reizen 0 Zaterdag 11 augustus 2012 2012 is het jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer, vandaag Huis verwolde in Laren (Gld.) tekst en foto's Carel Thijssen Ooit gehoord van een zak doekjesboom? Wel eens een beuk met een negen- ling gezien? Of een suiker- esdoorn met een gedraai de stam? Wie over het 'bijzondere-bo- menpad' rond Huis Verwolde in het Gelderse Laren wandelt, kan deze niet alledaagse schepselen van Moeder Na tuur bewonderen. Precies twee eeuwen waren zes gene raties van de familie Van der Borch de eigenaren en bewoners van Huis Ver wolde. In opdracht van Frederik Wil lem baron van der Borch bouwde archi tect Philip Willem Schonck het neoclas sicistische pand in nauwelijks negen maanden. „Ze begonnen in april 1776 met de bouw en met kerst dat jaar woonde de baron er al", vertelt gids Riet Mulder. „Het was nog wel niet he lemaal klaar, maar het was bewoon baar. De afwerking heeft tot 1778 ge duurd. Dat zat 'm vooral in het Italiaan se stucwerk in de hal en de handbe schilderde, linnen wandbekleding in de Chinese kamer." De laatste baron, Allard van der Borch, overleden in 2008, droeg Huis Verwolde in 1977 voor een symbolisch bedrag over aan de toenmalige Stich ting Vrienden der Geldersche Kastee- len. Hij verhuisde zelf naar een van de 22 pachtboerderijen op het 560 hectare omvattende landgoed. Mulder: „Hij kon het financieel niet meer bolwer ken. Zijn wens was dat het huis een cul turele bestemming zou krijgen. De ba ron had bij de verkoop het recht gekre gen, dat hij gewoon binnen kon lopen als het huis open was. We hebben hem regelmatig aangetroffen in de biblio theek als we rondleidingen gaven. En hij had de sleutel van de wijnkelder." De meest invloedrijke bewoners van Huis Verwolde waren, zo weet Mulder, de ouders van de laatste baron. „Vooral zijn moeder is belangrijk geweest voor het huis. Ze heette met haar meisjes naam Line Voute, dochter van een rij ke plantersfamilie met veel Indisch geld. In 1926 heeft ze het huis van on der tot boven laten moderniseren. Cen trale verwarming, elektriciteit, badka mers en telefoon. En de toren werd ge bouwd. De barones wilde het huis meer het aanzien geven van een kas teel." Een hoogstandje van comfort noemt Mulder de lift in de toren. „Die werd gebruikt door de familie. Nee, het per soneel moest via de trap in de hal." Dat Huis Verwolde de tweede we reldoorlog goed overleefde, was te dan ken aan diezelfde barones. „De familie verhuisde naar een van de boerderijen. Het personeel en de patiënten van de tbc-kliniek in Scheveningen moesten geëvacueerd worden. De barones stelde het huis beschikbaar. Er kwam een rood kruis op het dak ten teken dat het een ziekenhuis was en bij het hek stond een bord met 'tbc-kliniek - be smettingsgevaar'. De Duitsers durfden geen stap binnen het hek te zetten." Niet alleen de geschiedenis van Huis Verwolde zit vol verhalen, ook een rondgang door het vooral achttiende en negentiende-eeuws ingericht pand is een aaneenschakeling van vertellin gen, anekdotes en weetjes. Riet Mulder kan er boeiend over verhalen. Over het rijke familiezilver op de met militaire precisie gedekte tafel in de eetkamer. Over de herenkamer - verboden gebied voor de dames - waar de mannen na de jacht hun borreltje dronken en hun sigaartje rookten. En natuurlijk over haar favoriete ver trek: de kinderspeelkamer. Mulder, wij zend op een vitrinekast met servies goed: „Een kinderserviesje uit 1900. Wedgewood. De gouvernante gebruik te het om de kinderen te leren hoe je een tafel moest dekken. Dat hoefden ze later, als ze zelf barones waren, niet te doen, maar dan konden ze het wel per fect uitleggen aan de dienstmeisjes. En daar, in de hoek staat een vuurkorf om de luiers voor te verwarmen. Als de ba by uit het bad kwam, werd die erin ge wikkeld. Gebakerd noemen ze dat. Als de luiers te warm waren, begon de ba by te huilen. Dan was-ie letterlijk te heet gebakerd." Bovenste foto: Huis Verwolde. Foto boven: Italiaans stuc werk in de hal. Foto linksonder: Beuk met negen- ling aan het 'bij- zondere-bomen- pad'. Foto rechtsonder: Speelkamer van de kinderen. foto Nico van Haastrecht reizen@wegener.nl 024-3650360 Huis Verwolde wordt beheerd door de Stichting Geldersch Land schap en Geldersche Kasteelen. De tuin is vrij toegankelijk. Voor rondleidingen zie: www.huisverwolde.nl door Lutske Bonsma Lourdes, de Franse stad met nog geen 16.000 inwoners, ontvangt ieder jaar 5 mil joen bezoekers. Ongeveer één vijfde neemt deel aan een georganiseerde bedevaart. De rest komt met een 'gewone' groeps reis of individueel. De meeste bezoe kers zijn katholiek. Voor hen heeft Lourdes een speciale betekenis, van wege de vele Maria-verschijningen. Bernadette Soubirous was in fe bruari 1858 hout aan het sprokkelen bij een grot aan de rivier, toen ze een windvlaag voelde. Op het mo ment dat ze opkeek, zag ze iets wits in de grot. Het leek 'een meisje met een mooi figuur'. In de weken erna, zag ze telkens hetzelfde 'meisje'. Steeds meer mensen kwamen kij ken, maar niemand zag wat de 14-ja- rige Bernadette zag. Ze werd niet ge loofd en zelfs door de politie ver hoord. Flet verzoek van de verschij ning op deze plek een kapel te bou wen, vond dan ook geen gehoor. Tot dat de verschijning antwoord gaf op de vraag wat haar naam was. Toen ze zei: 'Ik ben de Onbevlekte Ont vangenis', geloofde de pastoor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48