Lourdes lokt toeristen en pelgrims 13 reizen De heilige maagd Maria verscheen in 1858 maar liefst achttien keer in Lourdes. De zuid-Fran se stad werd hierdoor één van de belangrijk ste katholieke bede vaartsplaatsen ter we reld. 'Hf! is m «aar hif int liefst wide zijl, üj iaria' De omgeving van Lourdes, op ruim 1.300 kilometer van Utrecht, is prachtig. Voor een mooi uitzicht, neem je tie ka belbaan naar de Pic du Jer. Fietsers kunnen genieten van een tocht langs rivier Gave de Pa'ü. De route naar Pierrefit- te-Nestalas is 18 ki(ómet*er en gaat over een voormalig spoor wegtraject (vote verte), vanuit Lourdes fiets je over het platte land de besneeuwde toppen van de Pyreneeën tegemoet. In tie omgeving zijn veelcam- pings. ideaal om van de cam ping naar Lourdes te fietsen, waar parkeren lastig is. www.valleesdesgaves.com reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 11 augustus 2012 Franse kinderen raken de muur van de E des aan. verhaal. Bernadette kon deze bena ming van Maria niet weten. Vier jaar na de verschijningen werd een kapel op de rots gebouwd. Berna dette was een beroemde Frangaise ge worden, maar hield er niet van in de belangstelling te staan. Toen ze 22 was, trok ze zich terug bij de zusters in Ne- vers om zieken en armen te helpen. Op 35-jarige leeftijd overleed ze. Ze is opge baard in het klooster van Nevers. Een blauwe lijn op de straten van Lourdes leidt bezoekers langs plaatsen die een rol speelden in het leven van Bernadette. De molen waar ze werd ge boren, de grot waar ze Maria zag, het cachot (de voormalige gevangenis waar het gezin woonde, nadat vader Soubi- rous failliet was gegaan) en de kapel waar ze haar eerste communie deed. Voor mensen die slecht ter been zijn, rijdt een treintje langs de beziens waardigheden. In het Musée du Petit Lourdes (een soort Madurodam van Lourdes in 1858) wordt het levensver haal van Bernadette via een koptele foon verteld. Het treintje stopt ook bij de burcht. Hier heb je een uitzicht op de stad. Gids Cathy wijst de belangrijk ste religieuze plaatsen aan. „De Basiliek Basiliek van de Heilige Rozenkrans in Lour- foto's Lutske Bonsma - van de Heilige Rozenkrans, de crypte en de Basiliek van de Onbevlekte Ont- 1 vangenis. Daarachter de grot waar Ber- - nadette de verschijningen zag, de ba den en de kleine kruisweg." Vanaf de burcht zie je ook het gras- Veld, met daaronder de Basiliek van - Sint Pius X. De ondergrondse kerk voor wel 30.000 mensen. Op woensdag en zondag is er een internationale mis. Voor een Nederlandse mis kun je elke l ochtend in de Kolbe-kapel terecht. l 's Avonds staan we voor de Rozen- t kransbasiliek, waar dagelijks een Licht processie is. Achter de dragers van een t Mariabeeld, volgt een stoet mensen in rolstoelen, geduwd door vrijwilligers. Daarachter lopen duizenden toeristen l en pelgrims. In zeven talen wordt de mis opgedragen. Het meest indrukwek- 1 kend is als katholieken uit tientallen landen Ave, Ave Maria zingen en dui- zenden brandende kaarsen tegelijk de 1 lucht ingaan. Op de Rue de la Grotte en de Boule- vard de la Grotte stikt het van de terras- i sen, goedkope hotels en winkels met vaak kitscherige reli-souvenirs. Sommi ge mensen spreken van 'circus Lour des', een enkeling wordt depressief bij ongeneeslijk zieke Irina. „Lourdes heeft een positief effect op mijn geest. Om dat lichaam en geest één zijn, moet het ook wel een positieve invloed op mijn lichaam hebben." Frans en Mia zijn hier met een heel andere reden. Frans was al tientallen keren als vrijwilliger in Lourdes. Nadat zijn vrouw was overleden, strooide hij haar as hier uit. Een volgende reis stond al gepland, toen hij Mia ontmoet te. Hij vroeg of ze mee wilde. Mia ging mee en heeft gisteren de as van haar man ook in Lourdes uitgestrooid. „Mijn man wilde hier nog naartoe, maar hij was uiteindelijk te ziek. Het geeft een enorm goed gevoel dat ik zijn as hier heb uitgestrooid. Hij is nu waar hij het liefst wilde zijn. Bij Maria." Veel bezoekers hebben voor vertrek van familie en vrienden verzoeken ge kregen om water uit de bron van Ber nadette mee te nemen. Bij de negende verschijning van Maria borrelde er wa ter uit de grond in de grot. De bron is nu bedekt met een glazen plaat; het wa ter wordt naar tientallen kranen geleid waar de hele dag water wordt getapt. Dag en nacht gaan mensen naar de grot van de verschijningen. Ze raken de rotswand aan en strijken er met een zakdoek langs om vocht op te vangen en mee naar huis te nemen. „Neder landse bezoekers zijn meer toerist dan pelgrim", weet Cathy. „Eigenlijk moet je hier drie keer naartoe gaan. Eén keer als individuele toerist, één keer met een groepsreis en één keer als vrijwilli ger bij een bedevaart. Dan heb je drie compleet verschillende ervaringen." reageren? featureredactie@wegener.nl Kaarsjes branden voor Bernadette soubirous in het klooster van Nevers. het zien van de vele zieke mensen, maar de meeste bezoekers worden ge raakt. Katholiek of niet: als je hier bent, denk je aan zieke of overleden dierba ren. En je steekt een kaars aan. Voor zieken biedt Lourdes hoop. „Het geeft me een goed gevoel om weer hier te zijn", vertelt de 25-jarige Wij maakten een zesdaagse busreis met Peter Langhout Reizen, met op heen- en terug weg een overnachting in Ne vers. Onderweg bezochten we het klooster van Nevers, waar een beeld van Bernadette sou birous staat (foto links), en be devaartsplaats Rocamadour, www.lourdes-france.org www. toerisme-midi-pyre- nees.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49