T-y 19 wonen ^aéot^ wonen@wegener.nl Zaterdag 11 augustus 2012 stofzuigen een klus waarbij je je beter kunt verstoppen. radio moet een tandje hoger om het weerbericht te kunnen horen. Tijd om te vergelijken en mijn eigen stofzuiger, een Miele, erbij te pakken. Oei, die maakt in de hoogste stand be duidend meer lawaai dan de Rowenta op maximaal vermogen. Meest irritant is dat mijn stofzuiger een heel hoog toontje laat horen, terwijl de nieuwe sympathiek klinkt, als een harde zee bries. Voor de connaisseurs op geluids- gebied is dat beduidend prettiger. Rowenta's stilste stofzuiger produ ceert 62 decibel aan geluid. Een gemid delde stofzuiger 'doet' 78 dB. Het ver schil van 16 decibel betekent dat het ge luid 40 keer minder hard is voor het menselijk oor. Op site van Rowenta is het geluidsverschil te horen tussen an dere geluiden en de stille stofzuiger van Rowenta. Het merk beweert dat een vermindering van 3 decibel al klinkt als een halvering van het geluid. Nu maar eens de technische gege vens erbij halen. Want hoe komt het dat deze stofzuiger zo stil is? Apparaten die werken met bewegende lucht en een motor (centrifuge, ventilator, stof zuiger) maken veel lawaai. Rowenta kapselde de motor in en plaatste hem op 'silent blocks' die de motorvibraties absorberen. Ook werkt Rowenta met een speciale luchttechniek en geluidsab- sorberend schuim. Bovendien maakt de zuigmond minder geluid dan bij een reguliere stofzuiger. Maar hoe dat komt is, wordt niet geheel duidelijk. Behalve een vriendelijk geluid heeft de Rowenta nog wat handigheidjes. Zo is het snoer opvallend lang en heeft de slang een ergonomisch handvat, waar door je nooit krom hoeft te staan. Bo vendien is de zuigmond voorzien van een ingebouwd borsteltje. De extra zuigmondjes voor meubels en spleten kunnen helaas niet achter een klep in het apparaat worden bewaard, waar door je ze sneller kunt kwijtraken. De stofzuiger wordt geleverd met een standaard borstel en een parket- zuigmond die dankzij zijn driehoekige vorm alle hoeken van de kamer kan be reiken. Op gladde vloeren werken bei de borstels prima. Op tapijt rammelt de standaard zuigmond bij het terug trekken onhandig over het oppervlak. Jammer, want een beetje grip is wel kom. En of het nu is omdat je bij een stille stofzuiger je oren extra gespitst houdt: de wieltjes van de Silent Force Extreme maken opvallend veel geluid. =!==!%i reageren? featureredactie@wegener.nl naam Eric (43) en Berbel van Bree (39) beroep hij- bancair en bedrijfskun dig adviseur; zij: office manager woonplaats Helmond tweede huisje in Lenk, Berner Oberland, Zwitserland, sinds 2006 functie vakantiehuis en verhuur door Jan van Mullem Bofferds: jullie hoeven in hartje wintersportseizoen geen duur cha let te huren om van een weekje skiën in Zwitserland te kunnen genieten. Eric van Bree: „Dat klopt, maar we plannen onze vakantie wel vroeg. We skiën graag, Berbel en ik. Maar omdat we ons huis in Lenk ook verhuren en er in de topweken veel vraag is, maken we er dan zelf geen gebruik van. „Dat we ons chalet ook zouden gaan verhuren, was van meet af aan de op zet. Het plan om een tweede huis te ko pen, werd in 2003 concreet, toen we een wintersportvakantie in Zwitser land boekten. Ik keek op de website van het huisje dat we vastgelegd had den, preciezer gezegd naar de bezet tingskalender, en dacht: zou zoiets voor ons ook mogelijk zijn? Bij een be zetting van twaalf weken per jaar wordt het financieel haalbaar. Met die info in het achterhoofd begonnen Ber bel en ik aan onze zoektocht. „Het zoelcgebied hadden we snel in beeld: het Berner Oberland, waar de bergen - het Wildstrubelbergmassief - tot 4.000 meter reiken, waar de natuur prachtig groen is, en waar je vanuit Venlo in 7,5 uur per auto naartoe rijdt. Zoals je Zwitserland kent van ansicht kaartjes, zo is het in Berner Oberland. „Zo betoverend is het dus oók in Lenk, het boerenbergdorpje met 2.500 inwoners in het skigebied Simmental, waar wij in 2006 ons chalet hebben ge kocht. Ik weet het nog goed: het was op een woensdag in februari, we reden in één dag en op neer, 'even een huis bekijken'. Maar wat voor een huis: hele maal onze smaak. De fraaie ligging, de grootte, de balkons, de luiken, het bui tenaanzicht van witte muren beneden en houten wandbekleding boven, de goede staat van onderhoud - een pre, want wij zijn niet extreem handig. Kortom, ideaal voor ons. Ik moet zeg gen: de dag zelf was ook geweldig. Een meter sneeuw, de zon die kraakhelder aan de hemel stond en het huis zo mooi uitlichtte; het perfecte plaatje! „Na aankoop hebben we een lokale aannemer gevraagd de indeling van het chalet te wijzigen. Van twee apparte menten boven is één grote gemaakt; voor maximaal veertien personen, dus heel geschikt voor een grote familie, of opa en oma erbij, neef en nicht, noem maar op. Het appartement beneden is voor vier gasten (zie ook www.hu isin- lenk.nl). We hebben het gemeubileerd gekocht en sfeervol aangekleed. Het voelt als thuis, vandaar de naam Chalet Thuus. Dat is een mix van 'thuis' en 'huus', het Zwitserduitse dialect dat in de regio wordt gesproken. „We doen ons best in Lenk te 'inte greren'. We zijn er regelmatig. Ons huis is dus geen typisch vakantiehuis, dat maar een paar weken per jaar be woond is. De Zwitsers hebben daar trouwens ook weinig mee op, al die 'ge- schlossene Fenster'. Uit een volksrefe rendum is gebleken dat een meerder heid daar paal en perk aan wil stellen. Wie ook een tweede huis in Zwitser land wil kopen, moet daar rekening mee houden. Net als met de Wet Rol ler, die onder meer voorschrijft dat bui tenlanders niet overal in Zwitserland een huis mogen bezitten; alleen in ge bieden met een toeristisch karakter. „Ik zie ons over een jaar of tien, als onze kinderen op eigen benen staan, permanent in Zwitserland wonen. Om dan invulling te geven aan onze tijd, volg ik een opleiding tot berggids en heb ik hike-and-bike opgericht (www.hike-and-bilce.nl). Ik organiseer huttentrek- en racefietstochten in de omgeving van Lenk. Machtig mooi, .een droom die uitkomt." reageren en aanmelden? featureredactie@wegener.nl Eric en Berbel van Bree hebben een chalet in Zwitserland. foto's l De Rowenta Silence Force Extreme is te koop mét (circa 270 eu ro) en 2onder stofzak (circa 350 euro). Die laat ste maakt iets meer la waai, maar is nog tien keer stiller dan de ge middelde stofzuiger uiteraard zijn er ook an dere merken die stille stofzuigers leveren, zo als de Ultra Silencer van Eiectrolux (68 dB) en de Relaxx'x Pro Silence van Bosch (71 dB), ook de 0 4.0 Silence Power van Siemens en Mieie's S8 unique worden door de fabrikanten ais stil aangemerkt. Laatstge noemde is zelfs voor zien van luchtbandjes en schokdempers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55