m in de rij voor de achtbaan? reizenio 'Ik kijk onder het bed en check de badkamer: ik zie gewoon alles' Rekel in Wachten of voordringen H§t ant woord Op «ahantie- ryersiisstn Ervarings deskundige op reis Zaterdag 11 augustus 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Ik wil waardering, van mens en dier. Soms gaat dat niet samen. Als ik met familie en buren bij ons Servische Donauhuisje aan de barbecue zit, komt Boetsko, de hard leerse, jonge hond van diezelfde bu ren aangewaggeld. Omdat ik daadkrachtig wil overko men op het gezelschap, dat mij kent als iemand die tien minuten stilstaat bij elke straatkat of-hond, gooi ik een duimstok in zijn richting. Laat niemand denken dat dieren de baas zijn in dit huishouden, zoiets huichel achtigs dacht ik. De duimstok landt een meter bij Boetsko vandaan, maar stuitert en raakt hem aan de borst. Hij jankt en gaat ervandoor. Ik voel me schuldig. Dit was de bedoeling niet, de stoere jongen spelen ten kos te van een dier. Ik blijf de rest van de avond het pad af staren, of Boetsko nog komt. Als we afruimen, komt moeder Lora op het geluid af. En achter haar Boets ko, als een kwa jongen die aan de hand van zijn moeder excuses komt aanbieden. Ik ren naar de koelkast en geef ze een dik stuk spek, opgelucht. De buren, die met sentimentele die renliefde van de weekhartige wes terling weinig op hebben, zijn weg. De hond begrijpt niets meer van mij. Onder het kna gen slaat Boetsko zijn ogen af en toe argwanend op. Hij vertrouwt mijn wisselvallige dierenliefde niet. Te recht, zo blijkt een paar weken later, als Boetsko als waakhond aan de ket ting wordt gelegd. Zijn jeugd is voor bij. Hij blaft de hele nacht naar ande re honden aan de andere kant van het dal. Zijn ketting schuurt voortdu rend langs de asbestplaat die, bij wij ze van hok, schuin tegen een boom is gezet. Ik voel de asbestdeeltjes zijn longen binnendringen, maar zeg er niets van. Ik weet hoe de buren reage ren: een hond is maar een hond. Je wilde de broertjes en zusjes van Boetsko toch ook niet hebben? Zijn moeder werpt twee keer per jaar, de pups verdwijnen spoorloos. Contact met een levend wezen dat je niet als vreemde ziet, zonder taalpro blemen. Misschien reageer ik daarom zo sterk op zwerfdieren op de Bal kan. In elke oud-communististische stad kom je ze tegen, meeloophon den. Ze doen net of ze dezelfde kant op moeten als jij. Sta je even stil, dan doen ze net of ze heel druk daar iets aan het zoeken is. In het gezelschap van zo'n mormel voel ik me Koos van Zomeren en Rekel in Roemenië. Maar tijdens een wandeling over de begraafplaats van Timisoara stap ik over een onzichtbare grens. Achter me liggen tal van familiegraven, voor me staan zes kwaaie honden. Ik wil een steen pakken om mee te dreigen, maar stenen liggen hier niet Met in de ene hand een theelichthouder en in de andere een brok marmer, maak ik jankend mijn afgang. Werner Hoffmann Wie zich verheugt op een dagje pret park, wil geen uren besteden aan wachten in de rij. Hoe doe je dat? Het loont in ieder geval om vroeg bij de kassa te staan: wie als eerste het park inloopt, hoeft nergens te wach ten. is er één attractie waar je zeker in wilt, pak die dan eerst. Een andere strategie is om achteraan ih het park te beginnen; daar is het vroeg op de dag nog (relatief) rustig. Inde categorie 'minder beschaafd tot asociaal' zijn de mogelijkheden eindeloos: wie bijvoorbeeld als bege leider van een invalide meegaat, kan vaak een aparte ingang hemen, infor meer ook altijd of er een quick-pass is waarmee je mag voordringen. door Jan van Mullern Wachten is nooit leuk, maar er zijn gradaties. Zo vind ik wachten op de trein zonde van de tijd, maar kan wachten in de wachtkamer van de tandarts me meest al niet lang genoeg duren. Mij hoor je ook niet klagen als er een wachtrij staat voor de achtbaan. Maar dat heeft, net als bij de tandarts, vooral te maken met mijn soms wat minder moedige in borst: ik ben niet zo van het onver wachte. En helemaal niet als dat onver wachte een grote impact kan hebben, zoals een tandartsboor of een looping. Maar goed: 99 procent van de bezoe kers van een pretpark heeft in ieder ge val met dat laatste geen moeite, en er gert zich dus groen en geel als er nog een tientallen meters lang menselijk lint tussen hen en die looping staat. Na dik twee uur opgepropt zitten achterin een auto, drie kwartier in de rij voor de - verkeerde, want 'alleen contant' - kassa en een partner in het gezelschap die na amper vijf stappen in het park al een overvol toiletgebouw induikt, zijn zij wel klaar met wachten. Dat het geduld zo op de proef werd gesteld, overkwam ons eens in Phanta- sialand. Hoewel we er vroeg waren, stond er al een rij 'van hier tot Tokio' voor de achtbaan waar iedereen in ons gezelschap naar smachtte - goed, bijna iedereen. Een kwartier werd een half uur, een half uur werd drie kwartier. De aanvankelijke opgewektheid sloeg om in een marteling van zuchten, doodbloedende gesprekken en onenig heid over het laatste pakje appelsap. Na zeker een uur file-staan, kwam eindelijk het karretje in zicht. En de aap uit de mouw: via een andere zijde was er een rij wachtenden die steeds voorrang kreeg. Vips? Invaliden? Nee, het geheim bleek 'm te zitten in een extra kaartje dat we bij de kassa had den kunnen kopen. Een quick-pass waarmee je 'geoorloofd mocht voor dringen' bij populaire attracties. Een ding om nooit meer te vergeten. Of juist wél - in die gevallen waarbij wachten je niet lang genoeg kan duren. door Sandra van Maanem Problemen zoals dat kamermeis je in New York heb ik nooit ge had. Afschuwelijk. Dat is een ex treme situatie, daar wil je niet aan den ken. Maar ik houd van dit werk, vind het heerlijk een kamer goed schoon te maken en op een mooie manier achter te laten. Ik kijk voordat ik de deur ach ter me dichttrek altijd even achterom. Om te controleren of alles, echt alles in orde is. Als dat zo is, geeft me dat een voldaan gevoel. „Om dit werk met plezier te kunnen doen, moet je van poetsen houden. Als ik klaar ben met mijn werk, ga ik thuis met evenveel plezier aan de slag. Som mige mensen vinden het vreemd dat ik dit werk zo graag doe. Negen jaar in middels, minstens tien kamers per dag. Maar wat is er leuker dan hetgeen je graag doet te combineren met verant woordelijkheid? Want dat heb je echt als kamermeisje. Het is aan jou of de gasten het naar hun zin hebben. „Zelf gaan we ieder jaar op vakantie naar Turkije. Daar logeren we als het even kan in een vijfsterrenhotel. En ja, dan let ik er natuurlijk extra op of alles schoon is. Ik kijk onder het bed, check de badkamer. En ik kan er helemaal niets aan doen, ik zie gewoon alles. Mijn man moet daar om lachen. Ik vind het altijd leuk een praatje te ma ken met de kamermeisjes daar. Ik vertel dan trots dat ik hetzelfde werk in Ne derland doe. Kamermeisjes in Turkije hebben het zwaarder dan wij hier. Het leuke is wel dat de kamermeisjes daar een eigen touch aan hun werk kunnen geven. Een klein cadeautje voor de gas ten, rozenblaadjes of de handdoeken mooi gevormd op bed. Of ze hangen el ke ochtend je favoriete dagkrant in een tasje aan je kamerdeur. „Goed contact met de gasten maakt het werk nog leuker. Nederlanders en Duitsers zijn prettige gasten, behande len je met respect. Russen zijn minder aardig. Die laten je voelen dat een ka mermeisje er eigenlijk niet toe doet." i-Ucii Talocün lystery Castle Galaxy \y Toilet Snaclh% Naam: canan Gülbeken Leeftijd: 44 jaar Beroep: kamermeisje bij hotel De Bilder- berg in Ooster beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46