Bierkaai nieuwe theater van Hulst FZC Iedere dag om 19.00 uur 22 Hulst veranderde, nadat de stad in 1591 in Staatse handen overging. 'Camere' verbeeldt het alledaagse leven van toen. 'Verkeerde keuze gemaakt' almanak Baby Zonneschool in september plat zaterdag 11 augustus 2012 SS klassenwerk Kfl^^95K>5i>55!W!Sa!SaS5iS^!S3SSaK3a^S®5 door Anoek de Gardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Ruud Reijnders uit de klas van Anoek. Ruud Reijnders is verknocht aan de streek, maar keert ër niet terug. „Zeeuws-Vlaanderen is een oplaadpunt, maar ik wil ook iets met avontuur." Hoewel Ruud Reijnders (23) al vijfjaar op ka mers in Tilburg zit, brengt hij zijn weeken den nog bijna altijd door in zijn ouderlijk huis in Oostburg. Hij houdt ervan om een strand wandeling te maken of een stukje te fietsen door het Zeeuws-Vlaam- se land. Ook heeft hij nog een bij baantje bij de supermarkt in Oost burg en 's avonds brengt hij regel matig een bezoek aan de plaatselij ke cafés. „Iedere vrijdag als ik van de boot afstap, komt de rust mij tegemoet Ik vind het heerlijk om in Zeeuws-Vlaanderen te zijn, het is minder druk dan in de stad en veel van mijn vrienden wonen er ook nog", vertelt Ruud. Na het Zwincollege ging Ruud be drijfseconomie studeren aan de Universiteit van Tilburg. Toen vond hij economie een interes sant vak, maar inmiddels weet Ruud zeker dat z'n toekomst niet in die sector ligt „Ik heb totaal de verkeerde studiekeuze gemaakt, maar ben daar te laat achter geko men." Ruud heeft nu nog vier vakken te gaan voor hij zijn bachelordiplo ma in ontvangst mag nemen, dus wil hij 'de opleiding die eigenlijk niks voor hem' is toch afmaken. „Ik had na een jaar moeten stop pen, maar daar is het nu te laat voor." Hoe de toekomst er verder uitziet, is voor Ruud nog een groot raad sel. „Ik heb nog redelijk wat vra gen in mijn hoofd, misschien ga ik nog een opleiding doen of mis- Tip? redactie@pzc.nl Maarten is een brave dertiger, in dienst van de organisatie die vanuit Middelburg de hulpdiensten in het Zeeuwse aanstuurt. Een rustige amb tenaar, die gedegen werk aflevert en tussen de bedrijven door gortdroge humorspuit. Aan het thuisfront in Souburg is het minder rustig, de laat ste tijd. Er is een baby op komst en dat zet z'n leven danig op stelten. De babykamer moet gereed worden ge maakt en er moeten luiers, een weeg schaaltje, babypoeder enzo worden aangeschaft. Z'n hoofd loopt over en dat leidt tot merkwaardige situaties. Toen de vrouw in de winkel hem een zelfreinigende regenjas aanprees, vroeg hij, met z'n hoofd helemaal er gens anders: „O, heeft u misschien ook zulke onderbroeken?" Hulst heeft wat met zijn his torie. In het weekend van 25 en 26 augustus wordt op de Vestingdagen de tijd ruim vier eeuwen teruggedraaid. door Henk Boot Met dank aan de toneel spelers van Camere van Rhetorica De Transfiguratie. De nieuwe Bierkaai in het hartje van de binnenstad is hun podium. Vijf tig meter breed, pal aan het water. Aan de kant van brasserie Le Re tour. Tegen dat fraaie decor speelt zich een openluchtspel af Zeven tien spelers en dertien figuranten nemen het publiek dan mee naar juli 1596. Naar de dagen dat de Staatse troepen van prins Maurits in Hulst de dienst uitmaakten. Maar niet voor lang. Buiten de poorten rukten de Spanjaarden on der leiding van aartshertog Alber- tus van Oostenrijk op naar Breda, dacht men. Later zou blijken dat Hulst voor duizenden kanonsko gels per dag doelwit was. Vlak voor het zover was, komt in de fantasie van Frank Ivens (66) en Wilff ied Vlassenrood (65) schipper Adriaan de Bruijne de ha ven van het armlastige Hulst bin nen gevaren. Om hem, zijn schip en de gebeurtenissen daarna draait het in het spektakelstuk 'Het Raad- Ruud Reijnders (23), brugklas ha- vo-vwo (2001), Zwincollege. schien ga ik een reis maken", ver telt hij. Het zal waarschijnlijk wel een heel andere richting dan econo mie worden. „Ik zou graag iets doen met de bescherming van die ren, de natuur ligt mij na aan het hart." Zeeuws-Vlaanderen is nog altijd zijn 'favoriete thuisbasis', maar toch is Ruud niet van plan zich er na zijn opleiding weer te vestigen. De voordelen van de re gio, zijn volgens hem tegelijker tijd ook nadelen. „De kleinschaligheid en de rust maken het heerlijk om terug te ko men, maar het zijn tegelijkertijd de redenen waarom ik er niet al tijd wil zijn. Zeeuws-Vlaanderen is voor mij echt een oplaadpunt, maar ik wil ook iets meer avon tuur. Ik zie mezelf nog wel naar het buitenland vertrekken." het PZC videojournaal www.pzc.nl Gem. verbr. 208 (afh. van ty[ PTAGOES Pearyweg I I Tel (0113) 22 06 20. PTA VlISSINGEN Pres. Rooseveltloan 768 Tel.: (0118) 42 04 20. PTA TERNEUZEN Productiestraat 4 Tel.: (0115) 68 35 30. PTA MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41-43 Tel (0187) 48 30 94 AUTOMOBIELBEDRIJF DE NOBELPOORT B.V. Zierikzee - Agent Oudeweg 2-6 Tel. (0111) 41 44 53 le advïespr I kan afwijken /oorbehoudo N, excl, kosten rijklaarmaken, ve eli|kheid. Vraag in de sHowroorr 3d geldt olleen op geregistreerd sel van de Bierkaai'. Gezien door de kinderogen van de lokale schil der Cornells de Vos, een van de twee beroemde 'vossen' die de stad heeft voortgebracht. „We hebben ons laten inspireren door de plannen voor aanleg van de nieuwe Bierkaai en met de vondst van de scheepswrakken hier in de gedempte haven werd ons duidelijk dat we er echt iets mee moesten", zegt het schrijvers duo van de Camere. „We vroegen ons af: wat kwam zo'n boot hier doen, hoe zag het er toen uit in de stad, hoe werd er geleefd?" Ivens en Vlassenrood doken in de geschiedenis van de stad. Ze ont moetten in oude documenten hun voorgangers: van het Gilde van Rhetorica de Transfiguratie dat in 1467 is opgericht. Die bepaal den voor een deel het culturele le ven in het middeleeuwse Hulst. „Tijdens zo'n speurtocht door de tijd krijg je ook een beeld van de bijzondere omstandigheden van toen. Inwoners moesten meebeta len aan de vestingwerken, de Hol landers gaven veel geld uit op kos ten van de stadshuishouding. Daar om werden vooral op spijs en drank de accijnzen en heffingen verhoogd." De artistieke interpreta tie van Ivens, die optreedt als spe ler en productieleider, en de oor spronkelijk uit Vogelwaarde afkom stige Vlassenrood, die regisseert en zelf een klein rolletje speelt, wordt vijf keer opgevoerd. Op zaterdag 25 augustus om 14.30,16.30 en 21.00 uur; op zondag 26 augustus om 14.00 en 16.00 uur. TERNEUZEN - De voormalige Zon neschool (later Rudolf Steiner- school) aan de Handellaan in Ter- neuzen gaat in september tegen de vlakte. Omwonenden storen zich aan de staat van de vroegere vrije schooi, die bij gebrek aan leerlingen in 2011 sloot. Sindsdien hebben van dalen het op de school gemunt. Ruiten zijn ingegooid, binnen zijn er vernielingen aangericht, op het school zijn stoeptegels ontvreemd en het onkruid groeit zowat boven het dak uit. Aanvankelijk kreeg de gemeente, eigenaar van het pand, een bod van 185.000 euro van Li lian Bakels, die er een trainings- en coachingsbedrijf wilde openen. Vanwege alle vernielingen trok zij dat bod weer in. Bij gebrek aan een nieuwe koper maakt het ge bouw volgende maand plaats voor een groenstrook. Foto's van de verpauperde Zonne school zijn te zien op www.pzc.nl Op de Vestingdagen in 2006 vormde de Keldermanspoort het decor voor een nagespeelde Spaanse inval in Hulst. foto Camile Schelstraete Zwincollege Oostburg 2001-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78