geen wrijving in de groep seizoen wacht spitsloos Feyenoord 1957 sport 145 Verbeek: AZ en Ajax missen topvorm TWXrssiS3S/iMss&3ifsssssss/s^sssssesis^!Ssesymw?s^ss^ mawsmm wra amu. De eredivisie is aan de 57ste jaargang toe. Ajax was in 1957 de eerste kampioen en was in mei van dit jaar ook de voorlopig laatste kampioen. zaterdag 11 augustus 2012 AZ-trainer Gertjan Verbeek zegt een goed beeld van Ajax te hebben. „Ze zullen waarschijnlijk spelen zoals ze dat de laatste weken hebben gedaan. Alleen Aras Özbiliz is nu vertrokken", zei hij gisteren. „Ik wil tegen Ajax te rugzien waar we de laatste weken op getraind hebben. Wij hebben onze topvorm nog niet na zes weken voorbereiding. Dat geldt ook voor Ajax." Frank de Boer heeft eigenlijk een te grote selectie bij Ajax, vindt hij zelf. ven. Als ik niet zou ingrijpen, had het mijn autoriteit als trainer aan getast. Spelers kijken hoever ik het touwtje laat bungelen. Nou, tot zo ver dus. Onze jonge spelers corrige ren elkaar zelf te weinig. Dit Ajax is in dat opzicht te braaf" Wat zijn je belangrijkste conclusies na de met 4-2 verloren wedstrijd om de johan Cruijff Schaal tegen PSV? „Dat de inzet in de eerste helft te laag was. Het leek wel zomer avondvoetbal. Heb ik in de rust ook gezegd. In de tweede helft zag je meer inzet en een ander, beter Ajax. Toen hadden we de wed strijd kunnen kantelen." En het verdedigen van Daley Blind? „Die had een overtreding moeten maken op Jeremain Lens. Niklas Moisander is net zo snel als Daley, maar die zou wél een overtreding hebben gemaakt. Dat is ervaring, slimmigheid. Ik heb het Daley ook zo uitgelegd. En Toby Alderwei- reld had iets eerder kunnen uit stappen." 'Ik verwacht dit seizoen veel van Christian Eriksen. Hij moet dominanter worden' Wil je er nog spelers bij komend sei zoen? „De onderhandelingen met Oussa- ma Assaidi zién er goed uit. Ik zie hem als linker- en rechteraanval- ler. En misschien wil ik een linker centrale verdediger erbij, maar het hangt ervan af wie we kunnen krij gen. Ik wil alleen toegevoegde waarde. Als we twijfels hebben of de prijs is te hoog, doen we het niet. Dan gaan we gewoon met de ze spelers, en dan weet je dat je wel eens kwetsbaar bent." Stel je dan je doelstellingen bij? ]e wilt kampioen worden en overwinte ren in de Champions League. „We hebben zoveel talent. Als de nood het hoogst is, moeten er jon gens opstaan. We gaan voor onze doelstellingen. Ik vind het een uit daging." „Ik verwacht dit seizoen veel van Christian Eriksen. Hij moet domi nanter worden. Zo van: geef mij de bal maar. Mijn broer had dat foto Toussaint Kluiters/ANP vroeger ook. De eerste bal van de wedstrijd ging bijna altijd naar hem. Stond er een man in zijn nek/maar dat maakte hem niet uit. Gewoon wegdraaien. Dat wil ik nu van Chris zien." De nieuwe directeur voetbalzaken Mare Overmars heeft je niet moeten overtuigen datje zuinig moet zijn? „Als speler noemden we hem al tijd al 'Mare Netto', omdat hij zo scherp onderhandelde. Dat doet hij: nu niet anders." Wat zegt het jou dat spelers van jouw generatie nu op leidende posi ties zitten bij Ajax? „Ik vind het een groot voordeel dat mensen als Mare Overmars, Dennis Bergkamp en Wim Jonk geen dubbele agenda hebben. Ze zijn financieel onafhankelijk. Ze doen niets om te kunnen blijven zitten waar ze zitten, daar is geen enkele noodzaak voor. We zijn on afhankelijk, heel belangrijk." Het vreemde is dat jullie geen baas hebben. Er is geen algemeen direc teur. Stel dat je de eerste twaalf wed strijden verliest, dan gaan de finan cieel directeur jeroen Slop en de com mercieel directeur Henri van der Aat jullie functioneren echt niet aan de kaak stellen. „Nee, maar je hebt wel de raad van commissarissen met Theo van Duivenbode. Hij heeft een advise rende rol. Theo zit er heel dicht op. Hij schuift ook aan bij vergade ringen van de scouting, bijvoor beeld." „Bovendien, als ik twaalf wedstrij den op rij verlies, kan ik zelf ook bedenkingen hebben over mijn ei gen functioneren. En vergeet Jo han niet, die heeft ook een advise rende rol. Ik hoorde van Tonnie Bruins Slot deze week dat hij het niet zo'n goede wedstrijd vond te gen PSV." Verneem je van Cruijff dan nog in zichten die je zelf niet had? „Ik heb vorig seizoen met Johan veel telefonisch gesproken over on ze wedstrijden. Hij kijkt ze in Spanje op televisie en daar belden we dan over. Zo werkt hij het lief ste, als voetbaladviseur op de ach tergrond. Lekker over het spelletje praten. We zitten vaak op één lijn, maar wat ik over het duel met PSV precies van Johan hoorde, houd ik tussen ons." Heb je niet het gevoel dat je moet doen wat Cruijff zegt? „Nee, helemaal niet. Ik kan doen wat ik zelf wil. Achter de scher men probeert Johan het voor mij zo goed mogelijk voor elkaar te maken. Dat de jeugd een hoog ni veau heeft en ik in een gespreid bedje terecht kom." staat is. Maar het 'in staat zijn' is voor een jong team, dat voorals nog door de 21-jarige Jordy Clasie en de één jaar jongere Stefan de Vrij bij de hand wordt genomen, wel met de wisselvalligheid die bij een ploeg in opbouw hoort. Feyenoord is wederom in op bouw, omdat de club in de zomer de complete as van het elftal (Vlaar, El Ahmadi, Bakkal en Guidetti) zag vertrekken. En om dat technisch directeur Martin van Geel met een bescheiden beurs de selectie op sterkte moest brengen, komen er voorlopig nog maar twee van de zeven nieuwe lingen in aanmerking voor een ba- sisplek. Daryl Janmaat maakt als offensie ve rechtsback een goede indruk, maar Lex Immers, die als meest of fensieve middenvelder de aanval moet ondersteunen en voor doel punten moet zorgen, overtuigt nog niet. Het gebrek aan ervaring hoopt Feyenoord te hebben opgelost met het aantrekken van Joris Mathijsen. De 32-jarige internatio nal uit Goirle mocht transfervrij vertrekken bij het in financiële problemen verkerende Malaga. Van Geel werkte ook bij Willem II en AZ al samen met de ver dediger. Waar Feyenoord nu nog het meest behoefte aan heeft, is sco rend vermogen - en dan wel in de vorm van een spits. De leegte die de vertrokken John Guidetti ach terlaat, wordt niet ingevuld door het trio Ruben Schaken, Selcou Cissé en Guyon Fernandez. Dat werd tijdens het tweeluik met Kiev weer eens duidelijk. De voorhoede creëert kansen, zorgt voor gevaar maar blinkt ook uit in het verprutsen van opgelegde kan sen, „Wij hebben geen killer voorin", zijn de alleszeggende woorden van Koeman. „Als je onze aanval analyseert, zijn het drie spelers met heel veel snelheid. Maar ik zeg vaak genoeg tegen mijn spe lers: hoe meer en hoe harder je loopt, des te minder je ziet." In Rotterdam-Zuid zag men een te rugkeer van Dirk Kuijt of Luc Cas- taignos stranden, omdat Kuijt koos voor het financieel aantrek kelijke aanbod van Fenerbahge en Castaignos uitsluitend te koop. was voor een bedrag dat alleen FC Twente kon ophoesten. Stiekem hoopt de nummer twee van het afgelopen seizoen nog op een nieuwe huurperiode van Guidet ti, maar Feyenoord kan slechts af wachten. Mocht de immens populaire Zweed terugkeren, dan is hij niet direct inzetbaar, omdat hij nog altijd herstellende is van een virus infectie aan zijn zenuwen. Koeman: „Het heeft geen zin om naar vorig seizoen te kijken, maar we zijn wel op zoek naar een kil ler, want goals zijn punten. Elke ploeg die bovenin meespeelt, heeft een topscorer." De opdracht lijkt eigenlijk heel simpel. Van Geel moet de ko mende drie weken een spits zien binnen te halen en Koeman wacht de taak om te waken voor wisselvalligheid die vorig jaar bij fases nog wel eens de kop opstak. Als dat lukt, kan Feyenoord een leuk seizoen tegemoetzien, maar het herhalen van de prestatie van vorig seizoen lijkt op voorhand uitgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25