bolt praat over Yohan Blake op een manier die op vriend schap duidt. En als één terugke rend gevecht het wederzijds res pect en ontzag symboliseert, dan is het wel de aansprekende titanen strijd tussen' Roger Federer en Rafael Nadal. 'Talent' is niet langer een besmet woord. Het straalt tegenwoordig ware klasse uit, wordt steeds vaker gekoppeld aan moed, opofferings gezindheid, incasseringsvermogen én hard werken. Bloed, zweet en tranen - inderdaad. Maar, met als onderliggend signaal: succes is maakbaar. Iedereen kan Michael Phelps, Usain Bolt of Chris Hoy zijn. Als je maar onbegrensd durft te denken en er ook naar handelt. Het is precies datgene wat de hui dige vier Nederlandse individuele olympisch kampioenen uitstralen. Ranomi Kromowidjojo, Marianne Vos, Epke Zonderland en Dorian van Rijsselberghe zijn geboren Epke Zonderland de tijd voor nam? „Ik denk dat jul lie dit verhaal gaan plaatsen vlak voor mijn eerste dag in Londen. Tegen de tijd vermoed ik dat de mensen graag iets willen lezen over turnen en die moeilijke oefe ning die ik van plan ben te gaan doen." Een topsporter die meedenkt met een journalist; we wisten niet wat we hoorden. Epke Zonderland is het perfecte boegbeeld van een sport waarin de Nederlandse man nen tot het tijdperk Epke-Yuri (van Gelder) nauwelijks iets voor stelde. Rustig, bescheiden, toege wijd, welbespraakt, geduldig, nede rig, toegankelijk. Voor de meiden aantrekkelijk, voor de jongens een inspiratiebron, voor de gymnas- tiekunie een rolmodel. Er dient zich overigens in het kiel zog van Zonderland en Van Gel der al weer wat Hollands talent aan. Zonderland noemde Casimir Schmidt (vloerspecialist) en Bart Deurloo (meerkamp) deze week in het bijzonder. Of de gymnas- tiekunie dit historische succes van Londen kan uitbuiten? „Als je die successen niet hebt, wordt het he lemaal niets", antwoordde Zonder land. „Mijn rol? Dit is mijn rol, als actief turner een ambassadeur zijn voor de sport. Voor de rest heb ik geen tijd. Ik moet ook trainen. Veel trainen." Ranomi: naturel en goed gebekt Ze kreeg er de voorbije twee we ken op Twitter vijftigduizend vol gers bij. Sinds enkele dagen is er ook een nepaccount met haar naam. Het is duidelijk: zwemster Ranomi Kromowidjojo (21) is hot. De tweevoudig olympisch kam pioene van Londen heeft alles in zich om uit te groeien tot een winnaars, fungeren als de rolmo dellen waar de jeugd zich aan spie gelt en het baken van hoop waar medetopsporters zich aan vast klampen. Bovendien representeert het boegbeeldkwartet de tijdgeest. Door via de sociale media met hun achterban te communiceren, zijn ze zo populair en aanraakbaar geworden. Ofwel: ze inspireren een generatie! Epke: bescheiden en toegankelijk 'Jongetjes van Nederland: dit kan dus!' In dergelijke bewoordingen sloot de enthousiaste NOS-com- mentator Hans van Zetten de gou den minuut van Epke Zonderland af Zonderland (26) inspireert een nieuwe generatie. Mooi was het beeld, een paar weken geleden in de tv-documentaire over Zonder land, waarbij de turner na een trai ning het magnesium van zijn han den klapt terwijl een roodharig joch van rond de tien jaar vol be wondering opkijkt hoe zijn voor beeld de hal verlaat. Hij mocht trai nen in dezelfde zaal. Hij was al geïnspireerd. Drie weken voor de start van zijn olympische missie in de Britse hoofdstad nam Zonderland nog ruim de tijd voor diverse journalis ten van verschillende kranten. Die stonden stuk voor stuk verbaasd dat hij zich nog uitgebreid liet in terviewen, zo vlak voor het belang rijkste toernooi van zijn leven. Niet een kwartiertje, niet een half uur, deze krant kon hem ander half uur aan de tand voelen en ver volgens met hem eten in hartje Heerenveen. Waarom hij daar nog De 'gouden' lange mannen van 1996 zien hoe Rusland olympisch kampioen wordt. Op de tribune (boven) Mike van Goor (I) en Olof van der Meulen (r) en (onder) coach Joop Alberda, Jan Posthuma en Ron Zwerver (vlnr). foto Barbara Totterdell/GPD door Peter van der Meeren LONDEN - De Russische volleybal lers wonnen na 32 jaar weer olym pisch goud. De 'gouden' lange mannen van 1996 keken van dicht bij toe. Joop Alberda, de kapitein van het team dat in Atlanta triomfeerde, had met zijn boot koers gezet naar Londen. De klipper mocht wor den afgemeerd onder de Tower Bridge. Je hebt nu eenmaal olym pisch goud gewonnen of niet. Op de boot waren de Oranje-vol leybalhelden één keer eerder bij eengekomen voor een reünie. In Hindeloopen vlogen de onvergete lijke herinneringen door de kom buis. „De band die wij hebben, is voor altijd", zegt Ron Zwerver. „Dat kan ook niet anders als je acht jaar verschrikkelijk intensief met elkaar naar iets hebt toe ge werkt." De tweede reünie volgde tijdens het slotweekeinde van de ze Spelen. Olof van der Meulen kreeg kippen vel toen hij tussen de 15.000 zit plaatsen in Earls Court zijn stekje had gevonden. „Ik zat tijdens de halve finale Brazilië - Italië in de nok. Allemaal joelende en juichen de mensen en daar beneden, vol in het licht, het speelveld. 'Zo ben ik zestien jaar geleden ook beke ken', flitste door. me heen. Ik heb me dat destijds niet gerealiseerd. Nu wel en het maakt een enorme indruk op me." Van der Meulen had nog een herinnering, een iets pijnlijkere. „Zoals de Brazilianen Italië wegtimmerden, deed me denken aan onze finale in Barcelo na, 1992. Ik had te doen met de Ita lianen, ik weet hoe dat voelt." Hij wijst op de nummer 6 van Ita lië, de 39-jarige Samuele Papi. „Die was er al bij in Atlanta. Knap hoor, zeker als je ziet hoe het ni veau is gestegen. Het gaat sneller. In Atlanta serveerde ik met een snelheid van 113 kilometer per uur; nu gaat het boven de 120." Waar Italië, Brazilië en Rusland al decennia aan de top staan, is Ne derland ver afgegleden. Oranje is op de wereldranglijst terug te vin den op plaats 36, achter Congo en India. „We zullen vast weer eens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28