Van Ass had toch een 261 sport Rudi van Houts mist in Londen de supervorm Einde maandag 13 augustus 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 Ruim 3,5 miljoen mensen keken zaterdagavond naar de olympi sche hockeyfinaJe voor mannen. door Renze Lolkema Of ik haar gemist had, de afgelopen weken? Eh, ja... natuurlijk, hoe kun je dat nou vra gen? Of ik vaak aan thuis had gedacht, aan haar? Elke dag schat, elke dag. De rokjesdagen in Londen, die doen me niets. Die hotpants, is dat de laatste mode of zo? Ze staan hier niemand! Wat ik van Londen vond? Mwah, leuke stad hoor. Maar voor mij is thuis toch echt 'home, sweet ho me'. Nu je erover begint, eigenlijk heb ik af en toe last van heimwee gehad. Of ik nog aan een leuk kadootje had gedacht, bij thuiskomst? Na tuurlijk neem ik iets leuks mee, er was tijd zat om boodschappen te doen. We maken er een 'Hello Goodbye' van op Schiphol, dat be loof ik je. Joris Linssen van de NCRV, 'eat your heart out'! Zucht. Ik ben de olympische leugenaar van Londen geworden, Ik wil hele maal niet naar huis, ik wil dat de Zomerspelen twee maanden in plaats van twee weken duren, ik wil elke dag sport, ik houd net zo veel van helden als van losers. Al die verhalen, ze betoveren. Londen? Stad van energie en zelf spot Gun jezelf op een zater dagnacht vijf minuten op Leices- ter Square - het Leidseplein van Londen - en je ligt dubbel. Hotpants? Die zijn me nog te lang! En de NCRV wil ik al hele maal niet op tv, ik wil Studio Sport! Tenzij ze nog Zomerspelen in ge dachten heeft die ook minimaal twee weken kunnen duren... Bondscoach Paul van Ass van de hockeymannen kreeg in.de voorbereiding veel kritiek. Dat het zo goed uitpakte, geeft hem gelijk. Maar niet helemaal. door Rik Spekenbrmk Paul van Ass had afgelopen weekeinde een lange neus kunnen trekken. Maar hij deed het niet. Hoe de Ne derlandse hockeypers hem het af gelopen jaar ook had bekritiseerd, de bondscoach bleef altijd netjes iedereen te woord staan, zonder rancune. En gaat nu, tegen alle ver wachtingen in, met zilver naar huis. Het is weliswaar geen goud, maar het was al even geleden dat Oranje daar zo dichtbij was. Er zit overduidelijk nieuw elan en veel ta lent in de ploeg. Van Ass was de afgelopen week niet bezig zijn gelijk te halen, nu zijn keuzes goed uitpakten. „Dat is ook sport, dat je soms onbegrepen wordt. Een mening mag iedereen hebben, daar wil ik best een rob bertje over vechten. Waar ik meer moeite mee had, was de social me dia. Zomaar ongefundeerd en soms anoniem wat roepen, daar ben ik niet mee opgegroeid en daar moeten we volgens mij als sa menleving iets mee doen." De zilveren medaille betekent ove rigens niet dat Van Ass nu van alle blaam gezuiverd moet worden. De manier waarop hij met gewezen toppers als Taeke Taekema, Teun de Nooijer en ook Klaas Veering omging, blijft zeer ongepast. Dat ziet hij zelf anders, maar wel zo'n beetje als enige. Hij betreurt alle commotie wel. „Ik had graag wat minder kabaal gehad rond mijn se lectiebeleid, maar of dat had ge kund, is de grote vraag. Dan laad ik geen persconferenties moeten ge ven en dat lijkt me ook geen goe de manier van werken. En sportief gezien pakken de keuzes wel goed uit. Als dat niet zo was geweest, had ik als eerste mijn koffers ge pakt." Het kan natuurlijk best zijn dat de factoren toeval en geluk een rol hebben gespeeld in Londen. Maar daar gelooft Van Ass niet in. Hij koos bewust voor een radicale koerswijziging toen hij in 2010 Michel van den Heuvel opvolgde. Die had met verdedigend en lelijk hockey geen vooruitgang geboekt. Waar de verleiding groot was om wereldkampioen Australië te ko piëren en te kiezen voor het An gelsaksische model van power- hockey met krachtpatsers, bepaal de Van Ass zijn eigen koers. „Hock ey is toch een snelheids- en behen- Rudi van Houts foto Olaf Kraak/ANP door Patrick Delaifc LONDEN - In Peking verdween hij vier jaar geleden voortijdig uit de wedstrijd en ook aan zijn tweede olympische avontuur beleefde mountainbiker Rudi van Houts gisteren niet veel plezier. De Brabander wilde zich op de slotdag van de Olympische Spelen overtreffen, maar na een kleine schuiver in de derde ronde kon hij de beoogde topachtklassering ver geten. Van Houts verloor ziender ogen terrein en strandde uiteinde lijk op de zeventiende plaats. Veel minder dan hij zichzelf had toegedicht, verklaarde de Nederlan der na afloop van de wedstrijd. „Het ging niet zoals ik had ver wacht. Ik had me echt gericht op de top acht, want dat niveau ben ik waard. Ik had gewoon de goede benen niet vandaag" Uit de mond van Jaroslav Kulhavy kwamen veel vrolijker teksten. De Tsjech beslechtte op de streep een beklijvend gevecht met Nino Schurter in zijn voordeel. De Zwit ser leek op de technische stukken' in het voordeel, maar puur op wils kracht beet Kulhavy zich vast in het achterwiel van zijn opponent. De Italiaan Marco Aurelio Fontana mengde zich ook nog in de strijd, maar moest op een cruciaal mo ment afhaken met een gebroken zadelpen. In een sprint a deux was Kulhavy oppermachtig. Van Houts kon even later alleen maar gelaten oplepelen waar het voor hem mis was gegaan. „Ik zat er in het begin goed bij, totdat ik een schuivertje maakte. Op deze losse ondergrond is een foutje snel gemaakt. Even te scherp insturen en het is zover. Doordat ik snel wil de terugkomen, heb ik mezelf een beetje opgeblazen." De vraag of Van Houts de lat voor af niet te hoog had gelegd voor zichzelf is gerechtvaardigd. Als 24ste op de UCI-ranking was een hoge klassering niet vanzelfspre kend. In het wereldbekercircuit heeft de mountainbiker uit Luyksgestel dit seizoen een abonnement op klas seringen tussen de tiende en twin tigste plaats. Het siert Van Houts dat hij in Lon den niettemin boven het maaiveld wilde uitsteken. Ook al omdat zijn voorbereiding niet over rozen liep. In juli liep de nummer zes van het voorbije EK een enkelblessure op. De schade bleef beperkt tot vier dagen verplichte rust. Uit voor zorg moest Van Houts wel de we reldbeker in Val d'Isère laten schie ten. Hij wilde het gisteren niet aanvoe ren als excuus. „Van die enkel heb ik geen last gehad. Ik miste ge woon de supervorm." zie OBDze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. Terwijl de Duitsers feest vieren, treuren de Nederlanders om het verlies in de finale. Het sterke toernooi van de ploeg van Van Ass werd slechts beloond met zilver. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26