We voelen ons thuis in 's-Heerenhoek 221 zeeland Dijk moet sterker Van het kastje naar de muur in je scootmobiel R&B Wonen Huurders van R&B kiezen eigen voordeur Op zoek naar vleermuizen achter Nisse zaterdag 11 augustus 2012 door Nadia Berkelder GOES - Hoewel de wachttijden zijn afgenomen, is de dienstverlening aan mensen die afhankelijk zijn van een scootmobiel of rolstoel op de Bevelanden nog steeds niet op timaal. Neem Janneke de Jongh uit Goes. Zij is al ruim twee weken beperkt in haar bewegingsvrijheid: de ac cu's voor haar scootmobiel zijn versleten. Het is onduidelijk wan neer ze nieuwe krijgt. „Als je een scootmobiel krijgt, moet je ermee kunnen rijden, vind ik", zegt De Jongh. En dat kan dus niet. Ze wordt door leve rancier Beenhakker en de gemeen te Goes van het kastje naar de muur gestuurd. Ze is gewend om overal zelfstan dig naartoe te rijden: lopen lukt niet, en auto rijden kan ze niet vanwege artose. Haar scootmobiel geeft De Jongh, lichamelijk be perkt vanwege zware astma en ar trose, de vrijheid om haar leven te leiden zoals ze wil: ze laat er de hond mee uit, doet boodschappen - met de zwarte labrador zittend op het voetenboord - en gaat op bezoek. Op de terugweg van een ritje naar Oudelande merkte ze dat haar ac cu te snel leegliep. De actieradius van haar scootmobiel was beperkt tot vijftien kilometer: de nieuwe accu's werden vlot aangevraagd, maar daarna slaat de verwarring toe: de gemeente Goes laat De Jongh weten dat er opdracht is ge geven aan Beenhakker om accu's te bestellen, het bedrijf zegt ruim een week later dat er geen toestem ming is, de gemeente belooft die afgelopen maandag te geven, maar dat is nog steeds niet gebeurd, blijkt donderdag. ,„En dinsdag moet ik naar mijn broer", vertelt de Jongh. „Die woont in Oosterhout. Hij heeft niet-aangeboren hersenletsel, we hebben een belangrijke familiebe spreking waar ik bij moet zijn. Nor maal ga ik met de trein tot Breda en rij ik daarna verder met de scootmobiel, maar dat gaat nu niet. Met de bus ook niet, want die rijdt niet na zeven uur, ver voersorganisatie Valys heeft de ki lometers drastisch ingekort." Ze is niet van plan om lijdzaam te blijven wachten. „Ik ben een bui tenmens, ik rijd 's morgens met een een rondje van vijf of zes kilo meter om in de frisse lucht wak ker te worden. Ik ben niet van plan om achter de geraniums te gaan zitten, als ik die al had." Beenhakker was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Vol gens de gemeente Goes is het aan tal klachten afgenomen. door Tom Kie! WAARDE - Projectbureau Zeewerin gen versterkt een dijktraject bij Waarde van zeshonderd meter lang vanaf maandag 20 augustus. Maandag 13 augustus beginnen de voorbereidingen, zoals het plaat sen van verkeersborden en het aan voer van materiaal via de Puthoek- sewëg. Volgens de verwachting is de aannemer vier wekert bezig. Tijdens de werkzaamheden is het onderhoudspad vanaf de dijkover- gang bij camping Den Inkel tot aan het haventje van Waarde niet toegankelijk voor fietsers en wan delaars. De binnendijkse wegen blijven toegankelijk. De dijkbeldeding bleek niet sterk genoeg om het vijftig jaar vol te houden. In 2001 werd er op het tra ject een proef gedaan met vezels van versterkt beton. Dat is goedko per en planten en wieren hechten zich er beter aan. Het beton ver toont echter scheuren en heeft daarmee de proef niet doorstaan. Nu is besloten om een extra laag asfalt over het traject heen te gie ten. Het strooien van lavastenen in de getijdezone moet ervoor zor gen dat wieren zich beter kunnen hechten aan de dijk. Iets verderop was een proef met petit granit, ofwel blauwe hard steen. Het proeftraject van zestig meter is als niet sterk genoeg be oordeeld en wordt'dus ook ver sterkt. Gem. verbr.208 (afh. van lypemotonl/1 OOikm; 3,4-5,8; km/l: 29,4 ||®R EG ISTR ATlÉïj ffffei VOORDEEL d dqslcfaaii drI#T:aWl I«(®Ml iel IM 'v™ 'J 3 dl 17,2; CO,: 87-135 gr/kml StJ" PTA GOES Peoryweg 11 Tel.: (0113) 22 06 20. PT A VLISSINGEN Pres. Rooseveltloan 768 Tel.: (0118) 42 04 20. PTA MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41 -43 Tel. (0187) 48 30 94. cÉck> AUTOMOBIELBEDRIJF DE NOBELPOORT B.V. Zierikzee - Agent Oudeweg 2-6 Tel.: (0111)41 44 53 Genoemde adviesprijs is incl. btw, excl. kosten rijklaarmGken, verwijderingsbijdrage en leges Afgebeeld model kan afwijken van de werkelijkheid. Vraag in de showroom naar de mogelijkheden. Wijzigingen en fouten voorbehouden. Dit aanbod geldt alleen op geregistreerde 203 modellen. Deel lb (30-07-2012). De huisvesting van arbeidsmi granten laat vaak te wensen over, bleek onlangs maar weer eens in Hoedekenskerke. Het kan echter ook anders. Vier Pool se werknemers zijn zeer blij met hun 'normale' rijtjeshuis in 's-Heerenhoek. door Frank van Cooten Rafel Wenc, Krysztof Mataczkowski en Adrianna Kosinska zijn net thuis geko men van hun werk, een tomatenkwekerij in Rilland. Ze zitten nog even op de bank na te praten met koffie en frisdrank. De televisie is afgestemd op de Olympische Spelen. Een normaal huiselijk tafereel maar zo normaal is dat niet voor buitenlandse werknemers, weet Krysztof uit eigen ervaring. „Ik werk in Nederland vanaf 2007. Ik heb op andere plekken gewoond die gewoon slecht waren. Dit is echt de beste plek waar we tot nu toe hebben gewoond." Adrianna knikt instemmend. „We wonen vanaf december in dit huis in 's-Heerenhoek en het bevalt echt heel goed. De buurt is leuk en we hebben goed contact met de buren. 's-Heerenhoek is ge woon een leuke plek om te wo nen." De woning aan de Laustraat wordt door vier Poolse arbeidsmigranten bewoond. De vierde bewoner, Aleksandr Zabrocka, was donder dag niet thuis. Ze spreken geen woord Engels, laat staan Neder lands. Toch kunnen ze zich goed NBSSE - In het heggengebied achter Nisse is vrijdagavond een vleer- muizenexcursie. Belangstellenden verzamelen om 19.30 uur bij de parkeerplaats bij de kruising van de Van der Poest Clementstraat en de Vernoyen en Sluishoekwegeling. De gids legt eerst het een en ander uit over vleermuizen om daarna op pad te gaan met een batdetector. Dit ap paraatje zorgt ervoor dat de vleer muisgeluiden hoorbaar zijn. De afrond wordt tegen 22.00 uur afgesloten. Kinderen tot en met 12 jaar betalen drie euro, leden van Natuurmonumenten vijf euro en niet leden acht euro. „Wij vinden het leuk ii De woning is mooi en goed contact met de l Adrianna Kosinska redden in het Bevelandse dorp. „Ach, met gebarentaal kom je een heel eind. En we worden goed op gevangen door de bewoners van 's-Heerenhoek. De plaatselijke su permarkt heeft zelfs een apart vak met Poolse producten. Dat vinden we echt een geweldige service." Ze gaan twee tot drie keer per jaar naar hun moederland voor familie bezoek. Hun land missen kunnen ze zich eigenlijk niet veroorloven. „De levensstandaard in Polen ligt een stuk lager dan hier. En er is vrijwel geen werk te krijgen. Daar om zijn we naar Nederland ge gaan om hier te werken. Maar los van de noodzaak bevalt het ons echt hier in Zeeland." De drie Polen kijken daarbij tevreden om zich heen. „De woning is prachtig in gericht door uitzendbureau Fix waar we voor werken. Het is alle maal nieuw. Wat willen we nog meer." Zorgen voor goede huisvesting is een van de belangrijkste doelstel lingen van Fix, legt woordvoerder Jan Zuijdwegt uit. „De mensen werken hard en hebben daarom recht op fatsoenlijke huisvesting. Wij hebben duidelijke afspraken gemaakt. Wij richten de woning in en de bewoners maken het zelf schoon. Lappen de ramen en on derhouden de tuin. Wij houden dat echt niet als een scheidsrechter in de gaten, hoor. De afspraken zijn gemaakt op basis van onder ling vertrouwen. Het werkt goed, blijkt uit de eerste maanden dat ze hier wonen. Ik ben er best trots op dat deze kleinschalige woonvorm voor buitenlandse werknemers lukt." door Frank van Cooten Woningcorporatie R&B Wonen wil in elk Bor- sels dorp een huurwo ning geschikt maken voor de op vang van maximaal vier arbeidsmi granten. „Wij geloven wel in de kleinschalige aanpak", zegt direc teur Peter Bevers. Een fatsoenlijke huisvesting in 'normale' eensgezinswoning voor buitenlandse werknemers is een gezamenlijk project van de ge meente Borsele, R&B en uitzend- door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Een aantal huur ders in Heinkenszand mag van cor poratie R&B Wonen zelf hun ei gen voordeur uitkiezen. „De voor deur is toch het visitekaartje van de woning", zegt André Polfliet van R&B, de bedenker van deze voordeuractie. De Heinkenszandse corporatie wil de voordeur vervangen van 51 wo ningen. In deze deuren zit nog en kel glas. De huurders kregen het aanbod te kiezen uit drie mogelijk heden. Een dichte voordeur, een exemplaar met een groot raam en eentje met kleine ruitjes. Ook mocht de plek van de brievenbus worden gekozen. In de deur of in het zijlicht naast de deur. „We heb ben drie opties bedacht die mooi in het straatbeeld en bij elkaar pas sen." Bij R&B zijn tot nu toe 49 reacties binnengekomen van huurders die van dit aanbod gebruik willen ma ken. Het gaat om woningen in de Meekrapstraat, de Nassau Odi- jkstraat, de Oosterguitestraat en de Van Schengestraat. Het populairst zijn de voordeuren met het grote raam. De nieuwe voordeuren worden nog voor het aanbreken van de winter geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72