5 spectrum Zaterdag 11 augustus 2012 broers zijn meegaander." „Mijn vader stipuleer de dat wij een Joodse vrouw trouwden. Maar ik volgde mijn hart. Dat is het verschil tussen mij en mijn broers. Je kunt aan hun partnerkeuze zien dat ze vaak tegen hun zin in gedaan heb ben wat papa wilde." „Ik heb een grote liefde van een broer, ik noem geen namen, met een niet-Joods meisje kapot zien gaan omdat hij het uit móest maken. Dat gebeurde onder de druk van pappie. Daar heeft mijn broer heel veel ver driet om gehad." Zijn eigen moeder, de vrouw van zijn vader, is niet Joods. Toch was thuis een Joods meisje vinden vaak onderwerp van ge sprek. „Een relatie met een Joodse werd door mijn va der materieel beloond. Dit leverde grote proble men op. Zo kreeg mijn broertje, die slecht stu deerde, een sportwagen onder zijn kont. En ik, die binnen de kortste keren zijn kandidaats rechten haalde, kreeg dat niet. Ik wist precies hoe het zat. Mijn lieve moeder heeft een en an der wel voor mij gecompenseerd." U heeft het contact met uw vader tien jaar lang verbroken. Hoe kwam het weer goed? „Ik werd milder. Daarbij begon mijn vader echt oud te worden. Dat zag ik op televisie. Ik ben opge lucht dat ik het initiatief heb genomen voordat hij zo ziek werd. We hebben alles nog goed met elkaar kunnen bepraten." Een halfjaar later, op zijn zevenenzeventigste, kreeg Max Moszkowicz sr. een herseninfarct en raakte eenzijdig verlamd. „Zijn mond hing schreef Het linkerbeen wilde ook niet meer zo goed, zijn linkerarm nog min der. Hij kwam niet goed meer uit zijn woorden. Dat was zeven jaar geleden, het is er niet beter op geworden." Zijn vader is bij lange na niet meer de persoon die hij was, aldus Moszkowicz. „Hij lean niet meer tegen muziek of geluid. Het decorum, de dure pakken, is volkomen verdwe nen. Hij zit in een rolstoel en als hij loopt, dan doet hij dat moeizaam, met een stok. Bij ieder bezoek moet ik nog meer afscheid nemen van de persoon die hij ooit was. Dat is bepaald niet makkelijk." Berustend en ingetogen spreekt hij over zijn va der. Fel wordt hij daarentegen als het om zijn bekende broer en advocaat Bram gaat, die bin nenkort voor de tuchtrechter moet verschijnen. Zelfheeft u hier ook ervaring mee. U mag zich al jaren geen advocaat meer noemen. „Ja, in 2005 kreeg ik het aan de stok met de deken van de Orde van Advocaten in Utrecht." Het con flict ging toen ook om het aannemen van hoge re, contante betalingen dan is toegestaan, legt hij uit. „Hetzelfde als nu bij Bram. L'histoire se répète." Robert Moszkowicz had inderdaad ho ge geldbedragen contant aangenomen. „Ik zie daar niets verkeerds in. Als je bij Cartier een horloge koopt, vragen ze ook niet hoe je aan die centen komt. Waarom moet je dat als advocaat wel doen?" Omdat het geld van crimi nele activiteiten afkomstig kan zijn. „Domme onzin. Een foute regel die in strijd is met artikel van het Wetboek van Strafrecht. Ook bij een verdenking moet je altijd uitgaan van iemands onschuld, totdat de schuld bewe zen is. Als de cliënt later schuldig wordt bevon den, ook bij het hof of zelfs door de Hoge Raad, dan kun je misschien zeggen: advocaat, geef dat contante geld maar terug." U voelde zich persoonlijk gepakt. „Ja, als je het te goed doet en je behoort niet tot het clubje 'heer advocaten' van ons kent ons, dan ben je een outcast. In 2005 kregen de dekens de be voegdheid om iemands praktijk te onderzoe ken. En wie was de eerste die vanwege die nieu we procedure bij de ballen werd gepakt? Juist, Roberto." Maar dan moet zo'n deken wel eer lijk zijn, foetert hij. „Dan moeten alle kantoren worden doorgelicht en niet alleen het kantoor van degene die je graag ziet vertrekken." „Ik deed mijn werk hartstikke goed. Op de kwali teit hadden ze nooit iets aan te merken. Maar bij elk advocatenkantoor, hoe gerenommeerd ook, zul je altijd wat kunnen vinden. Waar ge werkt wordt, vallen spaanders. Of het nu admi nistratieve tekortkoming is of iets anders." Ach teraf is hij blij dat hij geen advocaat meer is. „Nu ben ik van dat volk verlost. Weet u, er is maar een heel klein groepje advocaten dat zich bezighoudt met verordeningen en controles. Uit hun midden kiezen ze steeds de deken. Zo ziek. Nepotisme is het, inteelt. En van inteelt krijg je rare afwijkingen." Moszkowicz is nu algemeen jurist en belasting jurist in Amsterdam. Zijn praktijk is nauwelijks veranderd. Hij doet in feite wat hij eerder met het etiket 'advocaat' ook al 36 jaar heeft gedaan, vertelt hij. „Ik heb alleen geen toga méér aan. Maar als je een zaak met je eigen kop niet kan winnen, helpt een toga ook niet. Op moment heb ik meer aanbod van cliënten dan ilc aan kan." Het succes wordt afgeklopt op dé houten tafel. Sommige cliënten komen naar hem toè vanwege zijn reputatie. „Die denken: dat is een vent die door alle wate ren is gewassen en er altijd weer bovenop kwam. Hij is een vechter, dus die moet ik heb ben. Terecht." reageren? spectrum@wegener.nl ROBERT MOSZKOWICZ 1953: Geboren in Maas tricht. Broer van David, Max en Bram Moszkowicz. 1976: Studeert na het gym nasium in Maastricht af in Nederlands Recht aan de Rijksuniversiteit Utrecht en wordt beëdigd als advocaat. 1986: Verlaat om persoonlij ke redenen de advocatuur. 1989: Studeert voor de tweede maal af, nu in het fis cale recht aan de Universi teit van Tilburg en wordt in 1995 weer advocaat. 2006: Na een conflict met de Raad van Toezicht ge schrapt van het tableau (moeten stoppen met de ad vocatuur) en gaat als alge meen jurist en belastingju rist verder. Eerst in Nieuwe- gein, later in Amsterdam. Robert Moszkowicz is drie keer gescheiden. Hij is vijf tien jaar samen met zijn hui dige vrouw Bouchra Boukar- fada. Ze wonen met hun drie kinderen in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41