ROBERT MOSZKOWICZ DOOR ALLE WATEREN GEWASSEN spectrum 4 Zaterdag 11 augustus 2012 Op een regenachtige zomeravond in Amsterdam werkt jurist Ro bert Moszkowicz nog even door. In zijn hoogsluitende broek, felblauw horizontaal ge streepte overhemd met rode bretels is hij een opvallende verschijning. „Dat vind ik leuk. Zolang ik het me kan permit teren draag ik liever mooie blazers dan een afge sleten spijkerbroek." Door zijn golvende, grijze haar, keurige accent en pinkring heeft Moszko wicz wat weg van een dandy. Eentje die met flair kleine ergernissen laat verdwijnen. Mensen die lang op hem moeten wachten, krijgen een charmante, verontschuldigende glimlach toege worpen. Een goede indruk maken is van belang, vindt Moszkowicz. Te vaak is hij neergezet als. het zwarte schaap uit de bekende, Limburgse advo- catenfamilie. Laatst nog in. het RTL-programma "Van der Vorst ziet sterren'. „Er werd weer eens alleen gerefereerd aan die zwarte periode in mijn leven", zegt hij, doelend op de heroïneverslaving die hij overwon. „Zes-en-twintig jaar geleden." Hij besloot de programmamaker voor de rechter te slepen. „Die heeft hem teruggefloten." De beeldfrag menten mogen niet meer worden vertoond, vertelt hij, anders volgt een dwangsom. Het is een kleine, persoonlijke overwinning, maar meer ook niet, oordeelt Moszkowicz. „Als je veel mee hebt gemaakt, dan weet je wat er echt toe doet: je gezin. Met franjes hou ik me niet meer bezig." Dit inzicht kwam nadat het noodlot hem meer dere malen had getroffen. Moszkowicz verloor tot vier keer toe een pasgeboren kindje. De laat ste drie waren van zijn huidige, vierde vrouw Hij stond ooit bekend als de zoon uit de bekende advocatenfamilie die niet wilde deugen. Maar Robert Moszkowicz heeft allang rust gevonden: „Met franjes hou ik me niet meer bezig." door Floor Ligtvoet foto Everfc Elzinga/GPD en grote liefde Bouchra (36). „Jaïr, het eerste kindje dat stierf, kwam verslaafd ter wereld en overleed aan wiegendood." Onduidelijk bleef of het een iets met het ander te maken had. „Maar onherroepelijk komt dan de gedachte bij je op: het zal toch niet omdat ik...." Hij maakt zijn zin niet af „Ik heb me daar lang schuldig over gevoeld." Hij neemt een die pe trek van zijn sigaret en blaast de rook lang zaam uit. Benjamin, de eerste met Bouchra, werd te vroeg geboren en kreeg door zuurstofgebrek een hersenbloeding, vertelt hij. „Daarna hebben we nog zoiets mogen meemaken. In 2002 kre gen we een tweeling die niet volgroeid was en direct overleed." Hoe kon u door na zo veel verdriet? „We heb ben ons aan elkaar opgetrokken. Op zo'n mo ment móet je elkaar opvangen. Als de liefde groot en diep is, kun je elkaar helpen. We zijn hierdoor nog hechter geworden." Speelde u niet met de gedachte: waarom word ik zo gestraft? „Nee. Het is het lot. Ik heb niet de indruk dat iemand of iets daar de hand in heeft. Nare zaken gebeuren gewoon. In termen van straf moet je niet denken. Mijn vader kwam na de Tweede Wereldoorlog als enige overlevende van zijn directe familie terug uit het concentratiekamp. Hij was zestien jaar. Wat zou hij hebben kunnen misdaan om dat te ver dienen? Niets. Er zijn gewoon dingen die niet verklaarbaar zijn." De één krijgt wel meer voor de kiezen dan de ander. „Klopt, ik voelde ook woede. Die woede ebt op een gegeven ogenblik wel weg maar het ver driet blijft. Ik moet dat uiten, anders word ik er ziek van. Mijn vrouw is ook zo. We hebben het samen nog regelmatig over onze overleden kin deren." „Er gebeuren gelukkig ook heel mooie dingen in ons leven", stelt hij vast. „Inmiddels hebben we drie gezonde, jonge kinderen gekre gen en oefenen we op een nieuwe." Zijn laatste. „Ik ben al negenenvijftig. Nu kan ik een kind nog net op de rit zetten." „Het blijft lastig de zin van het leven te doorgronden", vindt Moszkowicz. „Maar als ik mijn kinderen in de ogen kijk, begin ik zelfs min of meer van het leven te houden." In zijn kantoor staan tal van lijstjes met foto's van zijn kinderen. Acht heeft hij er in totaal. Een groot gezin, waarvan enkele kinderen al volwassen zijn. Onbewust heeft zijn Joodse af komst daarbij een rol gespeeld, denkt hij: „Ze hebben ons niet kapot kunnen krijgen. Er ko- men er lekker steeds meer bij." U heeft kinderen bij vier verschillende vrou wen gekregen. Drie van hen verliet u toen de kinderen nog heel klein waren. Hebben uw kin- i deren u dat verweten? „Niet allemaal, maar een tje in het bijzonder. Nu deze zoon ouder wordt, begrijpt hij het beter. Hij maakt nu hij volwas sen is zelf mee dat het gevoel van houden van soms kan verdwijnen." „Hoe mijn vorige rela ties ook eindigden, het vader-zijn ging altijd ge woon door. Ik heb de kinderen nooit in de steek gelaten. Zelfs toen ik verslaafd was, zag ik ze. Ik was helemaal afgestompt in die tijd maar daarmee verdween mijn liefde voor hen niet." Met uw eigen vader, de bekende strafpleiter Max Moszkowicz, had u een lange tijd een pro blematische relatie. „Mijn vader was uitermate dominant. Ik ben ook dominant, dat botst. Je kon vroeger alles van mijn vader krijgen als je maar deed zoals hij het wilde. Ik deed dat niet. Als enige, mijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40