/spectrum Engelse spionnen op Walcheren 9 Zaterdag 11 augustus 2012 Napoleon zette Douanes Impériales in op Walcheren. o In de vroege ochtenduren van 18 juli 1812 landen vijf Engelse vaartuigen op de punt Van Westkapelle. Een groep Engelsen gaat aan land en maakt het geschut van de kustbatterij onklaar, waarbij een schildwacht gewond raakt. Daarna vertrekken de saboteurs. Althans de meesten, want ten minste twee spionnen blijven achter. De verantwoordelijke burgemeester van Westkapelle slaat geen alarm en dat blijft niet zonder gevolgen. door Ruud Passie Nadat de Engelsen eind augus tus 1809 met een enorme troepenmacht op Walche ren zijn geland, vluchten de Franse en Hollandse solda ten. Het Engelse succes is slechts van korte duur, want geveld door de 'Zeeuwse koort sen', ontruimen de Britten het eiland nog voor het einde van dat jaar. De Franse troe pen keren vervolgens terug en bezetten Walcheren. Kort daarop volgt de inlijving van het Koninkrijk HoÜand bij Frankrijk en wordt Zeeland het Département des Bouches de l'Escaut of het Departement der Monden van de Schelde. Ondanks hun vertrek beschikken de Engel sen nog steeds over een uitgebreid inlich tingennetwerk in Zeeland met verschillen de eenheden en informanten. Vooral voor malige Britse inwoners in Vlissingen staan op de betaalrol. Tijdens zijn bezoek aan de Scheldestad, in mei 1810, laat Napoleon - Bonaparte huiszoekingen verrichten. Meer dere verdachten worden gearresteerd en naar Parijs overgebracht. Zonder vorm van proces zitten zij maanden vast. Om het ver keer met het buitenland in het vervolg be ter te controleren worden nog in datzelfde jaar de Douanes Impériales ingezet. Ande re maatregelen, zoals de invoering van de cartes de sureté, moeten het toezicht op het binnenlandse verkeer verscherpen, Zodra de prefect in Middelburg over de Engelse landing van juli 1812 in kennis wordt gesteld, treft hij maat regelen. Hij laat een onderzoek instellen naar het optreden van Janis Janisse Roelse, de 52-jarige burgemeester van Westkapelle Binnen en vaardigt een opsporingsbevel uit naar de twee Engelse spionnen. In het Zeeuws Archief bevindt zich een dossier, met de titel: 'Engelse verkenningen en vlootbewegingen, juli 1812-december 1813'. Daarin tref ik de signalementen van de 'verspieders' aan. Beide mannen zijn tus sen de 35 en 38 jaar oud, van wie de een Ni- chelson zou heten en de ander Smitches. Volgens het dossier zou de laatste het ei land alweer verlaten hebben met een smokkelschip. De ander is nog spoorloos. Wel worden in de nacht van 19 op 20 juli acht mannen opgepakt die op de Middel burgse Vismarkt liggen te slapen. Uit de verhoren blijkt al snel dat zij niets met de Engelse sabotageactiviteiten - die mogelijk als afleidingsmanoeuvre dienden - te ma ken hebben. Sommigen zijn werkloos en hebben geen geld. De anderen komen van buiten de stad en kunnen zich geen over nachting in een herberg veroorloven Het onderzoek naar de burgemeester van Westkapelle wordt begin augustus afge rond en daaruit blijkt dat Roelse al vijftien minuten na de landing daarvan op de hoogte was. De maire van Westkapelle Bui ten, want het plaatsje bestond toen nog uit twee gemeenten, zou dat hebben ver klaard. Op 9 augustus 1812 bericht het Staatkundig dagblad van het Departement der Zuiderzee dat de burgemeester van Westkapelle Binnen is geschorst en dat de adjunct zijn functie zal waarnemen tot dat die post zal zijn vervuld. Volgens de verkla ring kon 'Roelse 'geen gegronde reden ter verschooning van zijn gedrag bijbrengen' en verdient 'een ambtenaar die zich aan eene zoodanige nalatigheid schuldig maakt niet het vertrouwen, daar hij meede is ver eerd'. Nog geen week later volgt een niéu we Engelse landing. Ditmaal bij fort Den Haak, dezelfde landings plaats nabij Veere van de omvangrijke En gelse amfibische expeditie van 1809. Daar worden in de nacht van 15 op 16 augustus vier Engelse spionnen aan land gezet, waar van er één al snel in de kraag wordt gevat. Er volgt direct een groot opsporingsbevel voor alle burgemeesters van Walcheren. Geschrokken door de maatregel die de pre fect eerder heeft getroffen tegen hun colle ga Roelse, haasten de burgemeesters zich om hun ijver te tonen. Herbergen worden doorzocht en vreemdelingen worden on dervraagd. De burgemeester van Melislcer- ke gaat nog een stapje verder en laat alle huizen in het dorp doorzoeken. Elders worden waarschuwingen verspreid met de mededeling dat 'een iegelijk' die een schuil plaats 'aan deese verspieders' verleent zich schuldig maakt aan heulen met de vijand en bestraft zal worden op 'medepligtig aan verspieding'. Alle burgemeesters rapporte ren binnen twee dagen aan de prefect in Middelburg. Alleen Johannes Minderhout, maire van Hoogelande, bericht pas op 26 augustus. Hij schrijft dat hij het opsporings bevel van 19 augustus pas op 25 augustus 'des middags te 12 uuren ontfangen heeft', waarop hij dadelijk alle ingezetenen van het dorp heeft geïnformeerd. Of de drie Engelse spionnen uiteindelijk zijn gepakt, is onduidelijk. Vermoedelijk niet, want in de stukken wordt daar niets over vermeld. Ruud Paesie is maritiem historicus, auteur van o.a. Zeeuwse kaarten voor de VOC en Lorren- drayen op Africa. 1' -sri. ore*,,. Th Briefhoofd Vlissingen, 1812.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43