ware media S3 Last tango in Paris (1972) 21 Een tovenaarsleerling van eenvoudige komaf die opeens tussen de sterren verkeert. Het leven van Steven Frayne, beter bekend als Dynamo, klinkt als een sprookje. Discovery Channel bouwde een realityshow om de Britse illusionist. stad film cpaïis media@wegener.nl 024-3650570 door Rivka Groenier In een fascinerend filmpje op You- Tube bevindt Steven Frayne zich op een feestje in een showroom. Hij leent een jas en vraagt twee mannen de jas vast te houden vlak voor de winkelruit. Hij gaat achter de jas staan, zakt door zijn knieën en als hij weer rechtop staat, is hij aan de andere kant van de ruit, op straat. De aanwezigen kloppen ongelovig op het glas. Hoe kan het? Deze trucs passen in het straatje van de hoofdpersoon in Magician impossible, een nieuwe reality- serie op Discovery Channel. Steven Frayne, oftewel Dynamo, is geen podiumbeest, maar een illusionist die zijn trucs het liefst tussen een niets vermoedend publiek opvoert. „Ge woon tussen de mensen, zonder toe ters en bellen en glamou reuze assisten tes. Ik houd van de spontaniteit die dat oplevert, je weet nooit hoe mensen rea geren en hoe het afloopt." De jonge il lusionist is, vooral in Groot-Brittannië, al een paar jaar een veel geziene gast in tv-shows. Hij laat zich graag omringen door beroemdheden. Jay-Z, Coldplay, Will Smith, Paris Hilton; ze zijn allen verklaard fan en Dynamo is daar heel trots op. Zijn voorlopige hoogtepunt: zijn optredens op de privéfeestjes van Prince Charles (net als de prins be hoort Dynamo tot The Magic Circle, een geheimzinnig Brits verbond van il lusionisten). Frayne presenteert zichzelf nadruk kelijk als tovenaarsleerling van eenvou dige komaf, wat natuurlijk prachtig con trasteert met zijn huidige bestaan tus sen de sterren. Hij groeide op in een eenvoudig gezin in Bradford, werd als kind gepest en leerde 'toveren' van zijn - vorig jaar overleden - opa. Vooral dat laatste romantische gegeven is iets waar hij niet over uitgepraat raakt. „Mijn opa was mijn grootste idool en inspiratiebron. Hij was zelf geen ma giër, eerder een soort oplichter met een arsenaal coole trucs. Hij gebruikte die kunst graag in cafés om gasten geld af te troggelen. In de tijd van schaarste vlak na de oorlog scharrelde hij zo drin- Illusionist Steven Frayne, beter bekend als Dynamo. foto Steve Neaves/GPD Zaterdag 11 augustus 2012 ken en eten bij elkaar." Opa hielp zijn kleinzoon op weg. „Toen ik jong was, werd ik gepest op school. Twee jongens stopten me in een vuilnisbak en rolden me van een heuvel af, ik kwam bont en blauw thuis. Mijn opa leerde me toen een truc om de kracht bij die pest koppen weg te nemen, dat was het eer ste stukje magie dat ik leerde." Zijn weinig bevoorrechte jeugd ziet Frayne nu als een zegen. „Ik woonde in een slechte buurt waar ik niet bui ten met andere kinderen kon spelen. Ik vermaakte me dus maar door heel veel films te kijken. Ik had een levendige fantasie en geloofde dat al die special ef fects die ik in die films zag echt waren. Ik geloofde dat Superman kon vliegen, ik geloofde dat Neo van The Matrix echt kogels kon tegenhouden. Als kind probeerde ik al die gekke dingen na te doen. Ik sprong tegen muren op en pro beerde te vliegen. Zo ontdekte ik van zelf allerlei manieren om die special ef fects te imiteren, zonder special effects te gebruiken. Als je je geest er maar toe zet, is alles mogelijk." Of het allemaal waar is of niet, dat doet er niet zo veel toe. Je bent illusio nist en daar hoort nou eenmaal een mooi verhaal bij. Frayne heeft in ieder geval geen last van valse bescheiden heid. Over zijn serie, die hij omschrijft als een reallive-reis door de magie: „Als je de eerste vijf minuten hebt gezien, dan ben je verslingerd, dat geef ik je op een briefje." Het spektakelstuk waar hij het meest trots op is - te zien in de eerste aflevering - is zijn 'wandeling' over de rivier de Theems. „Dat is een van de engste dingen die ik in mijn leven heb gedaan. Die truc heeft me wereldwijd op de kaart gezet, vanaf dat moment wist ik dat er geen weg terug was." Dynamo: Magician impossible, vanaf zondag (12 augustus) wekelijks om 22.00 uur bij Discovery Channel reageren? featureredactie@wegener.nl door Rivka Groenier Last Tango in Paris, het diepduiste- re drama van de Italiaanse regis seur Bernardo Bertolucci, ver haalt over de gewelddadige anonieme seksrelatie tussen de getormenteerde Amerikaanse weduwnaar Paul (Marlon Brando) en de piepjonge Parisienne Jeanne (Maria Schneider). De film, en dan met name de anale seksscène met de onsterfelijke quote 'Go get the butter', veroorzaakte grote internationale ophef. De Amerikanen schreeuwden moord en brand over zo veel vulgariteit, in Frankrijk stonden mensen twee uur in de rij om het feno meen te zien. Samen met Spanjaarden die de film thuis niet konden bekijken vanwege de censuur. In Italië werd de film uit roulatie gehaald en de regis seur aangeklaagd voor obsceniteit. Pas in 1987 werd de ban opgeheven. Tja, seks, seks, seks. Maar hoe zit het met de stad in de titel? Wel, de film ademt Parijs, maar de stad toont zich niet van haar toeristische kant. Geen Eiffeltoren, geen Champs-Élysées, geen Are de Triomphe, wel duistere viaduc ten en treinstations en vergane glorie van klassieke interieurs waar de schim- mellucht bijna te ruiken is. Het Parijs waarmee Bertolucci de sfeer wil zetten, wordt meteen duide lijk in de eerste scène. Op de Pont de Bir-Hakeim, de even fotogenieke als si nistere dubbeldeksbrug over de Seine, ontmoeten Paul en Jeanne elkaar voor het eerst. Het platform van het Bir-Ha keim metrostation is later het decor voor een stevige ruzie tussen Jeanne en haar verloofde Tom. Een andere sleutel scène, waarin stomdronken Jeanne en Paul met zjn blote billen een tangowed strijd verstoren, werd gefilmd in de Sal ie Wagram, een klassieke Parijse ball room met 12 meter hoge plafonds. Hoe sfeervol wil je het hebben? Hoewel de film haar roem bracht, was het geen feest voor de vorig jaar overleden Maria Schneider, die het grootste deel van de film naakt door het beeld paradeert met haar enorme bos jaren zeventig-schaamhaar pront vooruit. Ze beschuldigde de regisseur er later van dat ze zich verkracht had gevoeld en dat hij haar jeugd had gesto len. Ze kon de wereldfaam niet aan en bewandelde een tijd het pad van de zelfdestructie met tragische romances, zelfmoordpogingen en drugsmisbruik. Ze kwam er bovenop, maar deed haar kleren nooit meer uit voor de camera's. vBERWRCC Leuk weetje: Jean-Pierre Léaud, die de verloofde van Jeanne speelt, bibber de van respect voor filmlegende Mar lon Brando. Daarom werden al zijn scè nes op zaterdag geschoten, de dag waar op Brando rust nam. De twee zagen el kaar tijdens de opnamen niet een keer. Trailer: youtube.com/watch?v=3x4UOsLCOOE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57