Gastgezin laat kind even bijtanken Cursussen Ride 2013 mogelijk via Westerscbeldetunnel Kunstenaars welkom in Cees' atelier Film by the Sea zaterdag 11 augustus 2012 ^4- mwwIIIIHWI Gidsen vertellen over Eiland van de Meijer Gidsen van Staatsbosbeheer leiden geïnteresseerden zondag rond over het Eiland van de Meijer bij Spui. Sinds de inrichting van dit natuur gebied ontstaat er langzaamaan een echt bos, dat wordt afgewis seld met open stukken met vee en doorkijkjes op de kreek. Verzame len om 14.00 uur bij de molen van Spui. Kosten: 5 euro (volwassenen) en 2,50 euro (kinderen). TERNEUZEN Gratis ijslollies op Maria Hemelvaart Bezoekers van het winkelcentrum in Terneuzen worden woensdag van 14.00 tot 16.00 uur getrakteerd op ijslollies. Het is dan een feest dag (Maria Hemelvaart) in België. De ondernemers verwachten dan veel zuiderburen in de havenstad. De traktatie leidt de ICoopjesdagen in, van donderdag tot en met zater dag. Dan stallen de ondernemers aanbiedingen uit op kraampjes. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De 120 kilometer lan ge toertocht van de vijfde editie van de Delta Ride for the Roses gaat volgend jaar mogelijk vanuit Goes door de Westerscheldetun nel naar Zeeuws-Vlaanderen en te rug. Organisator Kees Bal heeft hier over onlangs een gesprek gehad met tunnelwoordvoerder Ingo de Moor. Bal verwacht over enkele weken duidelijkheid. De Moor heeft toegezegd het idee voor te leggen aan de directie en veilig heidsmensen van de tunnel, aldus Bal. Hij realiseert zich dat er heel wat bij komt kijken. „De passage van 2500 tot 3000 toerrijders is heel wat anders dan de passage van bijvoorbeeld de Enecotour, zo als vrijdag. De Enecotour is er bin nen een half uurtje door, voor de Ride is meer tijd nodig." Het voor stel is Ride-deelnemers in groepen van een paar honderd fietsers on der begeleiding van motoren door de tunnel te leiden. Bal wil graag een tunnelpassage, omdat dit de Ride - voor het KWF-kankerfonds - extra bekendheid zal geven. „En we zijn anders door het water be perkt in onze routes." Tunnel woordvoerder De Moor is met va kantie. Zijn collega Tessa Seidel laat in het midden of de tunnel wil meewer ken aan een passage van de Ride. „We willen het zuiver houden en dit eerst communiceren met de or ganisatie." Steeds meer Nederlanders melden zich aan als gastou der voor kinderhulporgani saties. Europa Kinderhulp heeft in Zeeland nog steeds gastgezinnen nodig. door Sharon van Oost Bonjour, zegt een kleine, verlegen jongen als hij de deur opendoet. Het is de dertienjarige Mad- dy. De Franse jongen lo geert samen met Alan (ook uit Frankrijk) bij Ane en Conny van de Velde uit Schuddebeurs. Het echtpaar, dat zelf ook zes kin deren heeft, is al veertien jaar gast gezin via Europa Kinderhulp. Kin deren die vaak in een tehuis wo nen of uit een probleemgezin ko men, kunnen in de zomer even bij tanken op de boerderij. Voor Maddy is het nu zijn vierde jaar in Schuddebeurs. Drie jaar ge leden kwam Alan erbij. Ze maak ten eerst veel ruzie, maar nu zijn de jongens aan elkaar gewend. Ze kunnen het ook goed vinden met de kinderen van Conny en Ane. „Onze kinderen doen af en toe iets leuks met de jongens, dat is soms wel even lekker. En daardoor leren ze ook nog eens goed Frans." Andersom merkt het gezin dat Maddy en Alan steeds meer Neder landse woorden kennen. Leuk vin den ze dat. Europa Kinderhulp is heel blij met Ane en Conny, want het is elk jaar een flinke klus om genoeg gezin nen te vinden voor kinderen uit België, Duitsland, Frankrijk of Ne derland. Begin dit jaar had de orga nisatie heel weinig aanmeldingen van Zeeuwse gastgezinnen, maar mede door een oproep in de krant konden uiteindelijk toch 98 kinde ren geplaatst worden. Dat zijn er ongeveer even veel als vorig jaar. „We zijn hier best tevreden mee, maar het kan beter. Er zijn altijd meer kinderen dan gastouders", zegt Margo Lemsom, pr-mede- werkster van Europa Kinderhulp Zeeland. Hoewel het in Zeeland nog niet di rect merkbaar is, blijken landelijk steeds meer mensen zich aan te melden als gastouder. Volgens Ma rianne Jacobs, medewerkster van Europa Kinderhulp, komt dat on der meer door de economische cri sis. „We merken dat er minder mensen op vakantie gaan door de crisis. Ze willen hun zomer dan op een andere manier invullen." Alhoewel Ane en Conny het flink druk hebben met hun grote gezin en akker- bouwbedrijfj bekommeren ze zich graag om andere kinderen. Conny is naast gastouder ook de Neder landse contactpersoon van Se- cours Populaire Francais, de organi satie die onder meer bekijkt welke Franse kinderen in aanmerking ko men voor een vakantie bij een gastgezin. Conny: „Het gaat om kinderen uit eenoudergezinnen of juist hele gro te gezinnen in achterstandswijken. Zowel de kinderen als de ouders moeten af en toe even bijtanken." Dit jaar is ze op bezoek geweest bij een aantal geselecteerde Franse kinderen. „Soms schrik je. Dan zit de vader bijvoorbeeld in de gevan genis en woont er een vreemde man in huis." Het klinkt fijn, lekker op vakantie in Zeeland, maar Conny weet uit ervaring dat de gastkinderen soms moeite hebben met de omschake ling. „De kinderen die bij ons in huis komen, hebben meestal niet veel, maar met een computer kun nen ze gek genoeg allemaal over weg. Vaak iets té goed", verzucht door Pascalle Cappetti Zaterdag 15 en zondag 16 september FILMCOLLEGE A Twee dagen lang boekverfilmingen uit de Dioraphte Film- en Literatuurcompetitie, colleges met Harry Peters (expert op het gebied van boekverfilmingen) en Stine Jensen (filosoof en schrijver) en vraaggesprekken met filmmakers, (incl. 3 films) donderdag 20 september, 14.00 - 17.30 uur SCHRIJFWORKSHOP MET PETER BUWALDA De bestsellerauteur van 'Bonita Avenue' weet als geen ander levendige karakters en situaties te schetsen en die kennis draagt hij tijdens deze workshop over. Interessant voor zowel beginnende als gevorderde schrijvers én elke deelnemer krijgt een abonnement van Bibliotheek Vlissingen cadeau. Aanmelden en info: www.filmbythesea.nl www.filmbythesea.nl Vlissingen 114 t/m 23 september 2012 Terneuzen 119 t/m 23 september 2012 TERNEUZEN - Een jaar geleden over leed kunstenaar Cees van Langevel- de uit Terneuzen. In zijn knusse atelier aan de Blokken 10 is nog niets veranderd. De verftubes en penselen op de bovenverdieping zijn sindsdien niet van hun plaats geweest. De ta fel die hij als palet gebruikte, plakt zelfs nog een beetje. Het kapotte kacheltje, de antieke gutsen en bei tels uit zijn periode als meubelma ker, pijpen op de schouw, affiches van kunstmanifestaties en jazzfesti vals aan de muur en, in de kast, een stapel dagboeken en een dikke bijbel. Alles ligt er nog. Op een schildersezel staat het onafgemaak te doek waaraan Cees van Lange- velde een paar dagen voor zijn dood begon: een boerderijtje in in getogen kleuren oker, oranje en groen. Dochter Jozien van Lange- velde, zelf ook beeldend kunste naar in Zaamslag, kan het nog niet opbrengen om op deze plek zelf aan het werk te gaan, hoewel het licht vanuit het grote raam aan de achterzijde voor een schilder ide aal is. Het verdriet om zijn dood is nog te vers. Wel stelt ze er sinds kort wat eigen werken tentoon. Toch komt er vast een moment waarop ze dat wel kan, verwacht ze. En met haar misschien ook be vriende kunstenaars die een ge schikte locatie zoeken om er te te kenen of schilderen. Samen met de jongere broer van haar vader, Piet van Langevelde, ijvert Jozien voor het behoud van het karakte ristieke pandje dat sinds 1981 het domein van Cees van Langevelde was. Sinds het voorjaar is de broodnodi Dochter Jozien en broer Piet strijden voor behoud van het karakteristieke atelier van de overleden kunstenaar Cees van Langevelde. foto Peter Nicolai ge verbouwing afgerond. Een aan tal jaar geleden heeft een groepje familie en vrienden het pand waar aan Cees zo verknocht was, na veel gedoe uit de failliete boedel van de vorige eigenaar kunnen ko pen. Stukje bij beetje is het daarna door aannemer en jeugdvriend Leo van Kouteren opgeknapt. „Dankzij hem is het gered", schetst Piet. „Het platte dak was zo lek als een mandje, overal ston den emmers en pannetjes, en de kozijnen waren zo verrot dat je er bijna doorheen kon kijken. Ook de schoorsteen stond op instor ten." Alleen het stijlelement in het linkerraam moet nog worden her steld. Piet en Jozien, en nog wat vrien den van Cees, hebben zich over de erfenis van Cees ontfermd. Ze koesteren de rijendik opgestelde landschappen, portretten en zeege zichten en hopen het atelier, een voormalig lcruidenierswinkeltje, mettertijd exploitabel te kunnen maken. Wellicht dat mensen dona teur van een op te richten stich ting kunnen worden, opperen ze. Voorlopig zetten zij elke woensdag de deur open voor publiek, maar meer vrijwilligers zijn welkom om het atelier vaker te kunnen open stellen. Binnenkort komt 'de kern' bijeen om te brainstormen over de toekomstplannen. „We willen er absoluut geen museum of galerie van maken. Dan komen er weer al lerlei regeltjes om de hoek kijken. Cees was totaal niet zakelijk. Hij zei altijd: Ik schilder, zoeken jullie het maar uit." Maar Piet en Jozien zouden nu maar wat graag nog eens zijn me ning willen horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 80