Dubieuze Duitse goal dodelijk voor Oranje Genieten, genieten, genieten Medaille voor overleden broer Column maandag 13 augustus 2012 Ranomi Kromowidjojo droeg de vlag bij de sluitingsceremonie door Maarten van der Weijden Er vloeiden tranen, er vlogen sticks. Maar niet veel later keken de hockeyers van Oranje trots naar hun zojuist omgehangen zil veren medaille. Misschien wel een beetje te snel. Wie zo dicht bij goud is, mag daar best wat steviger van balen. door Rik Spekenbrink LONDEN - Duitsland won de olym pische hockeyfinale tegen Neder land zaterdagavond op zijn Duits, met de winnende 2-1 minder dan vijf minuten voor tijd. Die treffer was overigens op z'n minst du bieus. Jan Philipp Rabente rende na een afgeslagen Duitse aanval achterom het Nederlandse doel om vervol gens aan de andere kant het veld weer op te lopen en de heroverde bal binnen te tikken. Opzettelijk achterom het doel lopen mag niet. Kennelijk zag niemand het, maar opmerkelijker is dat achteraf bleek dat bondscoach Paul van Ass en aanvoerder Floris Evers de bewus te regel niet kenden. En dus de vi- deoscheidsrechter misschien ook niet hadden aangevraagd als het ze wel was opgevallen. Jammer, vindt Annemonike Mus- tert, regeldocente bij de Nederland se hockey bond. „Dit doelpunt was zeker ter discussie gesteld als Oran je de video-umpire had ingescha keld. Rabente had alle kanten op kunnen gaan, maar loopt opzette lijk om het doel heen en haalt daar voordeel uit. Maar de Neder landse spelers kennen de regel ken nelijk niet. De arbitrage kun je dit niet kwalijk nemen." Scheidsrechter Roel van Eert, ac tief op deze Spelen, vindt het een lastige kwestie. „Het is natuurlijk pikant en die regel bestaat inder daad. Maar ik vind niet dat Raben te dit opzettelijk of met voorbe dachte rade doet. Hij komt bij toe val in de situatie terecht dat hij het beste om kan lopen. Maar het had aangevochten kunnen worden door Nederland en ik weet niet hoe de videoscheidsrechter dan had geoordeeld. Ga er maar aan staan." Van Eert vermoedt ook dat de twee scheidsrechters op het veld zich focusten op de bal en de actie van Rabente dus hebben gemist. En de videoscheidsrechter mag niet uit zichzelf in actie komen. Van Ass en Evers vonden het cu rieuze gouden doelpunt de moeite niet waard om lang bij stil te staan. Zij concludeerden dat Ne derland niet het niveau haalde van de halve finale tegen Groot-Brit- tannië (9-2). En dat dat de verdien ste was van de zeer compact en fel verdedigende Duitsers. „En ze heb ben altijd geluk", zei Van Ass. LONDEN - Tim Jenniskens bekom merde zich na afloop om Teun de Nooijer, die er even helemaal door heen zat na zijn 453ste en laatste wedstrijd in Oranje. „Ik gunde iedereen goud, maar Teun zeker. Ik heb hem gezegd dat hij een grote speler is, de allergroot ste ooit. Hij was de voornaamste re den waarom ik vijf jaar geleden naar Bloemendaal ging." Floris Evers, die eveneens stopt bij Oranje, had het ook even te kwaad. Later kon er weer een lolletje van af. „Zilver had ik al. Mijn bijnaam is nu zelfs 'zilverenmedaillewin naar'. Wat een shit naam." Marcel Balkestein liep de ererondc „Dus dan is het geen geluk meer. Hun verdediging won het van on ze skills. We hebben nog een weg af te leggen. Met goud waren we er in één keer doorheen geweest, want het gaat om het winnen van een toernooi. Maar dit is wel een generatie die dat nog gaat doen, dat is een kwestie van tijd." De spelers hadden gemengde ge voelens. Aan de ene kant was er de teleurstelling, omdat het goud naar een ander ging. Aan de ande re kant maakte het idee dat Neder land weer meetelt in het interna tionale mannenhockey de meeste mannen van Oranje trots. „Kijk naar waar we vandaan komen", zei Tim Jenniskens, de reservespe ler die door de blessure van Klaas Vermeulen ineens in de olympi sche finale belandde. „Iedereen heeft weer genoten van het Neder lands team en dat is een groot compliment voor de staf. En voor hetzelfde geld winnen we hem wel." in de Riverbank Arena met een Ne derlandse vlag met groot de letters 'JP' er op, ter nagedachtenis aan zijn in maart onverwachts overle den broer Jean-Paul. „Deze medail le is ook voor hem." De verdediger was ondanks de 2-1 nederlaag in de finale tegen Duits land tevreden over wat hij en zijn ploeggenoten hadden gepresteerd in Londen. „We hebben met z'n allen laten zien dat Nederland bij het mannenhockey weer meetelt", aldus Balkestein. „Er is veel kritiek geweest op ons en onze coach. De trots overheerst na alles wat is ge beurd. Hier kunnen we mee ver der." Het is voorbij, twee weken olympi sche gekte. Ook voor ons, als toe schouwers was het hard werken, be sefik als ik de film nog een keer ver sneld afspeel... Op uw plaatsen - Af! Plons, in het water, we ha len wat zwemmers in en pakken zilver, hebben energie over voor nog drie banen. Ondanks een strafrondje tikken we als eerste aan. Van in het water naar op het water, of het nu plankzei- len heet of surfen, we zijn de beste. Potjes stoei en kunnen we ook als geen ander, al belanden we een paar keer op onze rug; via de medal ra ce toch twee mooie bronzen plakken. Proberen ver te gooien, met speer, kogel en ha mer, hoog te springen met stok en zonder stok, foto Diego Azubel/EPA zonder groot succes. Schieten gaat wel goed, zonder kleiduif nog beter dan met. Nog nooit waren we zo goed, nou ja, twaalf jaar geleden dan, maar toch, we waren goed. Met degen steken tot alle lampjes op tilt slaan, iets te veel op tilt, geen herkansing, niet te lang treuren, we moeten door. Lopen. Heel hard Jo pen, misschien kunnen we die boogschutter wel verslaan. Net niet. Boogschutters die niet hun stinkende best doen in de voorronde mag wel, badmintonners en 8oo-meterlopers niet. Hup op het paard, we kunnen mooi lopen en goed springen, individueel maar ook in groe pen. Moeten we nog een rondje of zijn we er al? Salinero was er al. Van het paard springen we op de rekstok en met een gouden vluchtele- ment landen we in de boot; alleen, met z'n tweeën of zelfs met z'n achten - maar dan wel in een rechte lijn. Soms bang om onder de ro de lijn te gaan, want die is alleen voor sprin ters. Uit de boot, op de fiets. Over heuvels op de weg of alsmaar rondjes. Rondjes achter een brommer. Genieten, genieten, genieten. We zijn er bijna, met een wegstreepresultaat of zon der. We halen onze laatste successen. Twee weken topsport, twintig medailles later: het hele land juicht. Het mag, want wat zijn we goed, wat hebben we gestreden. Twintig 'Big Bens' op de tafel van Mart. En omdat wij, als kijkers, ook zo ongelooflijk ons best hebben gedaan, mogen we voor deze ene keer voor ons zelf een Big Ben op tafel zetten. www.maartenvanderweijden.nl, @mvdweijden digheidsspel en geen krachtsport? Ik was het aanvankelijk ook niet eens met het kracht- en conditie programma van de technisch direc teuren van NOC*NSF. Dus ik ben naar de Vrije Universiteit gegaan en heb mijn licht opgestoken bij een paar inspanningsfysiologen. Daarmee zijn we aan de slag ge gaan en hebben we een program ma opgesteld. Het resultaat zie je nu op het veld." Behalve het inzetten op snelheid, is Van Ass ook een teambuilder. In teambesprekingen kiest hij vaak voor een bepaald thema om te prikkelen. Vooral de jonge garde lijkt met hem weg te lopen. „Het gaat om de koppeling tussen men taal en het veld. Inlevingsvermo gen is een sterk punt van me. Ik weet een team altijd uitstraling te geven." Opvallend genoeg gaf Van Ass, wiens contract afloopt, na de verloren finale niet aan of hij bondscoach wil blijven. „Dit was het eerste station. Nu gaan we met elkaar om tafel zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27