Oostereiland ontketend 15 reizen Weetjes over water tijdens het wandelen ipps ei gadgets in I® koffer kfeswgj reizen@wegener.nl ÜH 024-3650360 Zaterdag 11 augustus 2012 door Marcha van Schijndel Waterwingebieden in Neder land zijn vaak de prachtigste wandelgebieden. Ongerepte natuur, geen bebouwing of wegen. Lek ker rustig. Ha!, dacht waterleverancier Vitens, daar moeten we iets mee, en maakte een waterwandelapp. De app is gratis en de wandelroutes ook. Kom daar nog maar eens om. Voor zowat alle routes, zelfs voor een eenvoudige route op een gekopieerd A4*tje, moet je tegenwoordig zomaar een euro betalen. Met de app (die er is voor iOs en Android) heb je toegang tot elf routes in Gelderland, Overijssel, Utrecht, Flevoland en op Terschelling en Ameland. De lengte varieert van 3,5 tot 12 kilometer. Het gebruik is eenvoudig. Eerst down load je de app in de AppStore of via Google Play. Als de app is geïnstalleerd, kies je een wandeling die je vervolgens downloadt. Het is aan te raden dit thuis al te doen, want niet in alle gebie den is intemetdekking. De app werkt offline. Eenmaal in het waterwingebied aangekomen, open je de gedownloade wandeling en je kunt van start. Zorg dat je de plaatsbepaling van je smartphone aan hebt staan en het geluid. Vooral dat laatste is van be lang, want tijdens de wandeling begint op bepaalde plekken vanzelf een ge luidsfragment met informatie over die plek, water in Nederland en waterwin ning. Een superleuk en origineel extraa tje. Het is wel aan te raden je smartphone volledig op te laden voordat je gaat wandelen, want die continue locatiebe paling vergt vrij veel van de batterij. Het zou jammer zijn als je halverwege ineens de route en de luisterfragmen ten niet meer krijgt. Nog een tip: ga, ze ker op een warme dag, niet op pad zon der een flesje water. Want je mag dan aan het wandelen zijn in een waterwin gebied, een kraantje of een horecagele genheid zul je er niet zo snel vinden. WATERWANDELINGEN voor iOs en Android, gratis. Aan een historische scheepswerf wordt nog gebouwd, maar nu al vin den bezoekers op Oostereiland een brasserie, annex Gevangenishotel waar hun bedje gespreid kan staan in een voormalige cel achter tralies. Dit bijzon dere overnachtingsadres met vanuit een deel van de kamers een onovertrof fen uitzicht over het water heeft zich al vóór de officiële opening bewezen, on der meer als pleisterplaats voor fietsers die een rondje IJsselmeer doen. En dan is daar het Museum van de twintigste eeuw, dat zijn intrek heeft genomen in het Alkovengebouw op het eiland. Voor iedereen vanaf 4 jaar een feest van herkenning. De attractie, ook wel het 'o ja-museum' genoemd, laat aan de hand van gewone gebruiks voorwerpen zien hoe snel het dagelijks leven in de vorige eeuw is veranderd. Onmogelijk om langs de collectie te lo pen zonder te denken: 'ach ja, zo'n ka cheltje, televisietoestel of interieur had den wij thuis ook'. Een audiotour leidt jong en oud door de zalen vol prille his torie, zonder ook maar een moment saai te worden. Natuurlijk ga je niet louter voor Oos tereiland naar Hoorn. Maar als je je dan toch hebt laten verleiden door het pittoreske stadje is het een leuk extraa tje. Zeker als je je er naar toe laat bren gen door de watertaxi, die vanaf par keerterrein 't Jeudje aan de rand van het centrum vertrekt. Of reist met de nieuwe elektrische toeristentreintjes die sinds vorige maand dagelijks tussen 10.00 en 20.00 uur vanaf het station via het historische hart van Hoorn naar Oostereiland en terug rijden. reageren? featureredactie@wegener.nl door Mirjam van Twisk Flikte die grote handelsstad Hoorn toch even een kunst je! Bouwde voor zijn kust zo maar twee eilanden in de woeste Zuiderzee. Nog nooit vertoond, nergens in Europa. Waarschijnlijk groen van afgunst keek het machtige Amsterdam halverwege de zeventiende eeuw toe hoe Hoorn met die aanleg zijn haven vergrootte en zijn concurrentiepositie versterkte. De afgunst was echter van korte duur. Hoorn moest toch zijn meerdere erkennen in Amsterdam. Het werd stil in de haven. De successtory van het Oostereiland veranderde in een gruwel verhaal. De admiraliteit nam het troosteloze eiland en zijn pakhuizen over. De voor loper van de marine vestigde vanaf cir ca 1690 zijn magazijnen, kantoren, werkplaatsen en scheepswerven op Oostereiland. Later deed het eiland dienst als bedelaarshuis, rijkswerkin richting, gevangenis en tenslotte als asielzoekerscentrum. Toen in 2002 de laatste asielzoeker vertrok, kocht de ge meente de grond en ontwikkelde in sa menspraak met de inwoners een plan voor Oostereiland. Het werd tijd dat die inwoners eindelijk ook eens lol zou den hebben van deze duistere ontoe gankelijke plek. Nu, tien jaar later, is alles anders. Al le deuren staan er open. De buitenwe reld is eindelijk welkom en die heeft op zijn beurt reden om aan die uitnodi ging gehoor te geven. De eigen inwo ners hebben de woningen en de drie bioscoopzalen die in het voormalige ge vangeniscomplex rond een gastvrij bin nenplein een plek kregen al ontdekt. Het Alkovengebouw dat onderdak biedt aan het Museum van de 20ste Eeuw. foto's PR Nu de rest van de wereld nog. Daar voor kijkt de stad naar toeristen. De 70.000 opvarenden van de riviercruise schepen die jaarlijks aan de nieuwe stei gers van het eiland aftneren en al die anderen die zich komen vergapen aan Hollandse glorie langs de Zuiderzee. De watertaxi zetje af op Oostereiland. LANDGOEDEREN ARRANGEMENT M Welkomst kopje koffie of thee 0 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond 4-gangen dinerbuffet 0 Routes Landgoederen rond Almen en Laren 'Coffee to Go' bij vertrek Bij afname van het diner en ontbijt op de dag krijgt u de 4lic overnachting gratis, (diner 27,50 en ontbijt 12,50) Aankomst: 20 89,- p.p. overige dagen 99,- p.p. Prijs op basis van een 2-persoonsk; bezetting. Excl. Boekingskosten 7,50 en Milieu verbiijfstoeslag 2,50 p.p.p.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51